Sürekli başa sarmaktan sıkıldım!

Selam, paylaştığın videoyu izledim ve görsel olarak ilettiğin çıktılara baktım. Şu an bölgende Google ping’i 25 ms. Bu değer yoğunluğa bağlı +9 yukarı çıkabilir. Senin değerlerinin ortalaması da bu ortalamanın genel olarak altında. Prime Time’daki hali de bu sebeple kabul edilebilir. Tekrar ediyorum; geçmişte daha düşük ping değeri almış olmanı anlıyorum. Fakat bunun artması, bölgedeki abone sayısının artmasıyla doğru orantılı. En düşük değerleri alabilmen için bölgede yerel sağlayıcının kapasite artırımı ve benzeri işlemler uygulaması gerekir.

Ping düşük olsa tabiki de iyi olur ama burada ki sorun bağlantı kopması yani sadece sorun pingmiş gibi lanse ediliyor entresan. Ve şuna katılmıyorum. Aylardır yoğunluk yoktu 10-11 alırken şimdi mi yoğunluk başladı? Ve bu siz sistemde bir güncelleme yaptıktan sonra oldu ben bunu kabul etmiyorum. Sorunum pingmiş gibi görüyorsunuz. Orada ping testinde 2 defa kopma yaşanıyor ben bundan bahsediyordum.

Kullandığım altyapı FTTH, eve kadar fiber hocam.

Tracert testindeki aksamadan bahsediyorsanız bu anormal bir durum değil. Sitenin yanıt verip vermemesi nedeniyle de orada kesinti olarak görüntülenebiliyor. Paket kaybı olarak 0 loss bulunan ekran görüntünüz mevcut. Ek olarak hizmetiniz de 1 gün 6 saattir herhangi bir kesinti yaşamamış görünüyor.

@alperenatici

Yani tracert testleri hat mükemmelken aldığınız da internetimiz de sorun yok anlamına geliyor öyle mi? Bence sizler yardımcı olmaktan çok işin içinden biran önce çıkalım derdindensiniz ve açıklayamadığınız durumları da standart ifadelere bağlayarak açıklamaya çalışıyorsunuz. Örnek pingteki yükseliş. Aylardır kullanıyordum 10-11’de bir problem yoktu da şimdi gelip bana diyorsunuz yoğun kullanıma bağlı vs. Her gün belli saat aralıklarında kopma yaşıyorum diyorum ve bunu videolu olarak ispatlamışım bana hala gelip paket kaybınız yok diyerek geçiştiriyorsunuz. Son olarak farklı bir routerla deneceğim sorunun devam etmesi halinde maalesef TurkNet aboneliğinin sonuna geleceğiz. Müşteriyi kaçırmak için elinden geleni yapıyor çalışanlarınız.

2 Beğeni

Hayır, ben aslında testleri sorun yaşadığınız aralıkta yapmanızı istemiştim. Belirttiğiniz tarza bir yönlendirmem olmadı. Kopma yaşadığınızı söylüyorsunuz fakat belirttiğim gibi sistem üzerinden 1 gün 6 saati aşkın süredir herhangi bir kopma yaşanmıyor. Yoğunluk konusuna da gelecek olursak evet; bir ay önce daha düşük Ping almanız, şu an daha yüksek almanız bir anormalliği göstermez. Her gün bağlı olduğunuz santrale yeni aboneler ve bununla beraber yeni trafikler ekleniyor olabilir. Bu da Ping’inizin yükselmesine sebep olur.

Tracert testi 10 saniye sürmüyor bile Alperen hocam, Ben hangi saniye ya da hangi dakika kesileceğini sadece tahmin edebiliyorum. O yüzden zaten video alarak 5 dakika kayıt aldım. Neyse Router’dan kaynaklı değilse zaten anlayacağız. Ben dediğiniz yoğunluğa katılmıyorum. Aylardır sizde aboneyim ve 1 gün olsun bakımlar dışında pingim hiç bir şekilde yükselmedi. Şimdi yan komşuma gittim aynı routera sahip Türk Telekom abonesi ping testi yaptım ve 9 aldık. Aynı testi ben yaptım 20 alıyorum. Altyapımızda aynı.

1 Beğeni

@alperenatici Alperen hocam bugün farklı bir router ile denedim şuan sorun çıkarmadı. Hatta anlamak için 2 sini birden farklı bilgisayarlara bağlayarak test ettim eski ZTE routerda bu hata oluyor altyapısal ve sistemsel bir sorun yok gibi görünüyor. Sizlerden ricam ping konusunda iyileştirme yapabilir misiniz sistem üzerinden?

Sorunun çözülmüş olmasına çok sevindim. Ping konusunda sistem üzerinden müdahale edip çözebileceğim bir yapı bulunmuyor maalesef. Ping değerleriniz düşmesi için bölgede kapasitenin artması, bağlı olduğunuz dolaptaki hizmetlerin bölünmesi/taşınması ya da yeni HOP noktaları eklenmesi gerekiyor. Yazılımsal olarak benim veya TurkNet’in bir işlem uygulaması teknik olarak mümkün değil.