Turk Telekom bakır kablolar VDSL kaldırmaz dedi

Bugün Türk Telekom ekipleri geldi. Bunlar bakır kablo VDSL kaldırmaz Fiber kablo olması lazım dedi. İyi de benim bildiğim VDSL, Fİber kutudan bakır kablo ile gelmesi değil mi? Fiber kablo gelse zaten Fiber internet olmuyor mu?

Kablonuzun durumunu bilemiyorum ama normal şartta kablo iyiyse vdsl kaldırıyor. Eğer vdsl port uygunluğu var ise. Bakır kablolu da fiber var. Onu kastetmiştir. Anakstreye kadar fiber. Sonrasında dairelere bakır kablo ile dağılıyor.

Altyapı sorgulama da kaç mbit sonuç çıkıyor.
Boş port varmı. Sorgulama yapıp ss atarmısınız.

Ben kabloları bağladım modemde hiç ışık yanmadı

Opera Anlık Görüntü_2021-01-28_155149_altyapisorgu.netspeed.com.tr

Senin bağlaman değil onların bağlaması lazım. Sinyal verilmemiş ki kablona. TurkNet ekip gelip bağlantını yapacak. Kablolarında sorun yok gözüküyor. Alt yapı olarak da iyi. Alırsın o hızları. İç tesisat iyi ise.

1 Beğeni

kutudan doğrudan modeme cat6 kablo gidiyor. Yazın internet sürekli kesiliyordu. Turk Telekom bizde sorun yok dediğinde VDSL modem ve cat6 kablo almıştım sağlam olsun, kırılmasın, ezilmesin diye. Tabi sorun Turk Telekomda çıktı.

1 Beğeni

Bağlantıları buradan çıkarıp direk dairenize giden cat kabloya yak konnektör ile bağlayın daha sağlıklı olacaktır.

1 Beğeni

Direkt karşısındakini mi çıkartmam gerekiyor.

Telekom etiketi olan ile daireye giden kablo. Karşısında mı yanında mı siz bileceksiniz :person_shrugging:

bugün evin 200 m. (eve gelince Google Maps ile ölçtüm 210 m.) ilerisinde fiber saha dolabı gördüm. Adamlar inat etti ne Fİber ne VDSL adamlar uğraşmak istemiyorlar galiba.

Bağlı bulunduğunuz dolabın o olduğundan emin misiniz? Belki de eski bir saha dolabına bağlısınızdır o yüzden VDSL hızları alamayacağınızı söylemişlerdir. Böyle bir durumu ben de yaşadım çünkü.

bilmiyorum bu dolaba mı bağlıyım. Senin sorunun nasıl çözüldü. Bu dolaba bağlayamazlar mı?

Hangi dolaba bağlı olduğunu telekom müdürlüğünden öğrenebilirsin. Bağlı olduğun dolabı da değiştiremezsin. Altyapı sorguda 82mbps yazıyodu TurkNet 'e geçince öğrendim ben de üst mahallenin başındaki eski dolaba bağlı olduğumu. VDSLde 15mbps ile devam ediyorum upload az da olsa iyi diye. Altyapı bilgisini de zorla değiştirttim ADSL gözüküyor şuan :sweat_smile: . O yüzden en doğru bilgiyi telekom müdürlüğünden öğrenebilirsiniz her zaman.