Statik ip güvenlimi


Arkadaşlar , cg Nat havuz dan ip aldığımı için Nas cihazıma erişemiyorum, port açılması mümkün değil teknik servisle görüştüm nat havuzundan beni çıkarmaları için lakin mümkün olmadığını bildirdiler , bana statik ip almam gerektiğini bildirdiler , dynamic ip statik ip ye göre daha kararsız ve az farkla yavaş olsada daha güvenli, statik ip almadan evvel foruma yazıp sormak istedim statik ip güvenlimi ? yani internette her sayfaya giriyoruz ve heryerde hackerlerin trojanları var illaki bir yerlerde ip m görünecek , önceden dynamic ip olmasına rağmen gün içerisinde en az 50 kez saldırıya uğruyordu nas cihazım , şimdi eğer ben statik ip alırsam nasıl güvenli bir şekilde internette dolanacağım ne kadar güvenli ne yapıla bilir? konu ile bilgisi olan arkadaşlarımdan ricamdır …*

**

Ben de bilgisayarımı WoL ile uzaktan açmak ve RDP ile uzaktan erişmek için statik ip kullanıyorum. Bir gün benim bilgisayarıma sürekli RDP şifre denemeleri yapıldığını farketmiştim. Ondan sonra RDP saldırılarına karşı alınabilecek önlemler makalesini okudum internette. Aşırı işe yaradı. Örnek vermek gerekirse mesela uzaktan bilgisayarıma erişmek için parola deneyen kişiler artık 3 yanlış şifreden sonra 30 dakika beklemek zorundalar :smiley: Bu windows işletim sistemlerin varsayılan olarak sınırsız denemeymiş. O da ayrı saçmaya zaten :slight_smile: Bunu yapmadan önce Olay Görüntüleyicisi’nde saniyede bir deneme yaptıklarını görüyordum farklı farklı IP’lerden. Bunun gibi basit denemeler bile işe yarayacaktır. Tabi ben bununla yetinmedim RDP portunu değiştirdim vs. vs. ve bunun gibi önlemler. Kısacası önlemlerinizi aldıktan sonra bir sorun yaşamassınız. Bilgisayarımı kullanırken de zaten antivirüs programım sağolsun işini iyi yapıyor. Yaklaşık 2 yıldır statik ip kullanıyorum bir sorun yaşamadım ya da ben farkında değilimdir :smiley:

Bir de maalesef artık dinamik ip dönemi bitti, IPv4 adres havuzu dünyada tükendi, ya IPv6’ya geçeceğiz ya da statik ip satın alacağız bunun dışında bir çözüm yok. IPv6’ya geçsek de tam çözüm olmayabiliyor dışardan NAS cihazınıza erişmek istediğinizde mobil operatorler sadece IPv4 hizmeti verdiği için erişemeyeceksiniz büyük ihtimalle. Ama VPN ile erişilebilir.

1 Beğeni

IPv6 da havuz sistemi olmayacağı için doğrudan internete açılan bir kapı olduğundan hariçten erişmek sorun olmaz , IPV4 sorun teşkil etmiyordu , sorun internet ile aramda virtual bir ip bulunmasın.
VPN ye gelince bununda kendine göre sıkıntıları var vpn şirketleri bilgilerinizi kendi havuzunda toplar bunuda geçtim hız noktasında sıkıntılar mevcut. bekleyelim görelim