VAE YAPA Geçiş

Önceden YAPA’da 30mbps kullanıyordum alt yapıda çıkan sorunla birlikte hızım 13 e düştü bu yüzden beni 35mbps lik VAE’ye geçirdiler VAE’ye geçtikden sonra hattımın 100mbps desteklediğini fark ettim ve 100mbps geçtim. Şuanda 100mbps kullanıyorum hız ile ilgili bir problemim yok fakat YAPA’nın ping değerleri VAE’ye göre çok düşük olduğu için tekrardan YAPA’ya geçmek istiyorum. Tekrardan geçebilir miyim ve geçersem hızım düşer mi düşerse ne kadar düşer ?

Yapada hızınız santrale olan uzaklığınıza göre belirlenir muhtemelen santrale uzak olduğunuz için 30 almışsınız yapadan yapaya geri dönerseniz aynı hızı alırsınız dönüş talep üzerine yapılır

Merhaba, Destek kaydından temsilciye “YAPA hizmetine geçmek istiyorum.” diye belirtin. Santral uzaklığınıza göre tahmini bir hız söyleyebilirim ama santral 500-600metre üstün de hız olarak tavsiye etmiyorum, özellikle VAE de 100mb paket kullanıyorsan, hız konusun da geçmemeni öneririm

Önceden YAPA’da santrale yaklaşık 1200 metre uzaktaydım ve 28-33mbps alıyordum

Ping çok sorun yaşatmıyorsa vae de kalman daha iyi 100 lük paket kullanıyorsun

Evet ama wifi ile bağlıyım ethernet ile bağlanmam biraz zor olduğu için mecburen wifi ile bağlıyım ve sık sık kopmalar oluyor ping yükselmeleri oluyor. wifi kopmaları çok hızlı oluyolar saniyelik kopuyor bağlantım kesilmiyor pingim çıkmış gibi oluyor bu da can sıkıcı oluyo YAPA’da böyle bi problemim yoktu bu yüzden ortada kaldım bi yanda düşük ping bi yanda 100mbps

Hat değerlerinizi atar mısınız kopma yaşıyorsanız aşırı yükten olabilir hattaki

image

Bu yazıyı yazarken bağlantım tekrardan koptu Hata (pkts) 6 ya yükseldi

Hat değerlerinde bir sorun var mı ?

hocam hat zayıflaması güzel snr değeri de güzel neden kopma yaşıyorsunuz anlamadım ama snr değerini değiştirebiliyorsanız modemden 15 yapıp deneyin olmazsa destek kaydı açıp hızınızı azar azar düşürün belki işe yarar.

hocam snr değerimi tam olarak nerden değiştirebilirim modem arayüzünde bulamadım

Dsl prizi ve splitter özellikle ek bu, tarz kopmalara sebebiyet verebiliyor o, yüzden hattınız da bu unsurlar var ise kullanmayın. Ankastre bağlantını kontrol ettir. Arkadaşın dediği gibi SNR ayarını da modeminizin “Yönetim” > “Dsl ayarı” gibi kısımlardan değiştirebilirsiniz veya modeminiz de SNR ayarlaması yok ise Temsilcinizden “Hızımın düşürülmesini istiyorum” diye belirtin.

Belirtmek isterim, Ethernet bağlantın da her hangi bir sorun yoksa modeminize wifi ayarlaması yapmanızı öneririm.

Modem marka modelini yazıp snr değiştirme yazarak aratın bazı modemlerde değiştirilmiyor eğer olmuyorsa arkadaşın da dediğ gibi temsilciye iletin onlar hızınızı düşürsün belki işe yarar diye umuyorum.

18 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.