TürkNet'in verdiği modem çekmiyor

Merhaba
TürkNet’e abone olurken Zyxel VMG8623-T50B modemi abonelikle beraber aldım.
Modemden 10 metre uzaklığı geçin, modemin olduğu odada bile iyi çekmiyor.

Wi-Fi ayarlarında 2.4G ve 5G hakkında pek bilgim yok. Sinyal kalitesi için yapmam gereken ayar vs. var mı?

Screenshot_1

aynı modemi otomatik ayarlarında kullanıyorum gayet iyi çekiyor 5 ghz kısa mesafede daha yüksek hız verir 2.4 ghz uzak mesafelere yayın yapabilir

@Murat042 size yardımcı olabilir.

Bence bunun en iyi çözümü Wi-Fi menzil arttırıcı cihazlar. Çünkü Wi-Fi sinyallerinin belirli kanuni bir üst limiti var. Yani, o limitin üzerine çıkamıyorsunuz. İsterlerse, küçücük bir modem ile 1 KM öteye dahi sinyal verilebilir ve hatta belki daha fazlası… Ama hem sağlık, hemde insanlar korsan internet yayıncılığı yapmasın diye Wi-Fi vericiler için uygulanan menzil sınırı var. O sınırın üzerine hiçbir cihaz hem donanımsal hemde yazılımsal sebeplerden ötürü çıkamıyor. Bu nedenle en iyi çözümün Wi-Fi menzil arttırıcı olduğunu belirtmemde fayda var. Wi-Fi için belirlenen menzil sınırları olmasaydı, şu ana kadar hiçkimse bir tek modem ile, hiçbir zaman “Wi-Fi çekmiyor” veya “Wi-Fi az çekiyor, duvarlar engel oluyor” gibi şikâyetler yağdırmazdı…

Mesela dizüstü bilgisayarların bataryalarında bile belirli bir saat başı watt sınırı var. Normalde daha uzun süre laptopu çalıştırabilen, çok daha yüksek kapasiteli bataryalar mevcut ama, bu sınırın (300W/hour) üzerine çıkan bataryaların uçaklardaki frekansı bozduğu söylendiği veya cidden öyle olduğu için, batarya üreten hiçbir firma, belirlenen o standardın üzerine çıkamıyorlar çünkü kanunen yasak.

Bu konuyla alakalı başka bir örnek (Alıntı);

Bu tür bir tekerlekli sandalye için olan piller, 300 watt saati veya operasyon için gerekli iki adet pile sahip bir cihaz için her bir pil 160 watt saati geçmemelidir. 300 watt saati geçmeyen maksimum bir adet ekstra yedek pil veya 160 watt saati geçmeyen iki adet yedek pil, kabinde taşınabilir.
Kaynakça: https://www.emirates.com/tr/turkish/before-you-fly/travel/dangerous-goods-policy/

1 Beğeni

Ben dubleks içerisinde falan sinyali artırmaya çalışmıyorum. Ev içerisinde 10 metre ilerdeki odada veya balkonda internete bağlanamıyorum. Üst komşumun VMG3312-B10B modemi var ve 30-40 metre uzaklıktan bile benim hızım daha iyi olmasına rağmen internete daha hızlı bağlanıyor.

1 Beğeni

Modemin firmware yazılımını güncelleyin. Düzelmezse, modemin bulunduğu yere dikkat edin çünkü modem, özellikle duvarların çok geçtiği, düzgün olmayan bir yerde duruyorsa, genelde menzil konusunda sorun yaratabilir.

Bir kaç çözüm yolu daha var. Modemi resetlemek veya modemi fişten çekip, modeme bağlı tüm kabloları sökmek ve modemin güç tuşuna birkaç kez basarak, içerisinde biriken statik elektriği boşaltmak. Çünkü, birçok marka modem kullanmış biriyim ve genelde modemler, bir süre kullanımdan sonra Wi-Fi menzili konusunda sorun yaratmaya başlıyorlar. Bunun en klasik çözümü ise, modemi komple fişten söküp, güç tuşuna basıp, modemi 10 dakika bekletmek. Ayrıca, modemin hava ızgaralarına güçlü bir şekilde üflemeninde faydası olabilir. Biriken tozlar, statik elektrik taşıyor olabilir. Ne yazık ki modemler çok hassas cihazlar.

Ben ASUS DSL-AC51 modem kullanıyorum ve aynı sorunu bende yaşıyorum bazen. Hatta benimki daha beter oluyor. Mesela 2.4 GHz Wi-Fi, modemin dibinden bile zar zor çekiyor. Modeme reset atarak veya modemdeki tüm kabloları sökerek ve modemi bekleterek, bu sorunu birkaç ay süre boyunca çözebiliyorum.

Ömrüm boyunca elimden geçen tüm modem markalarını size sayabilirim;

Huawei, Airties, ZTE, Zyxel, ASUS.

Aynı modem bu uzaklıktan 2.4 ghz 2 çizgi çekiyor sadece modem değil alıcı cihazın kartıda iyi olmalı evde reeder tablet var 2 oda öteden çekmezken hp bilgisayar en uzak yerde bile ful çekiyor modemi üstte bir yere konuşlandırın modemi son yazılıma güncelleyip resetleyin wifi de 2.4 ile 5 ghz i ayırmayı deneyin

İlk olarak bt cihazlar kablosuz kulaklık , fare mikro dalga fırın bunlar ev içinde sinyal kirliliği yaratır.(aynı anda 4-5 kişinin konuşup kimsenin bi şey anlamaması örnek olabilir)

Bunlarda modemin ayni bandında (2,4) olduğu için modemi bloke (yavaşlama) eder. İlk önce android cihaza wifi kanallarını gösteren bir program indirin ardından modem ayarlarından boş olduğunu gördüğünüz bir kanala geçin. Bu bağlamda sinyal iyileşebilir.

Akıllı cihazlarınızda wifi 5 yani 5ghz kablosuz bandını destekliyorsa modemden 40. bandı seçerek kullanabilirsiniz bu ağda yavaşlama olmaz.

Eğer modemle aranız uzak ise /access point/ alarak kablolu bağlantıyı kablosuzda çoğaltabilirsiniz.

AC51 i ben de kullanıyorum bir problem yok.
Sizin modem ya da kullandığınız cihaz sorunludur.
Ya da yeniden kurulum yapın.

Merhaba,

Zyxel modemlerde 2.4G ve 5G aynı anda açıkken bazı konumlar da sorun oluşabiliyor. 5G kapatıp denemenizi tavsiye ederim. Cihazın backup dosyasını alın ve güncelleme yapın. Bence bütün sorun çözülecektir.