Türknet zyxell modem sürekli anlık kopmalar

Merhaba iyi günler yaklaşık 8-10 gündür TurkNet kullanıyorum modemi de türknetten aldım zyxell marka. Son 2 gündür kafasına göre anlık kopmalar yapıyor dsl ışığı kırmızıya dönüyor 5-10 saniye içinde internet geri geliyor. TurkNet arıza kaydı oluşturmaktan başka bir muhattap bulamadığım için Zyxell müşteri hizmetleriyle görüştüm modemde bir sıkıntı gözükmediğini fakat hattımda SNR margin değerinin düşük olduğunu TurkNet ile görüşmem gerektiğini söylediler de kiminle görüşücem nasıl görüşücem muhattap yok. DSL ışığı yeşil yandığı sürece 35-40-50 mbytes internet hızlarını görüyorum.Ama sürekli yaşadığım ani kopup geri gelmeler sinirlerimi yordu.

Merhabalar, TurkNet Online İşlemler Merkezi - Teknik & Destek - Yardım Merkezi - Arıza - Arıza Sorgula - İnternete Bağlanamıyorum - DSL Yanmıyor bu adımları izleyerek destek kaydı oluşturup temsilciye yaşadığınız sorunu anlatınız, modem arayüzünde yer alan hat değerlerinizi bizimle paylaşırsanız inceledikten sonra size bilgi verebiliriz.

TurkNet arıza kaydı oluşturdum bu konuyla ilgili şimdilik değerler böyle . çok aşırı kopma yaşadığım anlarda noise margin 6 civarıydı.

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 10.1 dB
output power upstream: -2.6 dbm
attenuation downstream: 7.4 dB

Upstream:
noise margin upstream: 31.0 dB
output power downstream: 13.7 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB

Size mesaj yazdıktan sonra bile bir kopma yaşadım yani kafasına göre kopup geri geliyor. bu da ani kopmadan hemen sonraki değerler:

Downstream:
noise margin downstream: 0.7 dB
output power upstream: -2.6 dbm
attenuation downstream: 7.4 dB

Upstream:
noise margin upstream: 33.5 dB
output power downstream: 13.5 dbm
attenuation upstream: 0.1 dB

Büyük ihtimal modemlik bir sıkıntı yok hat sorunlu hattınız koptuğu an snr 0.7 olmuş

Kablo ekleri sorunlu olabilir hat eskiyse yeni hat çekilmeli ya da ekler onarılmalı

1 Beğeni

Şimdi şöyle bir şey oldu modemin bağlı olduğu priz e 2-3 gün önce bir 3 lü priz taktım ona da bir lambader , modem ve bir tane daha 4 lü priz bağladım 4 lü de de buzdolabı ve laptop takılı :slight_smile: şimdi buzdolabının devreye girmesinden modemin etkilenmiş olabileceği gibi bir ampül yandı kafamda ve 3 lüyü çıkarıp modemi doğrudan prize taktım yarım saattir gözlemliyorum fena gitmiyor. Snr değeri 5-6 db civarı dolaşırken şu an 15-16 db civarına kadar yükseldi . Böyle bir şey mümkün mü ?

1 Beğeni

Malesef sorun azalsa da hala devam ediyor özellikle bu saatlerde arttı komşuyla falan çakışıyor olabilir mi çıldırcam

ihtimal dahilinde :slight_smile:

Buzdolabı deyince kafesi olan bir abinin de aynı problemi yaşamışlığı aklıma geldi.
buzdolabı bozuktu toprak hattını ölçtüğümüzde topraktan değişik voltajlar veriyordu.
Modem ve Kameralar aynı hatta bağlıydı. Kameralarda parazit gözle görülür derecedeydi.
Büyük ihtimal ile voltajda dalgalanmalar yaratıyor buda parazit gibi yansıyor.

1 Beğeni

Modem arayüzünde sra aktif değilse aktif edip deneyiniz.

SRA aktif durumda Murat Bey

Sorun bazen 2 gün sıkıntı yapmaz iken bazen saatlerce bağlantınız gidebilir. Sende bizim kervana katılmazsın umarım, inşaallah basit bir eskimiş kablodur değişirler düzelir. CRC değerlerinde ne yazıyor bak.

CRC error fast 1349 şu an biraz daha sakin ama akşam 8 den sonra çıldırıyor. Şu saatlerde bile 5 dakika da bir kopup gelmeler oluyor . bina yeni kablolar da öyle sanıyorum. İnterneti falan iptal edip bir dağ evine yerleşicem. Yıllardır yurt dışında yaşamış biri olarak böyle rezalet görmedim.

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 1349
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0