Turknet Modem Zyxel VMG8623-T50B bağlantı problemi

Arkadaşlar herkese iyi günler burada zamanında modem ile ilgili sorular sormuştum çok yardımcı oldunuz konu hakkında hepinize bu konuda teşekkür etmek istiyorum. Sizin tavsiyelerinizi dinleyerek TurkNet’in kendi modemi olan Zyxel VMG8623-T50B aldım.

Şimdi asıl konuya gelecek olursak Modemi Eylül-2020de satın aldım ilk 2 ay modemden çok memnundum. Ancak Kasım ayında modem bağlı olduğu halde internete bağlanmada problem yaşıyordum. İlk başta bağlantı problemimi platformalardan kaynaklı diye düşündüm ve şebeke yoğunluğundan olabilir diye yorumladım. ( bahsettiğim platformlar ; netflix / Bein connect / blu tv / tivibu go / spotify ve Aralık ayından itibaren Amazon prime ) ama sorun sadece bunlarda değil Instagram youtube hatta Chrome’dan açmaya çalıştığım internet sekmelerinde yani kısaca internetle bağlantılı aklınıza gelebilecek her yerde yaşamaya başladım ve bunun üzerine internette yaptığım araştırmalar 4-5 farklı neden olabileceğini gösterdi. Evdeki bütün cihazlara format attım modemi resetledim bağlantıda olan kabloları değiştirdim yeni kablo aldım 2.4 ve 5 i tek çıkış gösterdim akım ölçer/korumalı priz alıp modemi ona taktım yani yapılabilecek herşeyi denedim. Ancak sorun devam etti. Kasım ayında ilk arıza/şikayet formunu oluşturdum. Bana kullandığım platformalardan kaynaklı olabilecegi söylendi. Bunun üzerine dns ayarlarını degistirerek kullanmaya başladım. Aralık ayında sorunlar atarak devam edince dayanamayarak aralığın son haftası tekrar bir sikayet oluşturdum ve sitemkar bir şekilde beni aramalarını talep ettim. 1 gün sonra arkadaşın birisi aradı ama sorun hala çözülmemişti. DNS ayarını değiştirmenin konu ile alakasını tam kurmadığım için ve mahallemdeki iki kişinin bu sorunu dns değişerek çözdüğü için bende dns değiştirmeyi arkadaşa sordum. Bizim dnslerimizde sorun yok ama isterseniz degistirebilirsiniz dedi. Brn zaten değiştirmiştim ve sorun çözülmemişti. Kısaca 2 ay arkadaşlara bağlantıda yaşadığım sorunları soyledim ama iletişim kurduğum arkadaşlar sistemde bağlantının kopmamış göründüğünü platformaların yoğunluktan kaynaklı bu sorunları yaşayabileceğini belirttiler. En son 1 hafta önce bağlantıda büyük bir sıkıntı yaşadım hiç bir türlü giremedim hatta mahallede 2 kullanıcı daha var onlarda da ayni sıkıntı yaşandı. 2-3 gündür de sık sık bağlantıda sorun yaşıyorum wifiyi kapatıp kendi internetime bağlanıyor ve hemen tekrar wifiyi açtığımda kullanmaya devam edebiliyordum. Bu sabah (13/01/21) uyandığımda ise internet yoktu. Modemde power - 2.4G ve 5G ışıkları dışında ışık yanmıyor modemi kapatıp açtım 1 saat civarı kapalı beklettim fişten filan çekerek modemin bağlı olduğu kabloyu değiştirdim ancak 11.55 itibari ile hala internetim yok.
Ne yapmam gerekiyor? Sorun nerede? Arkadaşlara gittiğimde TurkNet kullaniyorlar ve kalitesi ortaya çıkıyor ama onlardan çıkıp eve geldigimde aynı TurkNet bir zulme dönüşüyor.

İlave olarak 35mb/s hız alıyorum TurkNet uygulamasındaki hız testini uyguladığım zaman ortalama 28-32 arası bir değer çıkıyor ancan internetten başka hız tetlerine baktığımda bu değer hiç 25in üzerini görmedi 25i de 1 kere gördü. Bununda neden böyle olduğunu bileniniz var mı?

Merhaba dostum, modemini resetleyip tekrar kurulum yapıp deneyebilir misin. Yaşadığın sorun sanki modemden kaynaklı gibi görünüyor.

2 Beğeni

Kasım ayında 2 defa modemi resetledim ve tekrar kurulum yaptım. Aralık ayında da 1 kere resetleyip kurulum yaptım ama sorunlara çare olmadı. Şimdi de resetleyecegim ama kardeşimin canlı derslerinin bitmesini bekliyorum 5 dakika sonra resetleyecegim hem pcden derste hemde telefonumdan mobil interneti kullanıyorum 5 dakika sonra tekrar bilgilendiririm. Teşekkürler

İnternetin şuan kesilmesi hakkımda kesin bir şey söyleyemiyorum ama wifi kesintisi yada bağlı olmasına rağmen internet yokmuş gibi çalışması konusunda 2.4 ve 5 ghz bantını ayırmayı deneyin.

2 Beğeni

2.4 ve 5 ayrıydı birleştirdim şimdi tekrar ayırdım. Modeme reset attım.

İnternet malesef yok ama modem ayarlarını yaptım

Arkadaşlar sorunum çözüldü!

Aynı sorunun yaşayan arkadaşlar için yapmanız gereken şey çok basit MODEME GÜNCELLEME YAPIN. Hem hızımda artış oldu hem de 10saattir baglanmama problemi yaşamıyorum.

Sorunun çözümünü özelden mesaj atan arkadaşa sonsuz teşekkürler, yaklaşık 2 aydır bu sorunla uğraşıyordum sonunda kurtuldum.

1 Beğeni

Sorunun çözüldüğüne sevindim. İyi kullanımlar. :slight_smile:

2 Beğeni