TürkNet / Superonline Fiber ve Özgür İletişim Sorunsalı

TurkNet’in hız sorgulama sayfasındaki “En yakın zamanda adresinizde TurkNet GigaFiber hizmeti sunabileceğiz. Bölgenize özel 4 ay boyunca aylık 19.90TL’ye aboneliğinizi başlatabilirsiniz” mesajı üzerine TurkNet aboneliğine geçtim. Yaklaşık 2 haftadır TurkNet abonesiyim. Ancak, sokağımızda 1 aydır devam eden kazı çalışmalarının neticesinde geçen hafta apartmanımıza Superonline kutusu yerleştirildi ve bugün Superonline satış temsilcisi kapı kapı gezerek avantajlı bir teklif sundu. Onların vereceği 35 Mbps hız fiyatına ben 1 Gbps hız alacağımı söyledim ve TurkNet’in GigaFiber projesini anlattım ancak satış temsilcisi bizim apartmanımıza TurkNet’in fiber altyapı getirmesinin mümkün olmadığını söyledi. BTK’nın bu konuda kısıtlama getirdiğini falan anlattı. Bahsettiği şekilde bir kanun maddesi bulamadım, ayrıca Rekabet Kurulu’nun böyle bir şeye izin vermeyeceğini düşünüyorum. Bu olayın doğrusunu bilen var mı? Bir yere (apartman, site, gecekondu her neyse) sadece 1 ISS firmasının fiber altyapı sunabilmesi saçma değil mi? @ModeratriX @EFG

• Not: Satış temsilcisini 3 hayırla uğurladıktan sonra TurkNet sorgu sayfasında adresimi aradım ve bahsettiğim GigaFiber metni kaybolmuştu. Hatta ben abone olurken yazan Özgür İletişim 75 yazısı, Özgür İletişim 50 ile değiştirilmiş. VDSL altyapısının desteklediği en yüksek tahmini download hızı 62 Mbps’den 50 Mbps’ye indirilmiş. Neler oluyor dersin? @Baran

• Not 2: Yukarıda bahsi geçen bölge; Ankara / Keçiören / Ayvalı Mahallesi

Konu ile alakasız fakat size hangi hızları hangi fiyatlara sundular? Broşür vs var mı hocam

Size özel dediği paketlere internet sitelerinden baktım, aynı fiyatlar. Avantaj dediğim şey 4 ay boyunca ücretsiz kullanım ve ücretsiz modem -taahhüt sonunda iade- ama 24 ay taahhütlü olmak şartıyla.

1 Beğeni

Dediği doğru kısmen maalesef ama BTK’yla alakalı değil. Orada yatırımsal olarak Turkcell Superonline çalıştığı için TurkNet girmek istemiyor olabilir. Moderatörler daha iyi bilir.

1 Beğeni

Belirttiğiniz adres 2021 GigaFiber planları arasında yer almaktadır. Fiber çekilirken hat kablosuna zarar gelmiş olabilir bundan dolayı VDSL max değeri düşmüş olabilir. Belirli aralıklar ile altyapı sorgulaması yaparak GigaFiber gözüküp gözükmediğine bakabilirsiniz. 1 adreste 2 farklı ISS fiber hizmet sağlayabilir.

7 Beğeni

Superonline genel olarak bunu yapıyor herhalde çünkü geçen yayıncınında gigafiber interneti kesilmişti.

1 Beğeni

Superonline’ın olduğu yere TurkNet gelmek istemeyebilir dese anlam verebilirim ama kesinlikle getiremez diyor. Ayrıca bahsettiğiniz olayı da biliyorum, gerçekten ekipleri baştan savma çalışıyor. Bizim apartman içine de soyut dışavurumcu bir kablolama yaptılar resmen…

1 Beğeni

mlsf bölgeden bölgeye değişiyor, çalışan eleman baştan salma çalışırsa tüm sektörlerde sorun çıkar.

2 Beğeni

Prim alacak ya, ne varsa dökmüş :face_with_hand_over_mouth: