Telekom upload hızımı sınırlandırıyor sanırım (ÇÖZÜLDÜ)

Ben Türk Telekom Gayrettepe santralindeki VDSL2 aboneliğimi Türknet’e taşıdım. 100/4 hız kullanıyordum, pratikte 90/4 hız görüyordum. Pandemide TT upload hızlarını iki katına çıkarttığında modemim 100/8 bağlantı kurduğu halde asla 4 Mbit üzerine çıkamadım, hattım 45Mbit upload destekliyor. Bütün tanıdıklarımın hızı arttı ve hala yüksek kullanıyorlar. Turknet geçişim tamamlanınca DSL ekranı 35/6 bağlantı kurulduğunu gösteriyor ancak gerçekte 35/4 hız alıyorum. Ablam da aynı santralde Türknet abonesi ve 35/6 alıyor. Demek ki geçici de olsa bu upload artışı devam ediyor ama benimki hala TT zamanındaki gibi sınırlandıırlmış ya da bir santral tarafındaki modemde bir sorun olabilir. Bu nasıl çözülür?

modem arayüzünde de tanımlı upload değeri 6 mbps mi?

Evet. Data Rate 35838 kbps ve 6140 kbps olarak görünüyor. Ama 4Mbit alabiliyorum.
Telekom’dayken de 8192 kbps upload yazıyordu ve yine 4Mbit alabiliyordum. Belli ki bir kilit var.

profil takılı kalmış olabilir. Hattınız destekliyor deneme amaçlı bir üst pakete geçiş yapın profil güncellemesi yapılsın. Belki işe yarayabilir.

1 Beğeni

“Geçiş yapabileceğiniz en uygun pakettesiniz” mesajı çıktığı için üst pakete geçemiyorum. Bana aktivasyondan birkaç gün sonra başvurabileceğimi ve gelecek ay üst pakete geçebileceğim söylenmişti. Bekleyeceğim, ama paket değişse de bu hızın değişeceğini sanmıyorum, ne de olsa zaten aktivasyon sırasında farklı pakete geçtim ve fark eden bir şey olmadı.

üst paket bilgisi çıkmıyor ise paket tarife adımından destek kaydı açıp talebinizi iletebilirsiniz. Süre konusunda herhangi bir kısıtlama olacağını sanmıyorum.

Tavsiyeniz üzerine üst pakete geçiş yaptım. DSL loguna göre 86/8 hızlarında bağlanıyorum, ama hız testimde hala uploadum 3,97’de takılı kalıyor. Türk Telekom’un meşhur email adresine 5 gün önce attığım maile cevap gelmedi, Türknet’e DSLAM kilidi ile yazdığım maile standart hız tavsiyeleri geldi, dün E-devlet üzerinden Türk Telekom hız kilidimi kaldırmıyor diye başvurdum, 10 gün içinde TT cevap verecek dedi, oradan da umutlu değilim. Torrent kullanmıyorum, oyun yayını falan da yapmıyorum, iş için sıkça birkaç yüz Mb dosyalar yolladığım oluyor, o dosya gidene kadar ekran başında beklemekten sıkıldım.

2 Beğeni

Nperf üzerinden TurkNet sunucusunu seçip hız testi yaptığınızda da yine aynı upload değerleri ile mi karşılaşıyorsunuz?

Evet, kısıtlama mevcut. Sebebini de tahmin ediyorum, 2 sene önce modemimin DSL chipi yanmış, ama arayüzüne giriliyor diye sorun bağlantıda sanıp Telekom’a arıza kaydı bildirme hatasına düştüm. . O gün gelen görevli birisini arayıp Telekom tarafında bir değişliklik yaptırdı, muhtemelen hız limitiydi. Yine bağlanmadı, kablo tesisatınızı yenilemezseniz bağlanamazsınız dedi. Daha sonra ödünç modem alıp baktım ki sorun modemdeymiş. Yeni modem aldım ve hep en az 92 olan hızım 80’le kısıtlanmıştı, o zamanlar max upload 4 olduğu için onu da kısıtladıklarını anlamamıştım. Pandemide hız artışı yaptıklarında download’um yine 100’e yaklaştı ama upload 4’ü geçmedi.

Hmmm bu detayları da iletin TurkNet e dslam üzerinde upload limitine maruz kalmış olabileceğinizi yazın.

Flaş flaş… Bugün bağlantım gitti bir ara, acaba dedim Telekom sesimi duydu da kilidimi mi kaldırdı? Ama hızım değişmemişti. Modem ayarlarına girmişken senelerdir açık duran QoS ayarını kapatayım dedim (bunu upload yaparken Youtube vs kesilmesin diye açık tutuyordum). Kapatınca upload hızım 7,54’e çıktı!!! Meğer TT kısıtlamamış, ayarlara tekrar girince alttaki 4Mb/s kısıtlama satırını gördüm, bunu nasıl fark etmediğimi kafam almıyor, inanamıyorum. Destek kaydımı kapattım, BTK’ya verdiğim şikayeti silemediğim için ek bilgi metni girerek şikayetim kapatılabilir dedim.

4 Beğeni

:roll_eyes: :rofl: :man_facepalming: Sorunun çözümüne sevindim :slight_smile: