Upload Hızım Düşük

Merhaba, modeme gelen upload hızım 8mbit gözüküyor. Bu gibi sorunları yaşamamak için ankastreden modeme direkt olarak cat6 kablo çektirttim.

Ama twitchte yayın yaparken ve speed test yaparken çok düşük alıyorum. Nedeni hakkında bir fikriniz var mı?

Bir etkisi var mı bilmiyorum ama hattım da offline/kapalı gözüküyor.

Testi kablolu yaptınız değil mi ? Ayrıca modem arayüzünden hat değerlerini paylaşabilir misiniz.

İp adresini siz mi gizlediniz? Yoksa o da mı görünmüyor?

@ModeratriX @Farcih Merhaba, ip adresimi ben gizlemedim gozukmuyordu zaten ama şu an en azından internetim düzelmiş gibi duruyor. Durum online olmuş ve almam gereken upload hızını alıyorum. Ne düzeldi anlamadım açıkçası.

1 Beğeni

Anlamadığım şey şu!

Siz 983 metre mesafede YAPA VDSL olarak 40mb download ve 9mb upload alırken, 910 metre mesafedeki birisi neden 18mb download ve 6mb upload alıyor? (O da YAPA VDSL)
(Eksiksiz olarak ankastreden Cat6 kablo ile direk modeme bağlı)
YAPA da hızları kafalarına göre mi dağıtıyorlar?

Bu saçma şey neden oluyor???

@HKN @Hakan.Yildirim @Selcukssn???

Hattın kalitesine göre (ki sonuçta o 900 kusur metreyi bakır kabloyla geliyor) belli mesafelerdeki alabileceğiniz hız değişebilir. YAPA’da size her zaman alabileceğiniz en yüksek hız tanımlanır, mesafenize göre hızınız düşer.

Garip, kayıt açıp HIZLI ya da OYUN profillerine aldırıp bir de öyle deneme şansınız var mı?

Hattın kalitesi derken? Evet internet santralden geliyor. Ama yine saha dolabına uğruyor. Saha dolabı ise yeni model Tip-7. Buraya kadar fiber çekildi. Şu YAPA da değerler çok değişken!

Mesela ben eski saha dolabı ile neredeyse 20mb ADSL2 de hız alırken şuan 11mb ancak alıyorum. Değişen ne oldu? Saha dolabı ise o daha yeni ve güçlendirildi bile.

YAPA’da interneti saha dolabından değil direkt santralden alırsınız. Yeni dolap gelince hızınızın düşmesinin sebebi de altyapı sağlayıcı şirket Türk Telekom yeni tip kabin koyduğu yerlerdeki bakır kabloları söküyor. Kısaca sizin mesafeniz uzuyor.

Şu anlık bir sorunum yok. Eğer olursa öyle deneyeyim bir de.

1 Beğeni

Direk santralden geliyorsa saha dolabı ne işe yarıyor? Bu bakır kablo saha dolabına girmiyor mu?

Bakır kabloyu sökmesi mesafenin uzaması anlamına gelmez ki? OİM de mesafe aynı. Herhalde mahalleyi gezdirerek halleri yok.

O bakır kablolar saha dolaplarına değil sizin telefon kutunuza giriyor. Mesafe uzamasa bile hizmeti daha eski bir bakır hattan da alıyor olabilirsiniz.

Peki öyle diyelim.

Ama benim eski hızımı vermeleri gerekmez mi? Bu şekilde beni mağdur ediyorlar. Yok eski hızı veremeyiz derlerse de o zaman Vdsl e geçirip Vae ye almaları gerekmez mi?

Bu seferde port yok deyip o şekilde mağdur ediliyorum… Gel de agresif olma! Hem TTNet hemde TurkNet e!