TurkNet zyxel vmg8623-t50b Modem fiber bağlantıda kullanılır mı

Merhaba arkadaşlar, Türk net tarafından aldığım Zyxel marka modem fiber bağlantılarda kullanılabilir mi? TurkNet müşteri hizmetleriyle konuştuğumda bu modemin fiber destekli olmadığı söylendi ama internet sitesinde fiber destekli diyor aklım bir hayli karıştı. Elimde ayrıca Asus dsl-n16 bir modem var bunlardan sadece bir tanesini elimde tutmak istiyorum sizce hangisini elimde tutmalıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

16003352882543852480924792102131|375x500

2 Beğeni

Kutunun sağ üst köşesindeki fotoğrafta kullanılabileceği gözüküyor.

Evet Asus dsl-n16 fiber destekli ama TurkNet in sattığı modem için net bir bilgi yok çok fazla adres değişiyorum elimdeki modemin gittiğim yerlerdeki bağlantı tipini desteklemesi benim için önemli sizce hangisini kullanmalıyım?

evet o modem fiber destekli.

Zxyel marka olandan bahsediyorsunuz değil mi? peki sizce hangisini elimde tutmalıyım öneri alabilir miyim?

2 Beğeni

Eğer modeminizde mavi rj45 portu (wan) varsa fiber desteklidir.

3 Beğeni

Müşteri hizmetleri fiber destekli değil diyor internet sitesinde fiber destekli yazıyor kullanım klavuzunda bilgi yok ilginç bir durum gerçekten

Bu durumda Zxyel vmg8623-t50b modem fiber destekli teşekkür ederim yanıtınız için. Peki bu iki modemden hangisini elimde tutmam daha mantıklı olur Asus dsl-n16 nın 5 ghz desteklemediğini göz önüne almazsak arayüz, sık sık güncelleme alması ve çekim kalitesinin yüksek olması gibi avantajları var Zyxel ise anladığım kadarıyla yeni teknolojileri destekliyor hangisini kullanmaya devam edeceğime karar vermekte güçlük çekiyorum fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ben iki modemide kullandım zyxel kullanmak daha mantıklı.

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim asus ile vedalaşıyoruz bu durumda :slight_smile:

1 Beğeni

keenetic te mavi bir port yok ama fiber destekliyor diye okumuştum. o nasıl oluyor?

1 Beğeni

Genelde lan4 portu wan olarakda kullanılabiliyor.

2 Beğeni

Hemen hemen tüm VDSL modemler ewan portuna sahiptir. Şurada dikkat edilmesi gereken nokta. Binaya kadar fiber mi modeme kadar fiber mi? Eğer binaya kadar fiber ise zaten modemi kullanabilirsiniz. Ama modeme kadar fiber ise burada fiber sağlayıcı fiber sonlandırıcı ile size bunu sunar. Veya direkt fiber girişi olan modemi size kiralar. Türkiye’de fiber sağlayıcı Telekom zaten size her iki cihazı da kiralıyor yeni bir modem almanıza gerek yok

3 Beğeni

gayet açıklayıcı bir bilgi olmuş. modeme kadar fiberde modem benzeri bir cihaz veriyorlar sanırım. ondan mavi bir ethernet kablosu ile bizim modemin wanına takıyoruz sanırım…

2 Beğeni

Evet, ONT cihazı diye geçiyor fiber sinyalini rj45 e aktarıyor.

1 Beğeni

Portlar modem arayüzünden programlanabiliyor, bir ara wan seçeneği görmüştüm ama şuan göremedim.
bkz.
image

Ek: Kablolu bölümünden port1 i sağlayıcı seçersek wan oluyormuş.

2 Beğeni

Peki modemimiz var ise sadece ont kirası mı kesilecek yoksa modemin olup olmaması fark etmiyor mu?

TT modemi her türlü vermek isteyecektir diye düşünüyorum yani kira bedeli alınır gibi emin değilim.

3 Beğeni

Net bir cevap veriyim. Uzun süre geçmiş fakat belki birinin işine yarar Daha bir kaç gün önce eve kadar fiber bağlandı. ZTE modem verdiler fakat ipv6 desteği root ile geldiği için eski modemi mi yani zyxel vmg8623-t50b yi kullanabilir miyim diye denedim. Modemi ilk taktığınızda modem ip adresi almış gösteriyor fakat interneti vermiyor. Otomatik kurulum çalışmıyor. Kurulum için geniş bant ayarlarından ETHWAN bölümüne TurkNet modem şifre bilgilerini girdiğinizde ise fiber internet düzgün bir şekilde çalışıyor. Yani kısaca EVET FİBER DESTEKLİYOR.

1 Beğeni