Turknet cgnat sorunu

Akşamları cgnat’da ping olsun diye torrent açıcam ipv6 yı kapatıp biraz paket bollugu yapayım

Yapacak bir şey yok. Şu an dünyada satılacak IP bloğu kalmadı tükendi. RIPE sırayla ellerine geçerse kısıtlı bir şekilde satıyor. Ben CGNAT üzerinde git commit bile atarken gecikme yaşıyordum. Statik IP aldım. Düzeldi. Sende Statik IP alabilirsin.

güvenli profilden sonra tekrardan çıkabiliyor muyuz?

Ben kapadım açtım hocam.

anladım sağ olasın gece bir deneyeyim

@EFG bizler geçici bir arıza sonucumu cgn geçtik yoksa bundan sonra bölemi olacak ? parayla statik ip satmak için bizim tanımlamaları sildiniz. mantıklı…

1 Beğeni

Parayla statik IP satmak için silmiş olabilirler. Bunda da zaten bir sorun yok. O IP ler için TurkNet ciddi ödemeler yapıyor. Müşteriye satacakları IP bloğu kalmadığında illa ki bir yeri CGNAT’a alıp boşalan IP leri satacak. Gidip yeni blok alamaz da çünkü IPv4 tükendi. O sebeple CGNAT’a geçmenizde bence çok bir sorun yok. Zaten çoğu bölge CGNATda. :slight_smile:

Sorun var, vpn calismiyor statik ip alsam statikligi dert. …

2 Beğeni

dünkü altyapı çalışmasından sonra bende de aynı sorun var 31li 95li ipleri artık alamıyorum sabit 100 bloklu ipler atanıyor tracert yaptığımda bağlantı fazlaca dolaşmaya başlamış

1 Beğeni

@EFG En azından şu forumdaki 5-10 kişinin ipleri normal tanımlayın.

Ellerinde olan bir şey değil hocam. IP yok artık boşta olanlarda para ile satılmak için var. Mecbur 12 TL verip statik IP kullanmanız gerekiyor. @cat174

Mevcut aboneye böyle bir uygulama olmaması lazım. ipler bittigi zaman yeni gelenlere cgn uygulanması lazımdı. Bide birkaç ili direk fişlediler bir gecede yani burdan ip sıkıntısı değil statik ip satmak için yaptıklarını anlamak çok kolay Satacak statik İp mi kalmadı satmayacaklar… BTK onaylasın ipv6 ondan sonra çoğu site zaten ipv6 desteği getirince ipv4 istedigi kadar cgn yap.

1 gecede tüm Türkiye’yi Cgn ip yaptılar :smile:. Ne güzel seviniyordum cng de değilim diye.

En güzeli eldeki ipleri abone numarasına göre ilk kayıt olandan son abone olana göre 3/2 sini normal ip dagıtacaklar kalan 3/1 ip adresinide statik ip olarak satacaklar. geriye kalana da cgn.

Dünya genelinde bile cgnat kullanılan yerler varken bu biraz saçma olur. Şirket politikası bunu gerektiriyor. Yaptıkları yatırımları göz önüne alırsak statik ip göz ardı edilebilir.

Peki ellerinde satacak IP kalmadığında ne yapacaklar? Yine müşteriden alacaklar. Sizin söylediğiniz yöntem pek bir farklılık getirmiyor maalesef. Gönül ister ki herkesin IP si olsun ama bu şartlarda olamaz. Bende isterim aylık 12₺ vermemeyi statik IP’ye.

Bir gecede CGN’e geçirilenlere beni de ekleyin Karadeniz için :frowning:

ping internetteki en önemli unsur bence. ne kadar saçma bi iş yapmış. konyadan konyadaki sunucuya bağlanmak için neden istanbula gidiyorum. çok can sıkmaya başladı bu mevzu. acilen çözülmesi gerek. düşünmesi bile çok aptalca geliyor.

Aramıza hoşgeldin. Ftp ve http sunucularım vardı cgn ye geçince hepsi yalan oldu ipv6 ile bir türlü ayarlayamadım ipv6 ile ddns kullanmasını bilen varsa bana ulaşabilir mi?

Keenetic routerler web sitesi cgn de olsa calisabiliyor, opkg Keen dns bulut ayarlayip alt domain portunu ayarliyorsun calisiyor.