Tenda AC23 Router Problemi

Merhabalar.

10/02/2024 Tarihinde gigafiber bağlantım ZTE H3601P router ile yapıldı.
Bildiğiniz üzre cihazın gelişmiş kullanıcı özellikleri kısıtlanıldığından dolayı bridge moduna alıp kendi routerımı kullanamadım lakin, buradan aldığım bilgiler dahilinde kendi routerım olan Tenda AC23 kurulumunu zar zor da olsa başardım ancak derdim bitmedi.

Kullanıcı adı ve şifremi girdikten sonra buradan öğrendiğim üzere VLAN ID 35 yazıp bağlantıyı sağladım.
İşin tuhaf kısmı şurada;

TENDA Router’ımla bağlantım gayet stabil, google pingim 13-16 arası değişiyor. Kesinti asla yok. Fakat sayfalar açılmıyor???
Bazen 10 dakikalığına sayfalar açılmaya başlıyor problemsiz, fakat 10 dakika sonra tekrar gidiyor. Bağlantıda hiçbir değişiklik yok. Ne bir kesiklik, ne pingde bir değişiklik. Her şey normal.

Sorunu çözmek adına denediklerim :

Turknetin dns’ini router’a el ile girdim.
Verilen ZTE marka router’ın MAC adresini TENDA router’a girdim.
TENDA router’ın yazılımını en son versiyona güncelledim.

Hiçbir şey değişmedi.

İşin kötüsü, bu ZTE router benim evimin trafiğini kaldırmıyor ve ne zaman yüke girse kendini resetliyor.
Akşam herkes eve gelince, telefonlar bağlanıp, netflixler açılınca router istifa ediyor.
Gelen router’ın benim evimin trafiğini kaldırmayacağını daha köprü özelliğini açamayacağımı öğrenir öğrenmez kuruluma gelen arkadaşlara söyledim.
Zyxel router’ın talebini geçin göndersinler onda ayarlar açık dediler.
Talebi geçtim fakat stoklarda zyxel kalmadığını bildirdiler?
Ben napıcam şimdi? Düpedüz mağdur oldum bedavadan.
Ne kendi router’ımı kullanabiliyorum, ne TurkNet’in gönderdiği router bi işe yarıyor.
Yani en azından yeni router gönderilemeyecekse bile bana kendi router’ımla bağlanabilmem adına yardımcı olunsun o daha da işime gelir.
Yardımlarınızı rica ederim.
Şimdiden Teşekkürler.

Merhaba, TurkNet’ de GigaFiber’de Router ayrımı yok. Kendi routerınızı gerekli ayarları yaparak internete çıkabiliyorsunuz. Ekstra MAC filtreleme yapmanıza da gerek yok. TurkNet buna müsade ediyor.

GPON ONT > ZTE ROUTER > TENDA ROUTER yerine GPON ONT > TENDA ROUTER girip DNS lerinizi 1.1.1.1 - 1.0.0.1 yapıp deneyin. Ayrıca Tenda da tam ayarlarını bilmiyorum fakat kullanıcı adı ve şifre girdiğiniz alanlarda IP ayarı varsa orayı otomatik DNS leri manuel yapın. Ekstra özel DHCP ayarları da vardır. Oradan da DNS leri manuel girmeyi deneyin.