Teknik Durum Bilgileri

Merhaba arkadaşlar, teknik durum verilerim aşağıdaki resimde gözüktüğü gibidir ve burada download kapasite hızı 103099kbps gözükmektedir. Bu 100mbps hız alabilirim anlamına geliyor doğru muyum? Ben şuan yeni abone oldum ve 35mbps kullanıyorum alt yapı verileri böyle ise paketimi yükselteceğim. Teknik bilgisi olan arkadaşlardan destek bekliyorum:)

şuan size 100 lük paketin tanımlanmış olması gerekiyor paket değişikliği kısmında gözükmüyorsa bile yakında gözükür. Birde şöyle bir bilgi daha vereyim siz 35 lik pakete geçmeden 100 lük paket seçeneği çıkmıyor yani yakında o seçenek de size çıkar.

paket yükseltmede çıkması gerek

Paket yükseltmede 16mbps ye düşürme çıkıyor sadece yükseltme çıkmıyor maalesef bu yüzden kayıt oluşturdum dönüş bekliyorum. Ama şu verilere göre 100mbps alabilirim anlamına geliyor alt yapı destekliyor gözüküyor dimi? Ben yanlış yorumlamıyorum bu verileri :relaxed:

85mb kullanırsınız. Fakat zayıflamanız da var. Şuan da problem yok ise bile yüksek hızlar da sorun yaratır.

1 Beğeni

Çok teşekkürler bilgi için en azından 50mbps ye çıkarabilir miyim? Sorun oluşur mu sizce?

Öncelik ile zayıflamanıza kaldırmayı öneririm. İç tesisat kontrol ettirin. Ek, splitter, ve dsl prizi kullanmayın. Ankastre kontrolü gerekirse kablonun diğer damarlarını bağlayın. Zayıflama haylen devam ediyor ise iç tesisat kablonuzu değiştirin. Rica ederim.

Şöyle anlatayım size yeni taşındım eve tuttuğum evde alt yapı yoktu elektrikçi ile beraber kutudan modeme kadar 170mt kablo çektik sitede kazı yaparak boru içerisinden geçerek eve kadar geldik sonra telekom geldi kabloyu kutuya bağladı. Yani sitenin dışarıdan gelen kutusundan modeme kadar tek kaliteli dış mekan cat6 kablosu çekili. Kabloyu direk ucuna telefon cakı koparıp kabloları bağladım ve taktık. Bu sorun ucuna çakmak yerine kablo ile birleşmeden dolayı olabilir mi?

Direkte ki reglet bağlantınızı Krone veya yak konnektör bağlantısı sağlam yapıldığı sürece sorun olmaz. Fakat 170 metre diyorsunuz direkteki mesafeden dolayı hat zayıflaması görülebiliyor ki zaten Cat6 kablo ile durum buysa maalesef yapılacak birşey yok. Bu kadar mesafeden zayıflamanın nedeni olabilir. Alternatif olarak 8 damardan kullanılmamış 2 ucu ile bağlantınızı yenileyin bir de öyle bakalım.

50kusur.metre cat6 da fazla.kopukluk hat zayiflama.yok.dedigim.gibi cat 6 larin cesitleri var bakır aleminyum.karisik.olanlardan performans denemeyin.hatta youtuber birisi 100 metre cat 6 denedi.sorun olmadi ya.modem promlem.senin yada.cat 6 emin olabilirsin.bide.cat 6 lar.cok narindir incilmeye gelmez

@tuzlali25 Evet Cat 6 görünümlü alüminyum demir kablolar da mevcut. Fakat Cat 50 metre 100 metre 23 awg olduğu sürece daha iyi olur. Kalın bakır uzun mesafede ince bakıra göre daha iyidir. Ve metre uzadıkça bozulma oranı düşer. 170 metre ciddi bir uzunluk. @Alperrr Cat6 nın marka model söylermisiniz ?

varsa tanidik.bir elektirikci 200 metrelik hazir kablolar oluyo uzerinde hiz testi yapin ama.ozellikle kaliteli cat6 yaparsaniz emun olunki 50 uzerinde olucaktir cunki cat 6 uzun mesafede bilebe okadar.kayio olmaz.bir arkadasim.100 metrede 78 megabiti gordu

tabiki bu isten iyi anlayan dostlarimin fikirlerine kulak vermeni isterim cunki bilgileri daha yuksek.olucaktir twora gibi

1 Beğeni

@tuzlali25 Teşekkür ederim.

Kablo Nexans 23awg. Ayrıca @tuzlali25 vermiş olduğun bilgiler için de teşekkür ederim☺️

Ozaman mesafe kaynaklı olduğundan düşünüyorum fakat @tuzlali25 dediği gibi bir de modemi değiştirin öyle deneyelim.

Deneyeceğim teşekkürler. Türk.net müşteri hizmetleri de dönüş yapmış ve bölgemde kullanıcılar 69mbps ye kadar hız alabiliyorlarmış 75mbps pakete dilersem geçebilirmişim. Fakat şunu da sorayım ben taşınmadan önceki yerde 50mbps kullanırken 75mbps ye çıkartmıştım ve hatta devamlı kopmalar başlamıştı. Sonra telekomdan ekip geldi kutuda ölçüm yaptı ve buraya maksimum 54mbps geldiği için siz 75mbps lik pakette olduğunuzdan kopmalar sürekli oluyor demişti ve paketi 50mbps ye geri çektirdim ve bir daha hiç kopma olmadı aynı sorunu yine yaşar mıyım diye tereddüt etmedim değil şimdi 69mbps alıyorlar 75mbps paketin geçebilirsiniz denince :relaxed:

89mb kadar sağlıklı kullanırsınız. Tavsiyem 75mb deneyin isterseniz. Zayıflamanız var ama eğer kopma veya hızınız da sorun olursa 50mb kullanın. Yine durum aynı ise direkteki bağlantılarınızı yenileyin. Veya farklı 2 tane damar girin. Rica ederim. Farklı modemi de denemeyi unutmayın.

Zayıflamayı nasıl gördünüz?

Download ve upload attenuation 11 DB gürültü farkı var @GxL