Turknet Yapa hakkında

Bağlı olduğum santralde yapa var.

Fakat bana yapa verilmiyor. Ne yapmam gerekli

YAPA’da ana santral binası üzerinden hizmet alırsınız , bakır kablo ile iletildiğinden uzak mesafelerde hız düşüşü yaşayabilirsiniz. 2. SS de görüldüğü üzere saha dolabına olan mesafeniz 53 Metre,iç hattınızda sağlamsa çok rahatlıkla VAE VDSL hizmetinden 100 Mbps hız alabilirsiniz. Genede YAPA geçmek isterseniz destek kaydı oluşturup temsilciye bildirebilirsiniz.

Yapaya geçebiliyor muyum yani şuan bana + sı ne olur ?

Hız konusunda düşüş yaşarsınız diye düşünüyorum + yönü santralde bulunan TurkNet cihazları üzerinden hizmet alırsınız.

Şuan altyapı 86 destekliyor bana 50 veriyor geçsem daha mı kötü olur sizce

Büyük ihtimalle daha düşük bir hız alırsınız diye düşünüyorum ama ana santral binasına olan uzaklığınızı öğrenebilirseniz ona göre daha net bir yorum yapabilirim.

Güncel hat değerlerinizi paylaşır mısınız?

Hattınız iyi durumda, büyük ihtimal bölgede kapasite kaynaklı daha yüksek hız verilemiyor.

Kablom çok eski Cat 6 kablo kullanırsam tahmini ne kadar artış olur

Bununla ilgili kesin bir şey söyleyemem ama modemi ankastreye bağlayarak hat değerlerine bakmanızı öneririm eğer şu anki hızınızdan yüksek çıkarsa CAT6 çektiğinizde o hıza yakın bir sonuç alırsınız diye düşünüyorum.

Modemi nasıl bağlayacağım?

Ankastreden gelen kablonun ucuna RJ-11 çakıp modeme takabilirsiniz. İsterseniz elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Peki bu kablo işimi görür mü? Ankastre ve modem bağlantısı için https://www.hepsiburada.com/cat6-ethernet-internet-lan-network-patch-kablo---fabrikasyon-15-metre-p-HBCV000006AD5L?magaza=serhat+elektronik&url_src=and-product-detail

Sadece ölçüm yapmak istiyorsanız ankastreye gelen ana hat kablosu dışında bir kablo kullanmamanız gerekiyor. Ankastreden daireye kadar CAT6 çekmek istiyorsanız Nexans , HCS , Recber marka kabloları öneririm.

Yapa da şunu da bilgilendireyim baştan söylenmeyen şey şu. Kullanıcı sayısı arttıkça hızınız düşer.
80 geliyorsa mesela 2 ay sonra 50 ye düşebilir. Sorgulama sayfasındaki sonuç sadece saha dolabıdır.
Yani sizin saha dolabınız Yeni tip olduğundan mesafe kısa olduğundan hız konusunda tatminkar bir değer alırsınız.
Ama şuanki hızınız iyi değerde. İç hat denemesi yaptıktan sonra hızınızı değiştirirse iç hat değerleriniz hiç yapaya geçmeyin derim.

50 metre mesafede VDSL varken YAPA kullanmak mı ahahahah hocam kendinize eziyet mi arıyorsunuz? Eğer eviniz santralin dibindeyse buyrun geçin YAPA’ya. Fakat santralle aranızda 1km mesafe varsa internet değil zulüm çekersiniz :smiley:

Geçişe izin çıkmadı zaten :slight_smile: