Türknet peering sorunu

Merhaba

2014 yılından beri Türknet abonesiyim.Son zamanlarda gördüğüm ilk başlarda düzelir dediğim ama bir gelişme olmamasından dolayı yazma ihtiyacı duydum.Umarım yetkili bir ağızdan cevap alabilirim.

Son 2-3 aydan bu yana De-cix üzerinden eşleşme olmadığını görmekteyim.Aslında beni burada ilgilendiren Cloudflare bildiğiniz gibi Cloudflare kullanmayan internet sitesi yok gibi.Cloudflare eşleşmelerim Cogent üzerinden Kiev veya Selanik üzerinden yapılıyor.

Bir diğer eşleşme problemim ise Akamai.Hizmetine göre Akamai hizmeti farkındalık gösterse de Paris’e kadar eşleşmek için gitmişliğim var.Tabi bu söylediklerim benim gözlemlerim.

Bir diğer gözüme çarpan konu ise Peering.cz üzerinden eşleşme yapılmıyor galiba.Her ne kadar benim işime yaramasa da bu bahsettiğim eşleşmelere bakınca farkettim.

Diğer soru ise Google hizmetleri konusunda 15 ms ile Türknet hattı ile TT üzerinden giderken ne oluyorsa birden 45-50 ms çıkıyor.

Son olarakta henet üzeirnden Netix ile peering gözükürken peerindb veya bgpio üzerinden baktığımda peering gözükmüyor.

Beni direkt ilgilendiren Cloudflare, Akamai ve Google olduğunu belirtmek isterim.Tabi bir yetkili veya konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş varsa bilgilendirirse sevinirim.

Not:Cloudflare dns hizmetine tracert attığımda sorun yok sorun sadece Cloudflare kullanan internet sitelerinde.Önceden böyle gözükmüyordu.

Herkese iyi günler dilerim.

2 Beğeni

Genel olarak bir ping sorunu mu var? TurkNet tarafında trafiği dengelemek amaçlı çıkışlar değişmiş olabilir.

2 Beğeni

Yani hizmetlere erişim kalitesinde sorun var diyebilirim.Tabi artan trafik ile bu yönde karar alınmış olabilir.Zaten amacım yetkili bir ağızdan cevap alabilmek.

1 Beğeni

Burada bu sorunuzun cevabını verebilecek teknik anlamda bir yetkili yok diye biliyorum. Konu ile ilgili sorununuz Bekir Bey @bekir.kopuz teknik birime iletip bilgi verebilirler diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Yardımınız için teşekkür ederim.Umarım bir cevap alabiliriz.

1 Beğeni

Galiba cevap verebilecek kimse yok.

Şu konuya hala bir cevap verecek yetkili çıkmadı.O zaman bu forum neden var anlamadım.Ayrıca bazı saçmalıkları belirmek isterim.

80 Mbps hız tanımlı hatta Türknet sunucusu 60 Mbps hız çıkıyor.Diğer sunucularla elle ayarlanmış gibi 50 Mbps sabitlenmiş.Vodafone Türkiye sunucusu ise berbat gözlemlediğim kadarıyla Vodafone Türkiye bağlantısı Turkcell üzerinden yapılıyor.Pingler felaket hızlar berbat.Sağa sola saçma sapan sponsorluklar yapacağınıza böyle saçmalıkları düzeltin.Bu gidiş hiç iyi değil 6 senelik müşteri olarak gözlemlerim bunlar.

Nperf hız testinden ise 80 Mbps tanımlı hıza 90 Mbps sonuç veriyor 5 Mbps tanımlı upload hızına 7 Mbps upload var gösteriyor.Yapmayın böyle şeyler.TT ve Türksat altyapısı olan binalara fiber götürmekle olmaz.Ben fiber bile istemedim.Sadece şu soruya cevap istedim.Arka plandaki saçmalıkları düzeltin kendime bir şey istemedim.Ama ne de olsa 6 senelik cepteki enayi olarak gözüküyoruz anladığım kadarıyla.Kendimize yakın hissettiğim bir markanın resmen çöküşü.Anladığım kadarıyla araştırmaya yapmaya başlamanın zamanı gelmiş.

1 Beğeni