Ulaştırma Bakanlığı Paylaşımı

iss te vatandasa satacak gelir elde edecek

Almanya’da yaşıyorum şu ana dek ftth fiber olan 1 yer bile görmedim. Olsa bile 1000 down / 200 up üzeri vermiyorlar. Şu ana dek gördüğüm en yüksek hız 1 gbit onu da burada Cable/Kablo denilen altyapı üzerinden alıyorlar. Kutuya kadar fiber kutudan eve anten kablosuyla geliyor. O da çok kıytırık bir teknoloji hiç stabilitesi yok.

daha ucuza verebilcek işte

telekom sence öyle bir şey yaparmı tekel konumundayken :slight_smile:

hayal bizimki de be abi

1 Beğeni

Burda VDSL e fiber diyorlar :slight_smile: oda 8 mbit upload max download 100 mbit onuda bir ballandıra ballandıra anlatıyorlar :slight_smile:

Oda lazım tabi hayal kurmak güzel bir şey hedef koymak için hayatta ama sağolsunlar onuda insanların elinden aldılar .

2 Beğeni

Benim esas korkum fiber altyapıyıda köprüler otobanlar gibi 5 li çeteye verip al bu işide yap , 25-30 sene neyse devlet garantisi verip , ondan sonra istediğin fiyata kirala kullandır iss lere demeseler iyi :slight_smile: ondan sonra bak fiyatlar ne olur :rofl:

2 Beğeni

o 100 mbit hep 100 kalsa keşke aylar geçtikçe kapasite düşüyor o 100 oluyor sana 60

1 Beğeni

Vdsl e fiber diyor olsa forumda bir kullanıcı Superonline dan cat kablo ile bina içindeki dolaptan 1 gbps aldı. Vdsl 1 gbps veremez. Biz tüm dilleri bilmediğimiz için olayları uzaktan farklı yorumluyoruz

O kullanıcı benim :slight_smile: Cat 6 ile 1000 mbit aldım binadaki switch te özel port tanımlandı benim için. ama nasıl aldım Superonline üst yönetimin talimatıyla . Normal şartlarda verebildikleri halde o şekilde hizmet vermiyorlar. Sonrasında binaya tekrar fiber çekmelerinide sağladım binada sonlandırdılar eli kulağında ftth getiriyorlar bugun yarın :slight_smile: Aynı adresinde Türktelekomun sitesinde altyapı sorgulayınca fibernet çıkıyor , bayiye gittim baglayın dedim fiber neti , abi vdsl verebiliyoruz binaya kadar fiber senin eve kadar fiber projen onaylanmış ama ne zaman gelir bilmiyoruz diyorlar :slight_smile: ki telekom ftth ta getirmez buraya ne kadar proje onaylanmış binanın elektrik odasında fiberi olsada çünkü SOL zaten eve kadar getiriyor. Önden belli bir sayıda müşteriyi garantiye almadan ihtimal yok getirmezler :slight_smile:

Binamin elektrik odasi . Resimde gozukmuyor diger taraftada superonline in kabini var :slight_smile: sitede herkes superonline dan sikayetciydi firsat bu firsat milleti iknada ettim yonetime basvuruda yaptirdim TurkNet sag olsun 3 ay oldu ne bir geri donus yapti ne birsey benide millete karsi terse dusurdu :slight_smile: E hani iyiydi , hizliydi vs vs tarzi bir suru soylemle karsi karsiya kaldim sagolsun TurkNet

Eskişehir Merkez’de 1230 metreden anca ADSL alabiliyoruz VDSL dönüşüm bile yapılmadı 4 yıldır başvurmama rağmen. Sokakta Vodafone Fiber hattı ve Türk Telekom Menholleri mevcut ama ikisi de fiber hizmet veremeyiz diyorlar. Altyapının devlet eliyle tek elden kontrol edilmesi ve TurkNet gibi yatırım yapmaya hazır işletmecilere ücretsiz tahsis edilmesi lazım ki hedeflere ulaşılabilsin. Yoksa 2023 değil 2053 e kadar bakır hatlara muhtaç kalırız.

2 Beğeni

Umarım bu haber doğrudur ve daha da fazla büyürüz :pray:

2 Beğeni

Verilen boş demeçler gibi geliyor bana her zamanki gibi ama bir umut inşallah :slight_smile:

1 Beğeni

mart ayında 1200gb dosya indirmesi gerçekleştirdik tabi binada internet kullanan 20 kadar ya da fazla cihaz var :smiley: Bulunduğumuz ilçenin merkezi dolaplara kadar fiber ama geri kalanı bakır kablo eve kadar fiber altyapı kaç kmdir kim bilir :smiley:

O vdsl değil, fttb/eth altyapı. Bildiğiniz 8 telli ethernet kablosuyla bina girişindeki router diyelim ordan eve geliyor. O kabinin içinde dslam yok zaten olamazda xDSL altyapısını sadece telekom kurup işletebilir. Fiber herkese serbest. Aynı şekilde docsis koaksiyel kablo altyapısıda sadece Turksat’a ait başka firma aynı altyapı teknolojisinde altyapı kurup hizmet sağlayamaz.

1 Beğeni

Turktelekom Genel mudurlugune gittigimde Mudur ve 2 tane calisanla konuşmuştum size aramizda geçen diyalogdan bahsetmek isterim kisaca;

Dedimki baska ulkelerde Gbps leri konusuyorlar benim altyapim Max 56 destekliyor 40 aliyorum 50 almak icin kablo degistirdim gene 50 ye varamadim. Ne olur 300 mt den kablo çekilse bizim caddemizede fiber hizmeti gelse herkes kullanir illaki zamanla geçiş olur onden kimseyi abone etmenin mantigi yok dedim adamlar 3 ü bir olup 1 gbps i napacan diyor sunucumu kuracaksin evde diyor :)) cahillik tüm kollari sarmis Allah sonumuzu hayretsin.

3 Beğeni

Bu zihniyetten birde hizmet bekliyoruz :slight_smile: Bu zihniyet sadece telekomda olsa gene iyi malesefki bu kafa yapısı bu zihniyet tüm resmi kurumlarda kadrolaşmış durumda.

Bize ileriyi dusunen insanlar lazim. Eger oyle insanlqr olsaydi suan bambaskq yerlerde olurduk :))

Bu konuda 3 sınıf ülke durumundayız maalesef ülkenin altyapısı hala çok vasat istanbul gibi türkiyenin kalbinde bile 8 mb kullanan var.

3 Beğeni