Turknet Hız Sorunu

Merhaba. 100 mbps internet paketim var, 3 aydır hız problemi yaşıyorum. İç tesisatımı komple değiştirdim, açtığım destek kayıtlarının haddi hesabı yok, belediye ekipleri kapı numaramı değiştirdikleri için ücretsiz güncelleme yapılması gerektiği halde yağılmadığı için nakil adı altında 99 lira da verdim, sorun çözülmüyor. Hat değerlerini paylaşıyorum TurkNet bizim yapabileceğimiz bir şey yok sorun Telekom’un alt yapısından kaynaklı deyip kaydımı sonuçsuz bırakıyor. Oysa 3 ay öncesine kadar da ben minimum 80 mbps hızı stabil şekilde alıyordum, açıkçası Türk Telekom’a geçiş yapmayı düşünüyorum.

Evet cat6 kablo çektirdim ama şöyle bir sorun var, ankastre kutusundan Telekom’un çekmiş olduğu siyah kablo geliyor evinin damına kadar, ordan cat6 ile evime modeme çekiyorum

Ek’i yenileyin veya kaldırın. Dama kadar gelen Cat5e (siyah) kablonuza dsl kablosu ile bağlayıp modeme takın veya direk Cat5e (siyah) kabloya rj11 çakıp deneyin.

Bu durumda sorun iç tesisatım kaynaklı yani doğru mu anlıyorum? Bir de Ankastre kutusundan direkt modeme kablo çekmeyi düşünüyorum. Tavsiyeniz cat6 mı olur yoksa cat5e mi hocam? Vdsl2 için

İç hattan kaynaklı zayıflama ise Cat6 daha sağlıklı olur. Fakat istersen Cat4, Cat5 kullan hat zayıflaması bu kadar fazla olmaz. Ek, bağlantı veya kablo kaynaklı sorun ve ankastreyi de kontrol ettirin. Tavsiyem Nexans, Reçber, Erse markalı Cat6 23awg kablo öneririm.

Hocam affınıza sığınarak kafam iyice karıştı. Telekom’un çektiği kablo kalın ve içinde sadece iki kablo var bu cat5e olamaz diye düşünüyorum. Bir de çok kısa çektikleri için cat6 ile ek yaptım modem dsl girişi için de ayrıca ek var cat6 ile dsl kablo arasında. Ankastreden modeme en sağlıklı yoldan hangi kabloyu çekmem gerek açıklarsanız sevinirim, saygılar.

images (17) Estağfurullah. Bu kablo değil mi ? Kısaca Cat6 23awg kablo çekin ankastreden modeminize ve asla ek kullanmayın. Nexans, Reçber, Erse markalarını tavsiye ederim.

Yok hocam bu değil yarın resmini çeker atarım size, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim

http://altinkablo.com/telefon-kablolari/havai-tip-telefon-kablolari/kpd-p-a/ Telekomun çektiği bu kabloların Cat5e kablo diye geçiyor başka bir kablosunun olduğunu bilmiyorum. Rica ederim iyi geceler dilerim.

Doğrudur hocam ama bizim buralarda internet kabloları çok çalındığı için :slight_smile: Telekom kablolarda değişiklik yaptı, kablonun içinde sadece iki renk giriş çıkıyor ben de anlamadım, tekrar iyi geceler

El olarak; Millenicom ve netspeed’de alt yapı kontrolü yaptırdığımda maksimum hız bazen 35 bazen de 18 mbps çıkıyor. TurkNet destek ekibi de aynı şeyi söyledi. Sorun alt yapıda mı iç tesisatta mı, iç tesisattaki bozukluk farklı sitelerde alt yapı kontrolünde hız değerlerini etkiler mi?

Hocam sizi tekrar rahatsız ediyorum ama TurkNet çözüm merkezi aradı beni, hat değerlerimin çok çok kötü olmadığı yani 4-5 mbps’lik bir kaybın iç tesisat için normal olduğunu, sorunun santralden ankastreye 30 mbps gelmesiyle alakalı olduğunu söylediler, ordan da ben 27 alıyorum zaten. Onlara sormayı unuttum, sorum şu; Yalın internete geçiş talebim onaylandığı gün hızım düştü, çözüm merkezi port kaynaklı bir sorun olabileceğini ama Telekom’un onlara santralde boş port yok yanıtı verdiklerini söylediler. Yalın geçişle beraber Telekom 100 mbps destekleyen portumu 35 ile değiştirmiş olabilir mi?

1 Beğeni

Port sorunu da olabilir dediğiniz gibi, çünkü zayıflamanız 100mb destekleyen hattınız ile çok alakasız. Ankastrede ki veya saha dolabında ki portunuz değişmiştir. Ayrıca saha dolabından ankastreye ek yapıldı ise olabilir. Zamanla verim kaybı oluşabilir iyi yapılmadıysa.

1 Beğeni

Anladım geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Bu arada dün bahsettiğimiz kabloyu çektim, sadece mavi ve mavibeyaz kablo çıkıyor içinden, paylaşıyorum.

Çektiğim kablonun da markası şu şekilde

Cat5e (siyah kablo) bu kablo çelik galvaniz destekli 4 damarlı resim de görüldüğü gibi ve ekli kablo (gri) Reçber Cat6 23awg kablo. Ayrıca ek’i kaldırın veya gres yak konnektör kullanın. Çünkü resimde ki yer su alabilir hem de daha verimli olur bant birşeye yaramaz.

Hocam cat6’yı kaldıramıyorum çünkü siyah kablo dama zar zor yetişiyor zaten, ordan eve cat6 iniyor, söylediğiniz konnektörü anlamadım özür dilerim

Ek için Cat6 çekmeniz gereksiz olmuş. Tavsiyem en iyi verimi alabilmek için ankastreden modeminize eksiz bir şekil de Cat6 23awg kablo çekin. Onun haricin de ek olacak ise gres yak konnektör ile ek bağlayın. Yak1 diye geçiyor

1 Beğeni

Elektrikçiden boncuk klemens diye isterseniz size verir. Ek kısmını bunlarla yapın. Damda ki kablonuz 2 x 0,5 kablo. cat kablonuzun içinde ki iki teli bunlarla birleştirip eki izole ettikten sonra tüm işlemler tamamlanır.

2 Beğeni

Anladım hocam çok teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim sağolun

1 Beğeni