Sokakta var olan altyapı durumum ve twitch.tv ile yayın

Arkadaşlar herkese merhaba, sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Hali hazırda TurkNet kullanıcısıyım ve 20 mbps download + 1.5 mbps upload (YAPA) almaktayım. Sokağımdan Turk Telekom Fiber ve Superonline Fiber hattı geçmekte. Benle aynı sokakta bulunan ve tam karşımda olan ve bana 5 metre kadar uzaktaki apartmanda iki İSS de fiber ile 100 mbps hız verebiliyor. Fakat sokakta altyapıları olduğu halde, bu iki İSS sokaktaki altyapılarını benim apartmana ısrarla çekmiyorlar. Gerekçe olarak da “yapılan ölçümler sonucu teknik olarak herhangi bir engel/sorun bulunmuyor ama maalesef karşı kaldırımdaki apartmana sokakta var olan fiber hattı çekemiyoruz” gibisinden saçma bir neden ileri sürüyorlar. 2 yıla yakın uğraşmaktayım, fakat her seferinde aynı gerekçeyle yapmamakta direniyorlar. “twitch.tv” üzerinden canlı yayın yapmak için şimdi aklıma son bir çare geldi fakat verim alabilir miyim emin değilim, o yüzden bilgili arkadaşların yardımını istiyorum. TurkNet’i kapattırmadan eve Kablonet’in “10 download/10 upload simetrik” internetini bağlatsam ve Kablonet’i yalnızca yayın yapmak için kullanıp pc’de TurkNet ile oyun oynasam sağlıklı bir sonuç alabilir miyim? Oyun sırasında çılgınca ping artışları ya da yayında kesilmeler donmalar vs. yaşar mıyım? Veya “Kablonet’e hiç girme çünkü sokağından fiber altyapı geçiyorsa talep ettiğinde senin apartmana da çekmek zorundalar, sana taktik verip sorununu çözmene yardımcı olurum” diyen arkadaşlar var mıdır aramızda? :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Sokağın bir tarafında bulunan binalar tek sayılar ile adreslenir diğer tarafında ki yapılar çift sayı ile. Bu düzene göre eğer fiber hat tek sayılı adreslerde varsa çift sayılı adresler için yeni bir fiber hattı gerekebilir. Bu dağıtım dolabı üzerinden çekilmeli. yani karşı hattan değil. Bu yüzden size bu şekilde bir cevap verilmiş olabilir. Apartman ise yaşadığınız yer her iki ISS e fiber kullanmak istediğinizi belirten apartman sakinlerinin imzalarını içeren dilekçe vermeniz belki süreci olumlu yönde ilerletir

Selamlar, öncelikle ilk sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Bu tarz bir durumda sokağın karşı kaldırımına ayrıca sıfırdan bir fiber hat çekilmesi gerektiğini bilmiyordum. Büyük olasılıkla bu yüzden ısrarla ayak direyip yapmıyorlar. Çünkü 2 İSS’nin hat çektiği karşı kaldırımdaki apartmanlarda bile adamakıllı Superonline ve/veya Turk Telekom kullanan yok. Fiberleri olmasına rağmen oradaki sakinlerin 95%'i Kablonet kullanıyor uygun fiyata TV+İnternet olayı var diye. Sanırım bu durumda siddin sene getirmez hem Turk Telekom hem de Superonline benim apartmanıma altyapıyı. Çünkü karşı kaldırımdaki fiberlerinin yüzüne bile bakmıyor hiç kimse :joy: :rofl:

İkinci sorumdaki twitch ile canlı yayın olayına gelirsek; şuan kullanmakta olduğum TurkNet (20down/1.5up) hattıma ek olarak Kablonet’in 10down/10up simetrik internetini evime bağlattığımı varsayıyorum. Pc’deki 2 ethernet çıkışından birisine TurkNet’i takıp pc’de oyun oynama, takılmaca vs kısmını yalnızca TurkNet ile yapsam; diğer ethernet çıkışına da Kablonet’i takıp yayını yalnızca Kablonet’in 10down/10up simetrik interneti üzerinden verecek şekilde OBS Studio programından ayar çeksem, yayında sırasında Kablonet tarafında herhangi bir drop/donma/kasma modunda sıkıntı yaşar mıyım? Veya oyundayken TurkNet tarafında çılgınca ping fırlamaları, internetin kesilmesi vs. şeyler olur mu?

Kablonet’i sırf yayına kullanacağım için 10 mbps upload ile “900p60 (1600x900 60FPS, 3000 bitrate)” ayarında bir yayın rahatlıkla yapılır diye düşünüyorum, ama 10 mbps download yüzünden herhangi bir darboğaz yaşar mıyım ondan emin değilim o yüzden bunu sormak istedim. Çünkü daha önceden hiç böyle çift internetli bir şey denemedim. Eğer yayın yapmak için sağlıklı ve stabil olmuyorsa bu tarz çift internet kullanımı, 24 ay taahhüt verip de Kablonet’e boşa para vermeyi hiç istemem açıkçası :roll_eyes: :roll_eyes: Bu kısma da yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim, biraz uzunca bir yazı oldu, zamanınızı aldım, hakkınızı helal edin :slightly_smiling_face:

Bilgisayarda ki ethernet kartları aynı anda aktif olup size iki sinyali internet olarak verebilir mi? O konuda bir bilgim yok maalesef. Eğer adresinizde kablonet altyapısı varsa sadece kablonet üzerinden hizmet almanız daha doğru olacaktır. Kablonet ile yayın açtığınızda Ping mi oluşur neden sadece onu kullanmıyorsunuz?

Kablonet ile yayın açtığınızda Ping mi oluşur neden sadece onu kullanmıyorsunuz?

işte tam olarak korktuğum şey bu, eğer TurkNet’i kapattırırsam ve yalnızca Kablonet kullanırsam oradaki 10 mbps download yetersiz kalıp da ping/drop yaparsa 24 ay boyunca boşa para ödeme gibi saçma bir durum oluşacak :roll_eyes:

Ayrıca tek başına 10 mbps download yayın esnasında kurulacak olası bir sesli veya görüntülü konuşma bağlantısına yetmeyebilir ve FTTH fiber optik bağlantı olmadığı için internetin genelinde bir darboğaz yaşanıp yayında ping/drop olabilir diye korkuyorum açıkçası. Kablonet’in 15 mbps simetrik paketi ise biraz fazla pahalı geldi, o yüzden 15’lik simetrik bağlatmak da istemiyorum. Şu anki evime de yeni taşındım sayılır, eski evimde VDSL vardı ve bu tarz bir çift internet ihtiyacı yoktu. TurkNet’i de yıllardır kullanırım ve sıfıra yakın sorun yaşadığım için bırakmak istemiyorum açıkçası :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Anladım. Umarım daha iyi bir çözüm bulabilirsiniz bu konuda. Bol şanslar