TürkNet buraya YAPA VDSL getirebilir mi?

Merhaba. 3 Haftadır internetimiz yok. Olsa bile, gelen hız 0.7 Mbps Download cıvarında. 23 Aralık 2020 tarihinde TürkNet bizi kendi aktif altyapısı olan YAPA’ya geçirdikten sonra, 24-26 Ocak 2021 tarihlerinde internette ciddi kopma ve hız düşüş sorunları yaşamaya başladık. Modem paneline girdiğimizde, hızlar önce 16 Mbps’ten 12 Mbps’e düşerken, en sonlarda ise 1 Mbps’lere düştü ve öyle kaldı. O an muhtemelen biz artık TürkNet’in altyapısına geçtik diye, Türk Telekom bizim iyi portumuzu çıkartıp, kötü porta bağladı. Ben öyle düşünüyorum. Hatta, dün bizim eve TürkNet çalışanı bir arkadaş geldi ismini hatırlamadığım için, iri ve nazik sesli bir arkadaştı şeklinde açıklayabilirim. Kendileri İzmir gibi yerlerde de dolaşıyormuş sanırım. O arkadaş bize dedi ki; “Türk Telekom bunu bilerek yapıyor. TürkNet’lilere kötü port veriyor.” şeklindeydi. Bende katılıyorum. Lakin 3 haftadır evimizde internetin olmaması sebebiyle, babam suçu TürkNet’te buluyor ve 3 hafta zarfında mobil internet kullanmak zorunda kaldık ve şu an benim mobil internet faturam 550 TL, babamın mobil internet faturası ise 250 TL olmuş durumda. Babam, bu zararı TürkNet’ten karşılamak istediğini söyledi. Ancak ben TürkNet’i suçlu bulmuyorum. Babam TürkNet aboneliğini iptal etmek istediğini söyledi. Ben ise istemiyorum çünkü burada asıl suçlu olan firma net Türk Telekom’dur. Benim portuma onlar dokundu. Böyle bir saygısızlık olmaz cidden. Türk Telekom ile TürkNet lütfen bir anlaşma yapabilirlerse, bizim buradaki eski saha dolabını yeni nesil saha dolabı ile değiştirebilirler. YAPA VDSL hizmeti ile 100 Mbps hızlara ulaşabilmek istiyorum artık. Saha dolabı ile evimiz arasındaki mesafe zaten 100 metre civarında.

TürkNet Teknik çalışanı bir adam evimize gelip herşeyi kontrol etti. Ankastre kutusunda da problem bulamadı zaten kablolar boncuklarla birleştirilmiş. Modemde de sorun bulamadık. Ev içi kablolarda düzgün, kontroller yapıldı. Ancak hala internetimiz yok.

Türk Telekom benim YAPA hattıma müdahale etmeden önce:

Türk Telekom benim YAPA hattıma müdahale ettikten sonra:

Türk Telekom’a ben beş kuruş para vermem. TürkNet ile devam. Bizi TürkNet’ten ayrılmaya zorlamaya çalışıyorlar. TürkNet ekipleri 3 haftadır Türk Telekom ekiplerine sayısızca arıza şikayeti yollamasına rağmen, hala internetimin 3 haftadır düzelmediğini görüyoruz. İnternetimiz eninde sonunda düzeltilecektir ancak eski hızları ya alacağız, yada eskisinden daha yüksek hızları almak zorundayız! İşlerini yapacaklarsa da adam gibi yapmalarını Türk Telekom saha ekiplerinden rica ediyorum.

Bana ait olan portuma Türk Telekom ne hakla müdahale edebiliyor?!

1 Beğeni

Ben sizin yerinizde olsam telekoma geçerdim saha dolabı yakın ise daha iyi hızlar almanız mümkün bu oandemi döneminde 25 30 gün internetsiz kalmak istemem ve o mobil faturayı ödeyecek bütçemde yok zaten

Türk Telekom’a yaptığı bu terbiyesizce davranış yüzünden geçmek istemiyorum. TürkNet YAPA kullanmamıza izin vermediği için. TürkNet bir yolunu bulsunda, Türk Telekom müşteri kaybetsin istiyorum. Türk Telekom’u zaten sevmiyorum. ADSL2+ verirler mesafeden dolayı ve verdikleri Upload’ı 800 Kbps’ye limitlerler. Mesafe var diye Download’ı da 8 Mbps’e limitleyerek veriyorlar. Örneğin santral çıkışı 16 Mbps ise bile 8 Mbps veriyorlar. Onlar SNR Marjine bakarak ona göre limitliyorlar. Bu da hoş birşey değil. Ben 1 dB SNR sınırlayarak TürkNet YAPA ile 16700 Kbps alabiliyordum ve kopma çok nadir yaşardım.

Dediğiniz gibi telekomu ben de sevmem ama bazen mecbur kalabiliyoruz sevmediğimiz istemediğimiz şeyleri yapmaya hat sahibi tt olduğu için sorunların çözülmesi daha kolay olur

Politikaların bir an önce değişmesi gerekiyor. Türk Telekom sadece kendi abonelerine daha çok öncelik veriyor, kendi müşterilerine en iyi portu veriyor ancak Türk Telekom abonesi olmayanlara en kötü portu vermesi gibi şeylerin olmaması gerekirdi. Türk Telekom kendi abonelerine en iyi portu verse bile, hız limitlemesi yaparak veriyor. Bu saygısızlıktır. TürkNet dahil olmak üzere birçok firmayı, Türk Telekom’dan çıkması için davet ediyorum. Bakalım o zaman Türk Telekom’un elde edeceği kazanç kaybından dolayı ne yapmak zorunda kalacak… Türk Telekom’u kiralayan birçok İnternet Servis Sağlayıcısı mevcut. Hepsi Türk Telekom’dan ayrılsa ciddi kazanç kaybı demektir. Türk Telekom’u mecbur sıkıştırmalısınız.

ayrılsa kimse iş yapamaz bakır alt yapı telekomun türknetin kendi fiber alt yapısı çok az bölgede var maalesef

En azından artık firmalar müşteri memnuniyetini düşünmeli bence.

Şu dediğin şöyle bir şey ben TC vatandaşı olayım ama vergi vermeyeyim. Veya benim evdeki musluktan su aksın ama su borusu olmasın, daha farklı bir örnek elektrik olsun ama elektrik direği kablosu olmasın gibi. Belki sen değil ama torununun torunu kendi altyapısına sahip bir çok iss i Türkiye’de görebilir. :wink:

1 Beğeni