SNR Margin Kararsızlığına Bağlı Kopmalar

Uzun süredir sorun yaşamıyordum. Fakat kopma sorunları başladı. OİM yaptığı kontrollerde 2 saat dahi kopmadığını gördüğünde açtığım arıza kaydını sonlandırmaya çalışıyor. Yaşamış olduğum sorunu video ile OİM’deki açtığım arıza kaydıma mesaj olarak göndedim ve aynı videoyu burada paylaşıyorum.

Videoyu çektikten sonraki yaşadığım kopmaların sistem kaydı görüntüsü;

Örnek olarak 5 Eylül tarihli 12 dB SNR ile dalgalanma ve kararsızlık olmadığı için stabil bağlantı ekran görüntüsü;

Örnek olarak farklı bir modemim ile 6 Temmuz tarihli 10 dB SNR ile dalgalanma ve kararsızlık olmadığı için stabil bağlantı ekran görüntüsü;
Not: Bu bağlantı ekran görüntüsü çekildikten sonra 15 gün düşmedi fakat bir elektrik kesintisi sonucu ile sonlandı.

Sonuç olarak SNR 10dB de dahi kararlı bir şekilde durduğunda bağlantı kopması kolay kolay yaşanmıyor. 10 gün kadar önce bağlı olduğum DSLAM da bir sorun oluştu ve çalışma başlatıldı. Çalışma sonrası hattım daha stabil duruma geldi. Yukarıdaki videoda başlangıçtan 4:20’sn ye kadar ki olan değerler çalışma sonrası 10 günlük kullanımın 4 günlük değerleridir ve önceki 6 gün de sorunsuz geçmiştir. Fakat Pazar günü sabahı saat 8 de bağlantı kopmuştur ve SNR margin kararsızlığına bağlı kopmalar devam ediyor. Umarım bu sorunu Türk Telekom ile koordinasyon kurarak düzeltebilirsiniz.

Edit:

OİM de açmış olduğum Destek Numarası: 38918931

1 Beğeni

Sorun giderildi ve 24 saatlik test sonucunda herhangi bir problemle karşılaşılmadı.

Edit: İmla düzeltmeleri.