TürkNet Online İşlemler Merkezi için taleplerim (VAE ve YAPA için)

Merhaba. Öncelikle bu konuyu @EFG (Enes Furkan Gül) abimizin okumasını rica ediyorum.

TurkNet Online İşlemler Merkezi (OİM) için taleplerim:

1. İnternet paketini kendimiz seçebilelim (Örneğin; F_16M_801k ve diğer ADSL/VDSL hız profilleri).

2. IP Türünü kendimiz seçebilelim (Örneğin; CGNAT, IPv4 ve IPv6).

Mesela TurkNet, bizlere “Aile profili” ve “Çocuk profili” gibi seçenekler sunuyor. Kendi kararımız ve isteğimiz ile, müşteri temsilcisini beklemeden, destek kaydı açmadan kısıtlı da olsa bazı seçenekler bize verilmiş ama bu durumun biraz daha genişletilmesi güzel olabilir.

Peki, avantajları neler? Mesela TurkNet’e “Kopma sorunu yaşıyorum” diyerek destek kaydı açtığınız zaman, bu şikâyetiniz Türk Telekom’a iletilir ve Türk Telekom, genelde bakım yaparken paketinizle oynayabiliyor ve daha düşük hız almaya başlıyorsunuz (Ben bu durumu çok kez yaşadım). Şimdi paketi eski hızlı haline getirmek için, TurkNet’e başka bir destek kaydı açmak ve 1-2 gün beklemek zorunda kalmak ve TurkNet çalışanlarını sırf hız profili tanımlatmak için meşgul etmek yerine, hız profillerini ayarlama imkanı biz TurkNet müşterilerine sunulursa, hem bizim hemde TurkNet çalışanlarının iş yükü azalabilir.

7 Beğeni

Yenilikçi bir firma olduklarını düşünüyorum. Bu tarz önerilerin gerçekleşmesi herhangi bir firmaya da bağlı değil. Direkt kendileri OİM sistemini geliştirip ekleyebilirler. Umarım dikkate alınır.

1 Beğeni

Umarım dikkate alınır ve yeni özellikler eklenir. :slight_smile:

1 Beğeni

Arıza kayıtlarından sonra verilen modem hat değerleri teknik bilgiler kısmında ayrı bir sekme olarak sürekli görülebilir olsa keşke. Turknetin verdiği modemde altyapımın aldığı maks hızı göremiyorum sadece arıza kayıtlarından sonra gelen bilgi ekranında görüyorum. :smiley:

1 Beğeni

IP tanımı hakkında şöyle söylemek istiyorum. Dünya üzerindeki IPv4 adresleri zaten hali hazırda bittiği için ve CGNAT uygulaması da IP adreslerinin yetmediği yerlerde yapıldığı için pek gerçekçi bir özellik olacağını sanmıyorum. Hala tek çözüm statik IP gibi duruyor ve TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden otomatik olarak tanımlatabiliyorsunuz. Şu an için IPv6 hala beta aşamasında ama eğer bir gün herkese tanımlanırsa IPv4 IPv6 dualstack olarak çalışacağı için istemeyen kullanıcılar modemleri üzerinden gerekli ayarları yapabilecek.

3 Beğeni

Merhaba,

Erdem sana ilk defa katılıyorum :sweat_smile: Cacti tarzı bir trafik grafiği eklenebilir. Anlık verileri oradan görebiliriz. Alınabilir maksimum hız değeri ve aldığımız hız değeri eklenebilir. Birden fazla beklentilerimiz var ama kadro ufak sanırım. :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

IPv4 gerçekten bitti, bugün RIPE üzerinden /24 almak istedim, istek yapıyoruz ve boşa İPv4 çıktığında bilgi maili gönderiyorlar. :slight_smile:

2 Beğeni

TurkNet Online İşlemler Merkezi’nde hız profil seçme sayfası olacak ve o sayfada tüm ADSL ve VDSL hız profilleri liste halinde olacak. Mesela benim portum VDSL ama mesafe çok diye bana ADSL veriyorlar. Ben o sayfadan hem istediğim hız profilini seçebilirim ve istediğim modu (ADSL/VDSL) seçme hakkım olur. Ayrıca, ADSL2+ Upload hızlandırma kutucuğu da eklenebilir. O kutucuğu işaretlediğinizde, ADSL hattınızın modu AnnexM oluyor. (Bu AnnexM modunun VAE’de olabilmesi için SAYE sistemi lazım sanırım çünkü VAE demek hattın Türk Telekom’a ait olması demek ve bildiğiniz üzere Türk Telekom, size ADSL’de bile her modu, her teknik özelliği, DSLAM desteklese bile sunmuyor. Ancak, SAYE gelirse, TurkNet’e asla karışamaz ve dediğimiz AnnexM etkinleştirme özelliği de gelir).

Ayrıca, ek seçenekler diye bir bölümde olabilir. Mesela çok fazla CRC hatası aldığımızda, CRC hatasını kökten çözecek veya ciddi oranda azaltacak bir seçenek dahi eklenebilir. Bu komut, asla paket hızıyla oynamadan yani internet hızımızı asla düşürmeden, bağlı olduğumuz DSLAM’ın portunu yeniden başlatacak yani bağlantıyı kesip, yeniden bağlanacak ama bunu kökten yapacak. Belki sorun fiziki sebeplerden değilde, DSLAM’ın takılması gibi sorunlardan doğuyor olabilir bu sorun.

AnnexM, ADSL hattınızdan maksimum 3.5 Mbps’e kadar Upload hızı almanızı sağlar.

1 Beğeni

Annex M bildiğim kadarıyla şu an Türkiye’de yok. VDSL ve fiber çok daha yüksek hızları verebilirken asırlar öncesinin teknolojisi ADSL’e neden yatırım yapılsın?

1 Beğeni

ADSL ve VDSL Destekli çoğu DSLAM, AnnexM’yi destekliyor. Türk Telekom, AnnexM hizmetine izin vermiyor. Olay bu. Ancak, SAYE gelirse, engeller kalkacak.

Benim DSLAM VDSL destekli ve portumunda VDSL olduğunu TTNET söyledi. Ama, mesafe sebebiyle, vermek istemediler. TurkNet OİM’de bol özellik eklenirse, biz kendimiz karar veririz. Hatta, bağlı olduğumuz DSLAM’ın çipi, modeli ve markası hakkında, benim gibi teknoloji severlerin ilgisini çekecek bilgilerinde olabileceği hoş bir ekran da eklenirse harika olur.

Teknoloji henüz senin isteklerini karşılayabilecek kadar gelişmedi. Dünyada bile bunun örneği yok. Jetgiller de vardır belki ama henüz o çağa gelemedik erdem alsırt

2 Beğeni

ADSL’den VDSL’e öyle 2 saniyede geçemezsin her ne kadar DSLAM’ın VDSL olsa da…

Santraldeki cihazların da bu güncellemeye ihtiyacı var.
Her seferinde santrale alo dersen bilemem

1 Beğeni

İsteklerimin gerçekleşmesi imkansız değil. TurkNet ve SAYE sistemine bağlı.

Birkere SAYE’yi unut. :slight_smile:

1 Beğeni

Mesafeden dolayı VDSL verilmemesiyle alakalı bir sürü somut örnek var YAPA’da. 1400, 1600, 1800 metreden VDSL sinyali alabilen aboneler var ancak hızları gayet düşük ve ADSL çok daha stabil.

2 Beğeni

En azındam seçenekler konsun. VDSL’i seçince bağlantı alırsak, alırız. Almazsak, mobil internetten girip ADSL’i seçeriz ve üstüne AnnexM kutucuğunu işaretleyip, ADSL2+'yı en hızlı Upload ile kullanabiliriz.

İşte deneysel olarak kendimiz ADSL veya VDSL yapalım. Seçenek sunulsun. Hem bizim işimiz, hem çalışanların iş yükü ciddi oranda azalır.

Neden? SAYE birçok sorunu çözecek. Limitlemeleri mesela kaldıracak.

Bu dediğinin olması için tüm xDSL santrallerine yeni bir icat olacak olan.

Auto DSL Profiler’lar yerleştirilmesi gerekli.

:slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

En azından AnnexM kutucuğu eklenir, işaretleriz böylece ADSL2+'dan AnnexM alırız + Upload limiti olmaz SAYE gelirse.