Steam yavaş indirme sorunu

Dünden beri Steam’den yaptığım indirmelerde sorun yaşıyorum, internetim 94 Mbit olmasına rağmen indirmeler 20-70 arasında gidip geliyor, oyunları SSD’ye kuruyorum, internete ethernet ile bağlıyım, hattımda herhangi bir sorun yok. Speedtest’te zaten 94 Mbit görüyorum. Ama Steam’de indirmeler yavaşlıyor. İstanbul,Ankara,İzmir Steam sunucularını denedim ama üçünde de aynı sorunla karşılaştım. Bu sorunu yaşayan başkaları var mı ? Sorun Steam-TurkNet arasında olabilir mi ?

Selamlar @justVDSL, biliyorsunuz Steam ile TurkNet arasında özel bir anlaşma var. Bu sayede yüksek indirme hızları ve performans sunuyoruz. Şu an için bildirilmiş genel bir sorun bulunmuyor. Ekran görüntüsü paylaşmanız mümkün mü? @tnetwork @moderators yorumlamak isteyebilir.

Önce Süperonline 10 GB test dosyasını indirerek başlayayım. Aşağıda gördüğünüz gibi 3 dakika boyunca 94 Mbit hızda Test dosyasını indirdim. Hiçbir sorun yok, tam hızımı alıyorum, en ufak bir dalgalanma bile yok.
Ekran görüntüsü 2024-01-24 145008
Şimdi Steamden Forza 4’in indirmesini başlattım, aynı şekilde 3 dakika boyunca indirme yapıyorum, aşağıda indirme hızımın grafiğini görebilirsiniz.
Ekran görüntüsü 2024-01-24 145434
Oyunun Steam üzerindeki grafiği de gördüğünüz gibi dalgalı, 20-70 arasında gidip geliyor.

Şimdi Epic Games üzerinden bir indirme yapalım. Aşağıda Epic Games indirme hızımı görüyorsunuz, sorunsuz 94 Mbit hızda indirme yapabiliyorum.
Ekran görüntüsü 2024-01-24 150328

Bilgisayarımdaki 2 adet SSD ile denedim, her ikisinde de bu sorunu yaşıyorum, yani sorun SSD’lerin yazma kapasitesinde değil. İşlemcim Ryzen 5600X yani o da gayet güçlü, Ram 32 GB. Bunların hiç birinde sorun yok. Yazdığım SSD’nin yazma hızı Saniyede 3,5 GB. Yani SSD gayet iyi. Aşağıda denediğim iki diskin de yazma hızı bulunmakta.
Ekran görüntüsü 2024-01-24 150636
Ekran görüntüsü 2024-01-24 145832

Bu durumda sorun benim bilgisayarımda değil, başka her yerde 94 Mbit hızda indirme yapabiliyorum, ama Steam’de yapamıyorum. Herhangi bir antivirüs de yüklü değil.

İnternet bağlantımda da herhangi bir sorun zaten yok, hat değerlerim oldukça iyi.
Ekran görüntüsü 2024-01-24 145949

Ek bilgi, biraz önce başka bir bilgisayar ile test yaptım, ethernet kablosu ile bağladığım bu bilgisayarda Speedtest üzerinde aynı şekilde 94 Mbit hız alıyorum, ama Steam üzerinden indirme yaparken hız 20-40 arasında gidip geliyor. Bu da bize açıkça şunu gösteriyor, TurkNet-Steam ikisinden birinde bir sorun var. Ya TurkNet Steam üzerinde aşırı yüklenme olmasın diye hız sınırı uyguluyor, ya da Steam sunucularında sorun var.

steam türkiyeye indirme hızını azalttıgını söylüyorlar ayarlardan indirme yerini yunanistan falan seç hızlanır muhtemelen ben denedim hızlandı

1 Beğeni

Konuyu ilgili birime aktarıyorum.