Turknet DNS Hijacking Sorunu

Ekleme: Sorun TurkNet kaynaklı değil, aile profili denen zırvayı kapatın.

Modemden veya cihazdan dns ayarını ne yaparsanız yapın, turknetin kendi dnsleri yanıt veriyor.
Sizin 1.1.1.1’e gönderdiğiniz dns paketini dropluyorlar. Kendi dns sunucularından fake yanıt dönüyorlar.
sil1
bu bana yanıt olarak gelen ip adresi, erişmek istediğim siteye ait ip adresi değil.

dns adresim olarak bunlar gözüküyor ama ben 1.1.1.1 ayarladım, bir hafta önceye dek böyle bir sorun yoktu.

2 Beğeni

Son kale olan TurkNet de yıkıldı demek ki.

Demek özgürlük böyle ölüyor. Kuvvetli alkışlarla…

1 Beğeni

Bende 8.8.8.8 dns’si gayet normal çalışıyor bence sorun senden kaynaklı olabilir

Cloudflare kullanmayın, Nextdns kullanın.

1 Beğeni

DoH (DNS over HTTPS) veya DoT (DNS over TLS) ile dns sorgularınızı gizleyerek muhtemelen böyle bir durum var ise sorununuzu çözebilirsiniz.

Merhaba doğrudur böyle bir durum var. Tahminim türktelekomun bunu vae kısmında yapıyor olması. Mümkünse benim gibi router içinde kendi dns serverinizi kurup kaynak olarak doh kullanın. Bütün ağınız dns olarak routeri kullansın router doh ile sorgu yapsın.

2 Beğeni

modem ayarlarınızı ve What Is My DNS Server? Check Your DNS Server Address sitesinde gördüğünüz sonucu paylaşın lütfen.

bir de windows üzerinde cmd ile nslookup sonuçlarınızı da atabilir misiniz?
sil3

pastebin.com sorgusu için yine türktelekomun sansür ip’si dönüyor.
google için yaptığım sorguda ise güvenli aramayı zorlayacak şekilde bir cevap döndürüyor.

modemde ayarlı dns’lerim 1.1.1.1 ve 64.6.64.6
dns sorgularını şifrelediğim zaman bu olay olmuyor. çünkü araya girip benim attığım paketleri droplayamıyorlar o zaman.

Merhaba benim sonuçlarım:

ilk sorgu benim ilk router dns server
ikinci accespoint içindeki dns server
üçüncü cloudflare
dördüncü google
Bende şu an hilacking yok dediğim gibi vae de yapıyor olmalı bunu tt

sorunu çözdüm, birisi aile profilini aktifleştirmiş. sözde güvenli net denen bu zırva yüzünden bütün internetim sansüre girmiş.

kapatınca düzeldi.

1 Beğeni

O zaman son kale olan TurkNet henüz düşmemiş. Bu iyi. Binamızın fiber kablosu koparıldığı için test gerçekleştiremedim.