Türknet YAPA altyapısı talep oluşturma

Forumda bir kaç konuya daha baktım. Oturduğum bölgede YAPA altyapısı yok ama talep oluşturma imkanımız var mıdır? Kaç TurkNet kullanıcısı var bilmiyorum ama potansiyeli olan bir bölgede olduğumu düşünüyorum.

1 Beğeni

İzninizle şuraya park ediyorum ben de hocam.

TurkNet YAPA altyapısına yatırım yapmayı bıraktı diye biliyorum.

Saha dolabı değil. Santrale mesafenizi biliyor musunuz?

Şayet santrale 500metreden yakın iseniz YAPA yı öneririm. Ama santrale uzak iseniz ve saha dolabı size 100 - 150 metrede ise Vae de kalmanız sizin için daha iyi olacaktır. Aksi halde YAPA size faydadan çok ızdırap olacaktır. Ama santrale yakın ve alt yapınız iyi ise YAPA tadından yenmez.

En önemli etken alt yapınızın iyi olması ve santrale yakın olmanız. Başka türlü YAPA 'yı kesinlikle önermem.

2 Beğeni

iyide her santralde yapa yok ki bunun için nasıl başvuru yapıcaz diye sormuş galiba.

2 Beğeni

İlk olarak santrale YAPA getirilmesi bu saatten sonra zor. Çünkü Türk Telekom fibere geçiyor ve bakır kabloları topluyor. Bu neden ile yeni YAPA santrali olacağını pek düşünmüyorum. TurkNet önce elindeki YAPA santrallerine sahip çıkmalı.

İkinci olarak da varsayalım santrale YAPA geldi. Ama santrale mesafe 1000metre üzeri. O zaman YAPA ‘ya geçerse VAE’ yi mum ile arayabilir. Hatta elindeki port ve sabit hat numarasından da olur. Daha önce dediğim gibi ilk öncelik santrale olan mesafedir. Mesafe yakın ise YAPA gelsin. Haaa uzak ise aman aman yanaşmasın bile.

Bilmem anlatabildim mi?

1 Beğeni

Santrale 130 metre mesafe için VAE mi iyi YAPA mı?
Yapa da kopma sorunu oluyor mu?

Evt anladım çok güzel anlattınız bizim santralde yapa yok büyük ihtimalle ayrıca tt nin fibere geçtiğini biliyorum torunlarım adına şimdiden sevindim…

@OneManArmy santrale uzaklığımı bilmiyorum lakin Netspeed altyapı sorgulama yaptığımda tahmini uzaklık 3 metre olarak çıkıyor. Binamda TT fiber, DSL ve Turkcell Superonline olmak üzere 3 ayrı ankastre kutusu mevcut. Gönül ister ki Gigafiber altyapısı gelsin ama maalesef İzmir ya da İstanbul’da yaşamıyorum. Fibere geçmeyi düşündüm ama TurkNet sadece Gigafiber hizmetinde fiber sağlıyormuş bildiğim kadarıyla. Birde ekstra aylık modem ücreti zorunluluğu da var. Bir yandan da IPV6 test koşullarını bilmiyorum ama koşulları karşılıyor isem IPV6 denemek istiyorum. Ondan dolayı TurkNet kullanmaya devam edip hızı getirebileceğim maksimum seviyeye getirmek istiyorum.

@MSD
NetSpeed, Millenicom, Extranet, GIBIRNET vs gibi firmalar size saha dolabından olan mesafenizi gösterir.

Kaldı ki binanızda Turk Telekom fiber var ise Millenicom yada GIBIRNET 'ten taahhütsüz fiber alabilirsiniz.

Hele Superonline Fiber mevcut ise hiç düşünmeden geçin derim.

TurkNet Gigafiber şuan sadece İstanbul ve İzmir de belli bir bölgede bulunmaktadır. Gönül isterdi ki her yerde olsun. Ama bunun için çok zaman geçmesi gerekir.

Bak ben bırakın fiberi vdsli, Adsl olarak bile hizmet alamıyorum. Saha dolabına mesafem 80metre. Ve sorgu da 82mb hız alabileceğim görünüyor. Ama maalesef boş port yok.

@aliko2x torunun görmez belki sen bile görebilirsin. Türk Telekom bu sene alt yapı yatırımlarına hız verdi.

1 Beğeni

Hadi inşallah ama her firma kendi çalıp kendi oynuyor birinin altyapı gö.türdüğü yere diğeri de gö.türmese ortak altyapı kullansalar daha iyi olur.

Benim santrale olan uzaklığım sistemde 1300 metre gözüküyor tabi yürüme mesafesi daha düşüktür. Yapa öncesi 11_12 zor alıyordum şimdi 22yi zorluyorum. Yapa ile çok fark etti. Eskişehir Tepebaşı Çamlıca santral

Port için bölgenizdeki TT müdürlüğüne gidip, oradaki temsilciler değil de güvenliğe falan rica ederek “altyapı sorumlusu” veya benzeri biriyle görüşmeye çalışın. Biraz ayaküstü muhabbet hal hatırdan sonra ricanızı iletin, şayet not alırsalar maksimum bir hafta on beş gün içinde port artırımı yapıyorlar :slight_smile: