Statik ipv4 ve ipv6 aynı anda kullanımı

Selamlar kamera sistemim için ipv4 e ihtiyacım var. ipv6 tanımlanması ve ayarlamaları sürecinde ipv6 yı iptal etmiştim.
Bugün takrardan statik ipv4 aldım fakat bu sefer ipv6 testlerinde kalıyorum. TurkNet statik ipv4 verdiğinde ipv6 yı iptal mi ediyor?

İkisi aynı anda çalışmıyor diyorlar. Değişik problemler hatalar oluşuyormuş şimdilik.

3 Beğeni

Teşekkür ederim üstadım

1 Beğeni
2 Beğeni

Merhaba

Bu konuda pek bilgim yok söylenenlere göre statik ip kullanıcıları ipv6 kullanamıyor iptal edenler oluyor.

1 Beğeni

Dedikleriniz doğru arkadaşlar statik ip yi online işlemlerden iptal etmek durumunda kaldım.
İptal edip modeme restart attığım gibi ipv6 aktif hale geldi.
Artık statik ip ve ipv6 nın beraber çalışması için gerekli çalışmalarım tamamlanmasını beklemek durumunda kalacağız anlaşılan.
Teşekkür ederim ilginiz için.

2 Beğeni

ipv4 cgnat + ipv6 statik derken TurkNet in şu an bize tanımladığı ipv6 lar statik mi oluyor yoksa o da ayrı ücrete mi tabi? ipv4 ler sayıca yetmiyor diye parayla satılıyor diye biliyordum ipv6 da paralı mı?

Tanımlanan IPv6 adresleri ücretsiz + statik.

3 Beğeni

İpv6 adresler nerdeyse sınırsız kombinasyonda olduğu için modeminize her atanan ipv6 versiyon ip eşsizdir yani size özel bir nevi statik ip oluyor ve ücretsiz @fatihemre22 nin anlatmaya çalıştığı budur.

1 Beğeni

peki arkadaşla oyun oynayacağız mesela ben oyunu kurdum karşı taraf yine server ıma katılamıyor eski dinamik ipv4 de olduğu gibi. ipv6 için modemden bir ayar mı yapmak gerek port açmak için vs?

Oyun sunucusu ve bağlantılar ipv6 olmalı.

Konuyu hortlatiyorumda simdi ipv6 kullaniyorum statik ip alırsam ikisini birlikte kullanım yapabiliyormuyum

Ben o şekilde kullanıyorum sıkıntı yok… Fakat şöyle bir durum var. Modemim tam destek vermiyor yada pc ayarlarımda birşey var sanırım. Bazen IPv6 çalışıyor görünüyorken bazen IP v6 yok diyor. Ama kullanım sırasında hiç bir sıkıntı yok.

Modeminiz uyduruk bir şey değilse kullanırsınız. Aylardır sorunsuzca kullanıyorum mesela.

Vodafone nun verdiği H300s modeli… cep telefonlarında hiç göremedim ıp 6 yı… Laptopda driver güncellemesi ile çalıştı. laptobu kapatıp açtığımda yine hersey hazır ama ip 6 adresiniz yok diyor. bir süre sonra deniyorum sorunsuz…

Modemim keneetic sorunsuz çalışırda sizde statik acikken bazen gözüküyor gözükmüyor diyorsunuz statikten kaynakli olmasin talep edeyimmi statik simdi yetkili biri bakarsa

@btekcan hem statik hem v6 kullaniyorsub dimi hocam testlerde çıkıyor mu hangi modemle

Fritzbox 7590 ve 7530 benimki. Ancak Türkiye’de satışı yok.

@btekcan turknette statik acikken testlerde ipv6 gozukmedigi oluyormu hocam

Öyle bir şey bu modemde olmaz hiç olmadıda.