Tracert Atarken Sadece 3-4 Hopta Bitmesi

Modemimde Qos yok o yüzden Asus bir modemimi köprü olarak kullanıyorum. Direkt modemi bağlayıp denemiştim sonuç yine değişmemişti.

Bende Adana’da yaşıyorum bendede 3 hopta bitiyor tracert sanırım Adana’ya özel bir yol yapmışlar yada gizliyorlar hoplari

1 Beğeni

17.1.3 yolu böyle demek

Ankara.

Zaten baya cgnattan dolayı çok böldüler. İlk hop her ilde farklı. Bir kaç sene önce tekti. Herkes aynı cgnattaydı. Ankaradan Malatya’daki modemime 100 lü ip ile bağlanıyordum. Artık bağlanmıyor.

Böyle bir şey yapılıyor olabilir mi? :flushed: Konuyu okurken aklıma gelmişti ama neden yapsınlar diye düşündüm sonra

Muğla VDSL Statik ip

Gateway gecikmesi olmasa tadından yenmeyecek .

Merhaba bu sorun bende de 1 haftadır olmaya başladı. Trafik ciddi olarak gecikmeli gelip gidiyor. Bir yerde bir gariplik var ama nerede bulamadım. Kocaeli gebze de benden başka bu durumda olan varmı? Nedeni hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Gördüğüm en hızlı çözüm :slight_smile: destek kaydı açmamdan yarım saat sonra düzeldi. Girmişken bir de güvenli internet aklıma geldi onu da kapalı olarak tekrar güncellettim 30 dakika geçmeden düzeldi teşekkürler

Sorunun kaynağı ve çözümü neymiş peki ? Söyledilerse eğer konuda yazarsanız daha sonra aynı sorunu yaşayan kullanıcılar bilgi edinmiş olur

1 Beğeni

Hiçbir fikrim yok. Bana bir bilgi verilmedi. Yukarıda destek kaydı açın denmişti onu açtım ve güvenli interneti kapalı olmasına rağmen birkez daha kapalı olarak kaydettim. Bir yazı çıktı internetiniz kesilip gelecek diye. 15 dakika kadar sonra internet 5 dakika gitti geldiğinde sorun çözülmüştü. Destek kaydından mı yoksa güvenli internet ile ilgili bir çözüm mü oldu bilemiyorum. Bilgi verilirse buraya yazarım.

1 Beğeni

15 hop olur çok denir, 3 olur az :joy::joy: Nasıl olacak bu iş ya :laughing:

3 hop normal değil. Bir proxy arkasından internete çıkıyor gibi oluyor. Bir sitenin açılmasını 10 saniyeye kadar bekliyordum.

Online işlemlerden güvenli interneti tekrar kapatmayı bir deneyin internet gidip geldikten sonra tekrar test edin denemiş olalım güvenli internet hatası olup olmadığını. Düzelmezse destek kaydı oluşturun bence. Normal değil. Sizde mi gebzedesiniz?

O zaman destek kaydı açtığım için çözdüler sorunumu. Youtube ta hiç bekleme olmuyor mu? ipv6 o. ben bayağı bekliyordum. Açılmadığı donup kaldığı çok oluyordu.

Arada espri de yapmamak lazım anladım :joy: 35 yıldır yaptığım işi yeniden öğreniyorum :grinning::grinning:

Karayolu ve trafik gibi düşünün. Trafik olunca navigasyon alternatif yol bulur size. Trafik yoksa en kısa yola sokar. ipv6 geçişleri kullanıcı az olunca trafiği diğer yerlere aktarmadan gidiyor. Eskiden ipv4’de öyleydi :slightly_smiling_face: Yurt içi trafikte öyledir. Aksi zorunlu rota elle verilmezse (ki bu sadece kritik devlet kurumlarında vardır) en rahat olan noktaya atlar gider.

POP noktası az olursa yurt içi trafikte aynı olur. Mesela TT eğer kullandırmasa TNN mahvolur.

Bu sebeple gigafiber’e ağırlık veriyorlar zaten.

2 Beğeni

Aradaki diğer noktaları göremiyorsunuz, servis sağlayıcı tercihi.

Ben direk internetin merkezine bağlıydım o zaman :grin: Yeniden 3 hop isterim.