TurkNet yeni hizmet önerim olacak

Turkcell’de Turkcell VINN diye bir hizmet vardı yanlış hatırlamıyorsam flash bellek gibi bir tane internet modem.gibi bir şeydi PC telefona takılınca internet veriyordu TurkNet 'e gördüğüm eksik şu her yerde internetimi yanımda getirmek istiyorum bunun yüzünden hep mobil veriden yiyorum internetim bitiyor sizin fikirlerinizi merak ediyorum nasıl bir hizmet olmasını istersiniz

Bu konu zaten telefon üreticileri tarafından biliniyor, bende bu konuyu yaklaşık 6 ay önce onlardan (çinli telefon üreticileri) bizim ülkemizde bilinenlere talebimi iletmiştim.

Şuanda bu konu çok daha kolay hale geldi, önceden uydu telefonları var idi, şuanda alçak yörünge uyduları üzerinden, telefonlara eklenecek küçük bir extra uydu modem çipi ile telefonlara internet sağlanabilir, böylece telefonlar uydu üzerinden global servislerle internete erişebilirler,

TurkNet burada 2 bir hizmet olarak, voip hizmeti sunabilir böylece gsm lisansına ihtiyacıda kalmaz, uydu üzerinden internete bağlanan telefon voip(sip) üzerinden gsm erişiminede sahip olabilir, TurkNet burada yerel operatörlerle anlaşma yaparak sabit gsm no yönlendirme hizmeti sunabilir, veya bu uydu internet erişimi için, erişim sağlayıcı haline gelebilir.

Böylece telsiz ücretinden 1 2 5gb gibi paketlere fahiş ücretler talep eden, her ay maaşımızdan sabit oranda sürekli alınan(gsm faturaları) ödemelerinden kurtulmuşda oluruz.

Bu konu zaten eninde sonunda gerçekleşecek, gönül isterki, almanya gibi lokasyonlardan mikro işlemci üretim makineleri ( Litografi makineleri) ihtal edelim, kendi x86 arm gibi cpu mimarilerimizi geliştirelim, her ne kadar yurt dışında (patent) satışda sorun çıkabilir olsayda, ülkemizin için gelişimi adına güzel bir adımdır…

Kanımca bu konu şuanda ancak devlet bütçeleri ile halledilebilir durumda, en azından batı ile aynı teknolojik seviyeye acilen gelebilmemiz gerekir, eğer devlet finanse ederse kendi marketimizi, 0 dan telefonlarımızı, 0 dan bu telefonlar için işletim sistemlerini ve 0 dan global servislerin (whatsapp google youtube vs) hazırlayabiliriz, içeridede devlet destekli reklam kampanyası yürütülür ise güzel şeyler olabilir,

Çokca yazılım gurupları mühendislik gurupları birbirleri ile organize edilmeli, özellikle oyun sektöründe gençlerin artık boş derslerle vakitlerinin harcanmasındansa istiyenlerin sınıf bazında organize edilerek( senaryo, harita, texture, obje modelleme gibi), büyük yapım oyunların çıkarılması adına hareket edilmelidir.

Hollywood un benzeri ülkemizde acilen faaliyete geçirilmelidir…

2 Beğeni