TurkNet'te Yaşadığım SORUNLAR

Herkese Merhaba,

Mayıs 2020’de Türk Telekom’dan Turknet’e geçtim. Geçiş süreci çok sıkıntılıydı. Yaklaşık 3 hafta sürdü. Geçişten sonra da VDSL porta geçişim çok uzun sürdü. Yaklaşık 4 hafta da ADSL den VDSL e geçiş için uğraştım.

VDSL e geçtikten sonra yaklaşık bir ay sorunsuzdu. İlk bir ay VAE’den hizmet aldım. Hem ping çok düşüktü hem de SNR margin değerleri çok iyiydi. Fakat daha sonra hattım istemememe rağmen YAPA’ya taşındı ve sorunlar tekrar başladı.

YAPA’da düşük SNR margin değerleri ve yüksek pinglerle beni Turknet’e geçtiğime pişman ettiren bir internet kullandım. SNR margin değerlerim ilk başlarda maksimum 8dB görüyordu fakat günler geçtikçe bu değer düştü ve son zamanlarda 4-5dB gibi kabul edilemeyecek değerlere indi. İnternete bağlanamaz duruma geldim. Defalarca destek kaydı oluşturdum. Ancak Turknet’in Bot müşteri hizmetleri aldığım hizmetin kabul edilebilir sınırlarda olduğunu söyledi. İnternetim kopuyor dediğimde hız testi yapın gibi saçma isteklerde bulundu. VAE’ye geçmek istedim ancak bunu da kabul etmediler. Ben de artık en sonunda Turknetten ayrıldım ve Türk Telekom’a geri geçtim. Türk Telekom da süper değil elbette ama sürekli internetim kesilir mi diye tedirgin olmaktan daha iyi.

Bundan sonra Turknetin adının geçtiği yerde bile durmam. Turknet’i kimseye tavsiye etmiyorum. Hele hele bölgenizde YAPA varsa Turknet’e kesinlikle geçmeyin.

Tecrübelerimi paylaşmak istedim. Elbette Turknet’te olup da çok iyi hizmet alanlar da vardır. Ancak Turknet’e geçip de sorun yaşarsanız çözüm ihtimali çok düşük.

Her ne kadar Turknet bu işin başını çekse de maalesef neredeyse bütün internet servis sağlayıcıları sorunlu. Bu firmalar için ciddi bir yasal düzenleme yapılması gerek. Reklamı bırakıp altyapı çalışmalarına para harcamalılar. Para odaklı değil hizmet ve müşteri odaklı çalışmalılar. Türkiye neden internet hızında dünyanın 100. ülkesi? İnternet servis sağlayıcıları bu sorunun cevabını kendilerinde arayıp Türkiye’nin internet konusundaki geri kalmışlığına bir son vermeliler.

İyi günler…

2 Beğeni

Yapa da 6 snr değerleri normal sayılabilir internet kesintisi pek yaşanmaz. Fakat dediğiniz gibi VAE den yapa ya geçişinizin yapılması kötü bir durum. Yapa dan vae geçiş istemeniz olumsuz karşılanamaz öyle bir durum yok. Altyapınızda port bulunmaz bu durumda aynı şekilde TT dan da hizmet alamazsınız. Sanırım online işlemlere isteğinizi pek iyi açıklayamadınız ondan dolayı bu tarz bir cevap aldınız. Geçmiş olsun

Ne istediğimi müşteri hizmetlerine gayet iyi açıkladım. Hem de bir kez değil defalarca talepte bulundum. YAPA’dan VAE’ye geçişte genelde Turknet sıkıntı çıkarıyor. İnternette kısa bir gezintiyle bu sorunu yaşayan çok fazla kişi olduğunu görebilirsiniz. Turknet VAE’ye geçişimi yapmayınca Türk Telekom’a başvurdum ve aynı gün Türk Telekom’dan VDSL hizmeti almaya başladım. Yani port sorunu gibi bir durum da yoktu.
6 dB SNR değerinin normal olduğunu iddia etmenize çok şaşırdım zira genelde kaliteli bir internet bağlantısı için 8dB altı bile kabul edilemez değerdir. Ki ben zaten 4-5 dB gibi tartışılması dahi komik olan değerler aldığımı belirttim bu konuyu dikkatli okumamışsınız.
İyi günler.