Türknet modemi gigafiber wifi 5ghz hız sorunu yaşıyorum

merhaba telefondan wi-fi 5g testi yapıyorum türknetin verdiği ZYXEL VMG8623-T50B Modem sürekli test yapıyorum zyxel de download 50 60 mb upload 10 mb çıkıyor sanki sınırlandırılmış gibi sürekli aynı hızı gösteriyor değişmiyor benim kullandıgım tplink archer vr1200 test yaptıgımda download 130 mb upload 172 mb çıktı zyxel modem arayüzüne baktım bu konuda çözüm bulamadımbu sorunu nasıl çözerim testide aşağıya bıraktım alttaki zyxel üsteki tp link

edit bugün saha ekibi geldi vmg 3625 t50b modeli ile değiştirdi sonuç yine aynı hız değişmedi

@alperenatici @KafaKonforu @BLackOwL

yeni test yaptım bu kadar fark normal mi verdiğiniz zyxel modem 5g de sorunlu arada 2 3 kat hız farkı çıkıyor tp lınk daha fazla wifi 5g hıız veriyor @alperenatici

Selamlar @Exclusive.gamer, kablosuz testlerde modeme olan mesafe ve kullanıcısı sayısı dahil birçok etken değerlerinizi etkileyebilir. Test yaparken doğru sunucuyu seçtiğinizden de emin olun. Bir problem olduğunu düşünüyorsanız Online İşlemler - TurkNet üzerinden destek kaydı oluşturabilirsiniz :raising_hand_man:

Tplink de int gelmesi için doğru girmen gereken 3 parametre var.

PPPoE id
PPPoE şifre
Vlan ID (35 deneyin olmazsa t50b arayüzünden bakıp vlan id kaç ise onu yazarsınız)

Telefonunuz modeli nedir?

@asdas127816 ayarlardan bilgileri girdim calisti zaten ama ben kendi modemimi aktif edip zyxel kopru moduna alinda ona sinyal gitmiyor 2 modem kullanamıyorum zyxel ana modem yapip tp link ikinci modem yapınca 2 modem kullanabiliyorum

@alperenatici Ben wifi dan gelen farklı gelen hızdan bahsetmiyorum aynı gpon ont hatta bağlı iki tane Modemde telefondan wifi 5ghz hız testi yaptığımda tp link te 200 mb görürken verdiğiniz zyxel de sabit 50 megabit download 10 MB upload görüyorum üstüne hiçbir şekilde çıkmıyor sizin verdiğiniz modem hiçbir şekilde üst hızlı göremedim sınırlanmış gibi aynı onu anlatmaya çalışıyorum Siz hemen işin içinden çıkıyorsunuz online işlemler zaten destek kaydı açtım oradaki temsilci de beni anlamak istemedi saçma şeyler yazdı sonra Saha ekiplerini yönlendirdi Onlar gelip bakacak

gm 5 plus

Zyxel modemlerin 5g wifilerin MHZ’si otomatik olarak ayarlandığı için düşük hız veriyor olabilir.
TP link wifi özelliğini 80 MHz alınca yine aynı hızımı veriyor.
Telefonun ac desteği o kadar yüksek olmaya bilir.

@CKLasT hiçbir ayar yapmadım zyxel den giden cat6 kabloyu tp link wan girişinden taktım 5ghz ye bağlandım test yapınca 200 mb gördü biraz önce ekip geldi modemi değiştirdi yine zyxel 5ghz de aynı hızı veriyor

Hocam o telefon anca okadar hız alır, zaten özelliklerine bakınca göreceksiniz 300mbps download 100mbps upload yazıyor, zyxel modem 867mbps hıza kadar cıkabiliyor sizin elinizdeki cihaz o hızlara asla cıkamaz donanımı yetersiz, bir cok kullanıcıda durum böyle kullanıcıların elindeki cihazlar GigaFiber yüksek hızını desteleyemeyecek durumda, kendi evimdeki iki farklı cihaz Redmi Note 9 Pro Modemin yanında 580 600 mbps download 580 600 upload yapabiliyor, kendi 13 pro max im 800 850 lere kadar cıkıyor zyxel modem ile, hatta ben netmaster infinity 401`i dhcp kapatıp router gibi kullanınca netmasterda bu arada 5ghz 1300mbps hız mevcut iphone ile 950lere kadar cıkıyorum modem yakınında, yani sizdeki sorun kısacası mobil cihazınız, o

Kablolu test yapma imkanın var mı ?

2 Beğeni

@erdo205 iphone 7 plus buldum onunla test yaptım zyxel de download 350 upload 450 çıktı

tp link te download 360 upload 510 çıktı galiba gm 5 plus kaynaklı sorun var 2 modemde farklı hız veriyor

1 Beğeni

GM asistan ve StoreOID uygulamalarını Ayarlar > Uygulamalar dan devre dışı bırakıp dener misin?

O değerler 4g bağlantı hızı için. GM 5 plus ac destekli bir cihazdır.

Alakasız gibi görünebilir lakin test esnasında bluetooth açık mıydı? Bluetooth açık olduğunda, 5ghz bile sapıtabiliyormuş sizin cihazınızda.

@ModeratriX onları devre dışı brakıp denedim hız değişmedi download 55 mb upload 9,91 mb çıktı

aynı telefon ile tp linkten test yapınca 150 200 mb hız çıkıyor

@KafaKonforu herşey kapalı sadece wifi 5ghz den bağlıyorum test yapıyorum 2 modem de farklı sonuç çıkıyor

O zaman 5ghz için kanal ayarını değiştirerek teste başlayın. Kanal 36, 40, 44 ve 48 için genişlik 20-40-80mhz olacak şekilde 12 varyasyon denemenizi tavsiye ederim. Her değişiklikte telefonunuzdan hız testi yaparak sonuçları kaydeder misiniz? İlk olarak genişlik 20mhz olacak şekilde 4 kanalı test edin. Ardından 40mhz… gibi.

Muhtemelen telefonunuzun 5ghz wifi modülü bazı kanalları sevmiyor.

1 Beğeni

T50B modemin genişlik ayarları 20/40/80 olarak otomatik ayarlıdır, sadece 80 olarak ayarı yoktur belki o yüzden o hızı veriyor olabilir.

20, 20/40, 20/40/80 olarak 3 tercih sunuyor gibi görünüyor. En azından 20mhz genişlikte upload hızı 50+mbitlere çıkıyor mu, bu test edilmiş olur.

1 Beğeni