Sorun modemde mi yoksa hatta mı?

Merhabalar Asus DSL AC51 ile yaşadığım sorunu dile getirmiştim.
Şimdi Turk.net destek kaydı bölümünden mesaj geldi.

Arıza Kaydı Teknik Durum Bilgileri
Arıza kaydı teyit aşamasında Teknik Durum Bilgileri
Hat Fiziksel Durumu : AÇIK
Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK
NmsHızProfil : VDSL2_26M_6144
Upload Çıkış Gücü : 8.5
Download Çıkış Gücü : 13.2
Upload Kapasite Hızı : 10422 kbps
Download Kapasite Hızı : 36680 kbps
Upload Mevcut Hızı : 6140 kbps
Download Mevcut Hızı : 26620 kbps
Upload Noise Margin : 10.9 dB
Upload Attenuation : 9.0 dB
Download Noise Margin : 8.3 dB
DownloadAttenuation : 0.0 dB

Hat değerleri bunlar sanırım.
1-2 kullanım sonrası kopma mutlaka oluyor. Modem kaynaklı olma ihtimali nedir?

Son aldığım hat değerleri de bunlar eğer doğru yeri çektiysem.

Snr değeri düşük ondan kaynaklanıyor olabilir. Altyapı sorgulamada alabileceğiniz hız kaç görünüyor?

35Mbps sanırım.

VDSL var denmişti.

Bir de böyle bir geribildirim almışım:

İş Emri Durum Açıklama : Arızanız gerekli kontrol ve işlemler sonucunda çözümlenmiştir

Log : ARIZA MÜŞTERİ ANKASTRE KABLOSU KAYNAKLIDIR - TT TARAFINDA SORUN TESPİT EDİLMEMİŞTİR

İşlem Sonuç Kodu : MÜŞTERİ SORUMLULUĞUNDA ARIZA

İşlem Sonuç Grubu : Müşteri Sorumluluğunda - Giderilemedi

Geçen Süre Tipi :TurkTelekom

İç tesisat da problem olabilir kontrol etmekte veya değiştirmekte fayda var. Buradan sorgu yaptığınız da altyapının desteklediği hız kaç görünüyor?

Maksimum 60 Mbps’e kadar

İç tesisat değiştirince hızınız artacaktır aynı zamanda snr de artacağı için kopma sorunu ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

Teşekkürler. Peki bunu benim mi yapmam lazım, bir ücreti var mı, ve bu ücret bana mı yansır?

Peki bunu benim mi yapmam lazım, bir ücreti var mı, ve bu ücret bana mı yansır?

İç tesisat abone sorumluluğundadır. Elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Peki hocam, eski modemin böyle bir sorun yapmıyor oluşu nedendir? Ne olmuş olabilir de yeni modemi takınca böyle olmuş acaba?
modemi başka yerde deneyeceğim yarın. Bakalım sonuç ne olacak. Yine düzelmezse elektrikçi ile çözmeye çalışmak istiyorum.

Modemin kalitesine göre de değişir. Bazi modemler düşük snr değerlerinde kopma yaşatmadan internet verebiliyor. Servis verilebilirliğiniz 60 , iç tesisatı değiştirince artar diye düşünüyorum.

Dün gece 11 gibi 5Gz özelliğini kapattım modemin ve 2-3 saatten fazla kullanabildim. Hatta sabah da bağlantım kopmamıştı ama toplam 9-10 saat sonra bir kere koptu. Bu, modemin problemi sayılabilir mi?