Uzak mesafe kablo tavsiyesi

Merhaba çevremde olan kablo hırsızlığı nedeni ile 1.5 aydır internetim yok. Ama evime 80-90 metre ilerde çalışan ankanstre kutusu mevcut nakil için oraya başvurdum. Peki bu mesafe için Türk Telekom’un kullandığı siyah kablo tavsiye edildi arkadaşlardan hızı etkilemez denildi bu kabloyu TurkNet ücretli bir şekilde karışılıyor mu yoksa bizim mi satın almamız gerekiyor veya sisin önerdiğiniz bu uzun mesafe için sağlıklı kablo öneriniz varmıdır

Merhaba Recber kablo kesinlikle önerimdir. Bende cat6 çektim memnunum akabinde isterseniz nexon markada guzel diş ortamdan cekecekseniz poli eliten yazan siyah kabloyu tercih etmenizde fayda var yagmur kar kiş pek etkilenmez.

100 metreyi geçerse Ping yaratır mı

Ben cat7 kullanıyorum memnunum

Sizin diğer gönderide paylaştığınız kablo işinizi görecektir. Kablonun dış ortam hava şartlarından etkilenme durumunu ve sıcakta sarkma durumunu göze alarak seçmeniz gerekir. TT de çekmiş olsaydı benzer kabloyu çekecekti. Eğer bütçeniz uygun ise daha sonrasında binanıza hat çekildiğinde bu kullandığınız kabloyu farklı yerde değerlendirmeyi düşünüyor iseniz dış ortam cat6 kablo almanız doğru seçim olabilir.

1 Beğeni

Ping konusunda pek fark edecegini sanmiyorum ben.

1 Beğeni

Tek korkum Ping o siyah kablo 200 metre bile olsa Ping’i çok fazla yükseltir mi kablo çünkü düzenli bir şekilde çekilirse 120 metre bile gidebilir göz kararı ile söylüyorum tabiki o kablo 100 metresi ucuz ama cat6 daha pahalı ancak cat6 yıpranır belirli süre sonra sadece diğer konuda attığım kablo bu uzun mesafede Ping’i yükseltirimi korkusu

Zaten tt de bu kablodan çekecek saha dolabından ankastreye kadar ping e etkisi olmaz olmaması gerekiyor. Ama siz normal bir cat kablo çekerseniz her türlü manyetik alandan ekilenebilir. Bu kablonun geçeceği yerler ile ilgili tamamen. Tamamen bütçeniz ile ilgili alacağınız karar. TT nin çektiği kabloda bakır oranı yüksek olduğu için kayıplar olmuyor.
https://www.etkkablo.com/tr-TR/urunler/harici-telefon-kablolari/kpd-p-a---pd-p-a/1975/267159

Peki TurkNet ekipleri yarın gelecek ekiplerin kendisinde bu kablo mevcut ise ücreti biz ekiplere iletirsek gerekli işlem yapılır Mı sanırım TurkNet ekipleride çekiyormuş kablo tabi ücretli şekilde.

Hayır bu şekilde farklı bir bina üzerinden çekeceklerini sanmıyorum. :man_shrugging: Yine de bir konuşun.

1 Beğeni

O attığım kablo değilmiş o 2 telli olanmış orjinal olanı internette bulamadım varmı satan bildiğiniz bir yer

Bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğü veya santral yakın ise orada ki personelle de bir görüşün isteseniz parça hâlinde kısa kablolar olabilir ücretsiz temin edebilirsiniz belki. Maalesef bu konuda bir araştırma yapmadım size bu konuda belki @frknl yardımcı olabilir bilgisi varsa

Hattım taşındı etikette konuldu cat6 bağlayacaktım sonra güneşte yağmurda fazla ömrü kalmaz diye vazgeçtim sürekli sorunla uğraşmamak için kökten çözüm arıyorum. TurkNet ekibine sordum birini önerdi oda metresine 15 TL dedi. 100 gitse 1500 de 300 de el emeği alsa 1800 :slight_smile: ama o kablonun ömrülük olacağını söylediler evimde kira kararsız kaldım sorun yaşamamak için herhalde ondan çekmek lazm

Ankastre yok daha doğrusu ankastreye gelen kabloyu çalmışlar. Yeni altyapı yapılana kadar veya kablo çekilene kadar farklı bir ankastre/dağıtım kutusundan hizmet alacak

1 Beğeni

Destekleriniz için teşekkürler kalite bir cat5 kablo çektirdim 130 metre gitti . İnternet paketim 50 mbps şuanda aldıgım hız 48/7 civari neredeyse kayıp yok aşağıya hat değerlerini bırakıyorum tabiki sanırım alt yapı 50 mbps üzerinde destekliyor maximum hız neyse onuda almak için destek kaydına yazdım. hat değerlerim nasıl herhangi bir sorun varmı bilgili arkadaşlar söylerse sevinirim

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 51196 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 71
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 2:12, 11 secs
DSL activetime :0 min, 17 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.7 dB
output power upstream: 8.0 dbm
attenuation downstream: 10.2 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 17.3 dB
output power downstream: 14.1 dbm
attenuation upstream: 1.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 05 66 77 78 88 88 88 88 77 77 66 65 32
tone 32- 63: 27 89 99 aa aa aa aa ab ba aa ab ba ba ba aa aa
tone 64- 95: ba aa aa aa aa aa aa aa ba aa aa aa aa aa aa aa
tone 96-127: aa aa aa aa aa aa aa aa 9a aa a9 aa a9 a9 aa aa
tone 128-159: aa 9a a9 a9 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99
tone 160-191: 99 99 99 99 99 89 89 99 99 99 99 88 88 98 78 77
tone 192-223: 77 77 77 77 77 77 77 77 76 77 77 77 77 77 77 77
tone 224-255: 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 76 77 77 77 67 77

2 Beğeni

Hattınız alabileceği hızı almış görünüyor. İyi günlerde kullanın.

1 Beğeni

@Aten, inanın bu duruma sizden çok sevinmiş olabilir :smiling_face_with_three_hearts: Bir sorun yaşarsanız bana muhakkak özel mesaj üzerinden ulaşmanızı rica ederim. İyi kullanımlar dilerim.

2 Beğeni

sağolasınız forum ekibinede çok teşekkür ederim . hani mesafe biraz var diye dedim ping-hız sorunları ile karşılaşırım diye düşündüm . ancak paketim 50/8 hız testinde aldıgımız hız 51/7.98 gibi bir rakam çıkıyor kayıp 0 neredeyse . ankanstre kutum 75 mbps"e kadar destekliyormuş paket değişliği yaparak ona yükselttim yükseltme tamamlandı ama hızda bir oynama olmadı .d alacagım maximum hızı alırsam kafidir yeniden cok tesekkur ederim . kablo çektirecek arkadaşlar içinde 100 metreden sonra kayıp yaşanır muhabbeti bence doğru değil tabi kablonun kaliteside önemli . ben kaliteli bir cat5 kablo kullandım 130 metre gitti ve nokta kayıpta olmadı

2 Beğeni

Güzel sonuçlar. Sorunun çözümüne sevindim. İyi günlerde kullanın hizmetinizi :hugs::pray:

1 Beğeni

100 metreden sonra kayıp yaşanması durumu aslında erhernet kablosu olarak kullanılırken var, dsl kablosu olarak kullanınca işler değişir.

2 Beğeni