Turkcell Routeri Nasıl Değiştiririm?

İyi günler. Bu gün Turkcell altyapıda TurkNet sağlayıcı kullanamayacağımı öğrendim. Açıkçası bu beni biraz üzdü. Ama yapabilecek bir şey yok… Duyduğuma göre Turkcell’in kendi verdiği routeri kullanmak zorundaymışız, başka router kullanamıyormuşuz. Ben internette şöyle bir video gördüm:

Bunu yapsam routeri değiştirebilir miyim?

1 Beğeni

Merhaba

Turkcell verdiği router nasıl olduğunu bilmiyorum. Router içindeki bilgilerle başka router aktarırsın ama onların router otomatik kendi ayarlıyor bilgileri alamaya bilirsin.
Turkcell konuşup k.a ve şifesi ve Vlan Id’nin kaç olduğunu öğrendikten sonra yeni router geçme imkanın olabilir. Mac adresi kopyasınıda isteye bilir.

Turkcell arayıp router değişimi için bilgileri isteye bilirsiniz, belki olur, belki olmaz ve ayrı router kullanamazsın diye bilirler.

2 Beğeni

Peki verdikleri routerin Wi-Fi özelliğini kapatıp kendi aldığım routeri verdikleri routere bağlasam nasıl olur? İşe yarar mı?

SOL kullanıyorsan onlar kullanıcı adı ve şifre vermiyor, kendi routerin daha iyiyse o şekilde yapabilirsin.

SOL kullanırken almıştım ama şimdi verirler mi bilmiyorum. :person_shrugging:

Fiber yeni çekildi. Haliyle SuperOnline kullanacağım. İkinci cümleni biraz daha açabilir misin?

Şifreyi mi kastediyorsun?

mülkiyeti geçtiyse firmware ile açılması lazım aslında o menülerin. digitürk aboneliği bitince mülkiyeti kalan uydu alıcılarını da firmware ile açıp normak uydu alıcısı gibi kullanılabiliyor.

Evet kullanıcı adı ve şifresi bahsediyorum.

yani senin sunduğun önderi gibi, verdikleri modemde wifi kapatıp kendi routerini kullanabilirsin.

1 Beğeni

Onu bulmak için bir rehber buldum. Link paylaşayım hatta:

Konu ‘Superonline HG255s Fiber şifresi öğrenme’ Rehber: Superonline HG255s Fiber şifresi öğrenme | Technopat Sosyal

Biraz meşakkatli gibi görünüyor…

Sol pppoe kullanıcı adı şifre vermiyor.

Ufak bir araştırma ile nasıl alabileceğinizi bulabilirsiniz.

Sizin farklı bir router kullanarak internet e erişebilmeniz için temel olarak 3 şeye ihtiyacınız var.

Pppoe id
Pppoe şifre
Vlan id

Bunları öğrendikten sonra çok büyük ihtimalle internet e çıkabilirsiniz ancak bazı sahalarda mac kontrolü de yapılıyor. Bu durumda mac klonlama gerekiyor.

2 Beğeni

ayrıca bazı formlarda o şifrenin bazı modemlerden nasıl temin edilebileceği yazıyor.

1 Beğeni

Mac klonlamadan kasıt verdikleri modemin altından MAC’i bir yere yazıp aldığım modemin arayüzüne girmek olacak değil mi?

1 Beğeni

Evet (20 karakteeer)

1 Beğeni

Belirttiğiniz pppoe id, pppoe şifre ve vlan id’yi nasıl bulacağım? Bu rehber işime yarar mı?

Konu ‘Superonline HG255s Fiber şifresi öğrenme’ Rehber: Superonline HG255s Fiber şifresi öğrenme | Technopat Sosyal

modem modeli o ise o şekilde bulup kendi modeminize kurulum yapacaksınız

1 Beğeni

O halde elime geldiğinde bir bakayım. Model o değilse yeni router ile köprü yaparım.

umarım modem Huawei HG8245X6 değildir :thinking:

1 Beğeni

Neden ki? Diğerlerine göre bir kötülüğü mü var?