Turknet üzerinden Dijitürk dolandırıclığını

bugün TurkNet aradılar benim talebim üzerine internet hızını tam alamıyordum neyse o konuyu halletik asıl konuya geliyim ondan sonra internet fiyatınız 60 tl 39 tl de dijitürk e ödeyeceksiniz onaylıyormusunuz dediler bende biraz düşüntükden sonra acaba yeni kampanyamı geldi dedim ve tamam onaylıyorum dedim dijitürk arıyacak seni dediler aradım ve onada onay verdim ardından dolandırılma riskine karşın bu konuyu araştırdım ve dolandırıcılarmış aradıkları numarayı yollamam mı gerekiyor kurulum ekibi aradığında kesinlike onay vermeyeceğim belgeleri imzalamıyacağım zaten ama bi sorun oluşturmaz dimi sonrasında onaylamadıktan sonra

TurkNet tarafından aranan numara: 0212 920 0428
dijitürk tarafından onay için aranan numara: 0850 480 3342

yardım ederseniz sevinirim TurkNet ekibi.

Digitürk’ü arayıp başvuruyu iptal etmek istiyorum de iptal ederler

dijitürk müşteri hizmetlerini aradığımda bean connect hakkında işlem yapıyorlar ve başvuruyu iptal etme diye bir seçenek yok üyelik iptali var oraya girdiğimde de internet sitemizden iptal edebilirsiniz diyor ama üye olmadık daha başvuruyu nerden iptal edebilirim acaba

O zaman eve gelirseler onaylamazsınız sıkıntı çıkmaz sanırım

tamamdır öyle yaparım sağol.

Sizinle bu şekilde iletişime geçen tüm numarları arka planda bir dosya halinde tutuyor ve hukuk birimimizle paylaşıyoruz. Numaralara neren ulaşıyorlar bunların sorgulamasını yapıyor ve bu durumun önüne geçmeye çalışıyoruz. Biliyoruz çok can sıkıcı bir durum bu ancak takip ettiğimizi ve gerekli hassasisyetle konuya yaklaştığımızı bilmenizi isterim.

Bu numarayı da şikayetinizle birlikte dosyaya ekliyorum ve arkadaşlarımla paylaşıyorum.

02129200428 Bu numaradan da beni aradılar. Daha önce de aradıkları için bu konuda bilgiliydim. Bir kaç soru sorunca kendisiyle çelişir cevap verdiler. Ardından kişisel verilerimi nereden bulduklarını sorduğumda hemen kapattılar. Şimdi TurkNet yetkililerine soruyorum. Bu kişiler benim TurkNet’e yeni geçtiğimi, ismimi soy ismimi ve nerede oturduğumu nereden biliyorlar? Telefondaki kişi direk bulunduğum mahalleye kadar biliyordu? Madem bu kişiler dolandırıcılar neden benim kişisel verilerimi bu kişilere satıyorsunuz/veriyorsunuz?

Bu konu çok hassas bir konu sizi anlayabiliyorum. Ancak bizim sistemlerimizin oldukça korunaklı ve herhangi bir şahısa veya kuruma bilgilerinizin sıvması gibi bir durum söz konusu değil…

Bu durumu yaşayan tek İSS firması biz değiliz. Farklı İSS firmaları yine aynı durumlarla karşılaşabiliyor. Biz bu konuyu hukuk birimimizle birlikte takip ediyor işlemi sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Aklınızda bir soru işareti kalmasın. Tüm verileriniz korunaklı bir şekilde TurkNet sistemlerinde saklanıyor…

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Ama daha önce herhangi bir arama gerçekleştirmeyen bir kurum, tamda TurkNet’e yeni geçmişken bütün bilgilerimi nereden öğrenebilirler? Bu durumda ya bilgilerimizin saklandığı yere illegal bir şekilde bağlanıyorlar ve TurkNet bunun farkında değil, ya da bilgilerimiz veriliyor demektir. Benim aklıma gelen seçenekler bunlar oluyor doğal olarak.

Dediğim gibi bu can sıkıcı bir durum. Herkes için geçerli tabii… Sadece örnek vermek için söylüyorum. Mesela daha önce bilgilerinizin yer aldığı farklı firmalar olabilir. Yakın zamanda herkesin bildiği gibi büyük kurumsal bir yemek şirketinin verilerine sızıldı. Buradan marka ismi vermeyeyim zaten siz anlarsınız.

Yanii demek istediğim farklı farklı durumlar yaşanıyor olabilir. Direkt TurkNet’i ilgilendirmesede kullanıcımız olduğunuz için bu durumlara hassas davranmak ve kısa süre içerisinde çözüm bulmak bizim görevimiz. Bunun için çalışıyoruz. Konu hukuk birimimizde. İçiniz rahat olsun.

1 Beğeni

Teşekkür ederim ilginiz için. Umarım en kısa sürede bir çözüm bulunabilir.

1 Beğeni

1 haftadır aranmadım fakat ben yatarken bizimkilerle konuşmuşlar yalın İnternet Türkiye de son bulmus diyip artık paket paket İnternet satacaklarini söylemişler ve kabul etmediğimiz taktirde her ay 10 tl fazla verecekmisiz numaraları paylaşıyorum

1 Beğeni

Verilerin TurkNet’ten sızmadığının garantisi yok. Sızmadı ise Turknetin taşeron iş yaptırdığı firmalardan sızmış olabilir. Ya da Türk Telekom’dan sızmış da olabilir. Genelde içeride çalışanlar bir ücret karşılığı bu verileri kayıt edip satıyorlar. Bunlar yaşanmasın diye KVKK var DLP var ama iş insanda bitiyor.

1 Beğeni

KVKK kuralları kapsamında TurkNet tüm çalışanlarını belirli zamanlar içinde eğitimler verip sınavlara tabii tutuyor. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa ne gibi kişisel yaptırımlar uygulanacağını açıklıyor. Kısacası herkes bu durumun ne kadar ciddi bir durum olduğunun farkında… Ki TurkNet sistemleri oldukça korunaklı…

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi bu durumu en ince ayrıntısına kadar takibi direkt hukuk birimimiz yapıyor. Sizleri bu bağlamda arayan tüm numaralar bir tablo şeklinde tutuluyor ve o numaralar hakkında yasal işlemler başlıyor.

1 Beğeni

Merhaba İbrahim bey ben de aynı sorunla karşılaştım yarın geleceklerini söylediler.Siz onlar eve geldiklerinde onaylamadığınızda bi sorun çıkardılar mı?Hızlı cevap verebilirseniz çok sevinirim biraz tedirginim şu an.

Verilere nereden ulaşıyorlar biliyor musunuz, çalıştığınız taşeron firmalar tarafından ulaşıyorlar. Kuruluma gelen ekip, arızaya gelen ekip vs. tüm bilgilere sahip oluyor zaten. Hele kuruluma gelen ekibe teslim edince imzalanan belgeleri orada her şey yazıyor. Kendi sistemlerine vs yüklüyorlarsa yine iyi niyetle söylüyorum, sistemlerinde sızıntı yaşanıyor ve tüm bilgilere ulaşıyorlar. Başka isslerde de durum benzer. A kişisi bayilik alıyor, oraya başvuru yaptığınızda tüm bilgileriniz sistemde, daha sonra X kampanyası var TV verelim cart curt yapıp çekmeye çalışıyorlar. TurkNet içerisinden sızıntı olmadığını ummak istiyorum sadece.

Randevu için aradıklarında gelmeyin dedim o kadar zaten gelseler bile imza stmsfiginiz takdirde bir sorun olmaz

Uzun olacak ama bir çok kişi bu mesajı okuyup bilgi sahibi olabilir diye düşünüyorum.,
29.04.2022 tarihinde saat 12:21 de TurkNet’in 08502888081 numarasını aradım ve taahhüdüm bitmek üzere olan Ttnet’de TurkNet’e geçmek istediğimi söyledim. 1 dk lık görüşme sonucunda bilgilerim alındı ve üyelik için gerekli işlemleri mobil uygulamadan takip edebileceğim, nüfüs cüzdanımı da buradan sisteme yüklemem gerektiği söylendi. Ayrıca TurkNet’i nereden duyduğumu sordular. Bende Türk Telekom’un eski müşterilerine indirim yapmadığı için yeni servis sağlayıcı araştırmaya başladığımı ve TurkNet’in patronunun birkaç videosunu izlediğimi, gayet aklı selim biri olduğunu düşündüğümü ve bu sebeple TurkNet’i tercih ettiğimi söyledim. Ardından görüşmeyi sonlandırdım ve kimlik yükleme işlemleri yapmak için uğraşırken aynı gün saat 13:19 da 08504808682 nolu telefondan arandım. (yani TurkNet ile görüşmemden yaklaşık olarak 55 dk sonra) TurkNet’ten aradıklarını söylediler ve biraz önce kendilerini yeni üyelik için aradığımda patronları için söylemiş olduğum güzel sözler için teşekkür ederek Dijitürk üyeliği kampanyasından faydalanmak istersem 12 aylık süre boyunca faturamın 139 TL’den 55 TL’ye düşeceğini ayrıca 54 TL Dijitürk faturası geleceğini söylediler. Birçok soru sordum hepsine gayet düzgün cevap verdiler. Hatta siz arayınca telefonda spam yazıyor dedim, normaldir efendim, insanlar TurkNet’in böyle güzel kampanya yapacağına inanmıyorlar bizle görüştükten sonra telefonu kapatıp spam tuşuna basıyolar dedi. Ben TurkNet ile yaptığım görüşmede söylemiş olduğum sözler için teşekkür mahiyetinde geri aranıp birde bu kampanyadan bahsettiklerini düşünüp kabul ettim. Hemen saat 15:41 de Dijitürk’ün 02162030589 numarasından arandım ve kampanya koşullarını dinledikten sonra kabul ettim. Ardından saat 15:58 de 08504808517 numaradan biraz önce beni 08504808682 dan arayan bayan tekrar aradı. Telefonuma Dijitürk tarafından bir link ve sms geleceğini onlara tıklamamı söyledi. Bende yaptım ve hayırlı olsun dedi kapattı. Sonra saat 16:07 de Dijitürk tekrar 02162030589 numarasından arayıp modem kurulumu için evime geleceklerini söyledi. Bu arada hem dolandırıcı bayan hem Dijitürk’e hiçbir şekilde adımı, soyadımı, telefonumu, adresimi, TC kimliğimi vermedim. Hepsinden öte TurkNet ile yaptığım görüşmeden patronları hakkında söylediğim sözleri sadece ben ve TurkNet müşteri temsilcisinden başka kimse bilmiyordu. Kısacası kurulum için Dijitürk’den kimse gelmeden önce TurkNet aktivasyonu için beni 01.05.2022 saat 15:29 da aradıklarında bu durumu sorguladığımda aldığım olumsuz yanıtla durumu öğrendim. Meğer TurkNet’in böyle bir kampanyası yokmuş. Hatta beni arayan bayan bu durumdan sizi haberdar edecektik ancak onlar bizden önce size ulaşmışlar dedi. Bu yazıda belirttiğim bütün telefon numaralarını kendilerine söylememi istedi. Kanuni yollardan mücadelenin devam ettiğini belirtti. Peki güzel kardeşim şunu yapamazmıydınız? Ben sizi ilk arayıp üyelik işlemlerini başlattığımda bana telefonda milyonlarca ilgisiz alakasız şeyler söyledikten sonra 1 cümle de “bizim adımıza herhangi bir kampanya için sizi arayanlara itibar etmeyin” deseydiniz ben benim gibi binlerce insan dolandırılmazdı. Neyse ben erken anladım mevzuyu ve Dijitürk’ü arayıp iznim olmadan bir üyelik başlatıldığını ve kurulum için evime kimsenin gelmemesini söyledim. Telefondaki bayan kurulum talebinizi iptal ediyorum dedi. Bana bakın dedim, kurulum talebini iptal edersiniz ama bana her ay fatura felan gelirse ortalığı yakarım dedim. Kurulum yapılmayan bir cihaz için kimse kimseye fatura kesemez merak etmeyin, sizin henüz üyeliğiniz başlamamış bile dedi. Hatta başlasa bile 7 gün içinde cayma hakkınızı kullanır yine iptal ettirirdiniz dedi. Neyse biraz rahatladım şimdilik. Bakalım 4 Mayıs’ta kurulum için gelecekler mi? Gelirlerse zaten tepeler gönderirim ama Dijitürk bu korkulur. Ne yapacakları belli olmaz.
TurkNet’in kendi içinde bir sorun olduğu aşikâr. Öncelikle benim bütün bilgilerim 55 dk gibi bir sürede müşteri temsilcisine söylemiş olduğum patronları ile alakalı sözler dahil birilerine iletilmiş. Sonrasında ise yeni üyelik esnasında müşteri temsilcisinin böyle bir dolandırıcılık olduğunu bize söylememiş olması bütün sorunların başında geliyor. Lütfen bu konuda personelinize gerekli eğitimi veriniz. Önlerine konulan cümleleri çok güzel okuyorlar. O metinlerin sonunda bir cümlede siz ekleyin ve bizlerin mağdur olmasının önüne geçin artık. İlerleyen zamanda bu durum bizden çok TurkNet’in başını ağrıtacağa benziyor.

1 Beğeni

Geçmiş olsun… Digiturk’ün tek no’su vardır 0212 473 7373.

Eskinin 444’lü dolandırıcı no’ları şimdilerde 0850’ler oldu.

Turk.Net’in rehberimde izinli no’ları sadece sitesinde yazan 4 tane. Diğerleri kimse zaten muhatap olmayın.

Ayrıca tavsiyem e-devlete girip adınıza ait telefonu ekleyip sonra izinleri yönetme kısmından gereksiz olanları kaldırın.

Bu izinleri ayrıca https://iys.org.tr/ sitesine giriş yapıp yönetebilirsiniz.

Kolay gelsin

2 Beğeni