Teknik Bilgiler ekranında ki terimlerin anlamı nedir?

Mobil uygulamadaki teknik bilgiler bölümüne baktığımda fiziksel durum vae kapalı olarak görünüyor bu ne demek oluyor ?

1 Beğeni

YAPA’da olduğunuzda veya VAE’deyseniz Fiziksel olarak VAE’de sorun olduğunda o kısım kapalı oluyor.

VAE: Veri Akışı Erişimi’dir. Eğer bir İnternet servis sağlayıcı, bir bölgede kendi altyapısına sahip değilse başka bir operatörün altyapısını (Örn. Turk Telekom) kullanarak hizmet satar.
YAPA (Yerel Ağın Paylaşıma Açılması): YAPA yönteminde bakır kabloların uçları, TurkNet’e ait cihazlarda sonlanır. Sonrasında trafik tamamen TurkNet omurgası içinde hareket eder. TurkNet omurgası, kapasitesini başka operatörlerle paylaşmaz, yedeklidir ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca artırılabilir.

3 Beğeni

Yapa bulunduğum bölgede yok vae kalıyor geriye normalde bu şartlarda modemi kullanamamam gerekir ama kullanabiliyorum fakat hızım düşük ve kopmalar oluyor bunun çözümü nedir acaba

bizim bölgede bildiğim kadarıyla santralden dolaba fiber geliyor, dolaptan bakır. altyapının çoğu fiber dolayısıyla. o zaman “yapa”, bana şu an ki sözleşmelerle gelmez mi.

yani telekom turknete sadece bakır altyapısında mı “yapa” ya izin veriyor. telekom “fiberi ben sonradan döşedim onun için vermem” diyor, ama bakır altyapı telekom özelleştiğinde vardı ve de devlet “bak bu bakır altyapıyı diğerleriyle paylaşacaksın” gibi bir şart koşmuş olabilir. böyle bir tezim var, ne derece doğrudur.

İşte burada devreye saye girecek. Bu altyapı ulusal olmalı dedi btk. Bunun için uzun süredir uzlaşmaya çalışıyorlar. Bir taraf yaptığı yatırımın parasını çıkarma derdinde diğer taraf bu bizim de hakkımız diyor. Son söz: bu şarkıda yanan biz olduk… :notes::notes::musical_note::musical_note:

2 Beğeni