SNR Margin değerim düştü

6 ay boyunca 35 mbps TurkNet internet kullandım. Snr değerim (download) 28lerdeydi. Ancak 2 gün önce internetimi 75 mbps pakete yükselttim. Snr değerimden sadece download olanı düştü. 8 ile 10 arasında geziniyor. Diğer SNR değerlerim hala aynı.

|Şu Anki Hız (kbps)|Upstream:8189|Downstream:79865|
|Maksimum Oran (kbps)|Upstream:45204|Downstream:109165|
|SNR Margin (dB)|Upstream:30.9|Downstream:10.9|
|Hat Zayıflaması (dB)|Upstream:8.7|Downstream:6.7|
|Hata (pkts)|Upstream:0|Downstream:0|

Değerler bunlar. Snr değerimi yükseltmem için ne yapmalıyım sizce? Ani ping artışları ve 75 mbpsnin hepsini kullanamamam (speed testte 50 en fazla çıktığını gördüm) bundan sebep midir?

Modemim TP-link archer vr400 v2 Güncel sürüm.
Saha dolabı evime 10 metre uzaklıkta vardır yoktur.

Eski ve yeni modem hat değerlerini atma şansın var mı?

SNR ile hız arasında ters orantı vardır. Bu nedenle SNR arttırdığınızda hız düşer ya da tam tersi hız artarsa SNR düşer. Manuel olarak atama yapabiliyorsanız SNR değerlerini düşürerek denemenizi öneririm ancak gerek yok gibi. Zaten 10db de 79mbps aldığınız görünüyor ki normal bir değer. Genellikle SNR için 8db altı verimli bir internet kabul edilmese de misalen ben 5db ile bağlantı kuruyorum. Hat zayıflamasının makul olduğu durumlarda SNR daha da düşürülebiliyor. Modeme kablolu bağlantı kurduğunuzda da mı 50 üzerini göremiyorsunuz?

Eskiyi atamam elimde yok ancak yeni değerleri attım hocam. o görünen değerler şuanki mevcut değerlerim. Ama eski değelerimde tek değişik olan değer Downstream SNR Margin (dB) değerim 25-27lerde geziyordu.

1 Beğeni

Manuel olarak atama yapmayı denedim bir kaç forumda da görmüştüm ancak bu modemin ara yüzünde ya yok ya da ben bulamadım. yani 10db SNR değeri çok makul ve normal mi diyorsunuz? Peki SNRyi yine de yükseltmek ister isem ne yapmam gerekir? Kablolu bağlantıyı gece yine denerim, tekrar söylerim ne kadar aldığımı.

Hocam ayarlama yapabildiğiniz bir modem almanızı öneririm. Yoksa SNR üzerinde denetim yapabilmeni zen azından benim bildiğim kadarıyla olanaksız. TurkNet’i hızınızın 50’ye çekilmesini talep ederseniz SNR değerleriniz yükselebilir. Ayrıca neden SNR’yi yükseltmek istiyorsunuz?

1 Beğeni

Serverı TR de olan oyunlarda bile ping zıplamalarım oluyor. Kablolu bir şekilde bağlandım ve cihazın kablosuz radyosunu kapattım. benden başka kimse girmedi. ancak yine de ping zıplamaları oldu. Valorant dediğim oyun. Cs de ve Pubg de de oluyor. Belki SNR değeri ile ilişkili olabileceğini düşündüm. Ve de aldığım hızın tamamını göremedim. saha dolabı yakın olduğu için böyle bir şey olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Hocam açıkcası ping problemleri modemle alakalı oluyor genel olarak. SNR 8’in altında olmadığı sürece bağlantınız stabil seyredecektir. Modemi de kullanmadığım için bir yorumda bulunamıyorum maalesef.

Teşekkür ederim. Bina içi tesisatı düzeltme yoluna gideceğim sanırım.

1 Beğeni

Snr düşmesi hızın artması sonucu olağan bir durum. Genelde 8 snr varsayılan optiumum değerdir. Bu değerdeyken kopma-ping vs. sorunlar olmadan maksimumum hızı alabilirsiniz. Fakat benim hattım fena değil sanırım çünkü 2snr bile kullansam bir sıkıntı olmuyor. Ve yahut burada marifet modemim. Bende keenetic extra dsl var. Deneysel olarak 1db bile yaptım snr’yi ve kopma, takılma olmadı. Yerinizde olsam hiçbir şey yapmadan önce farklı bir modemle deneme yapardım. Ayrıca hız testi yaptığınızda modemdeki tanımlı hıza yakın çıkıyor mu yoksa çok mu düşük çıkıyor? Eğer böyle bir durum var meşhur satürasyon sorunu olabilir bölgenizde/hattınızda. Bu arada hattınızda aşırı bir zayıflama da görünmüyor fakat yenilemeniz tabi ki fark edecektir bir miktar.

ben başka iss’ten geçiş yaptım ve orada 34 ping alıyordum valorantta şu anda ise 48 falan alıyorum sanırım sorun TurkNet 'te. forumdan gördüğüm kadarıyla çoğu yerde sorun düzelmiş ben malatyadayım ve sanırım sivas’a bağlanıyor sen de sivas çevresinde bir ilde mi oturuyorsun acaba? bir sorun var ve aldığım ping hiç normal değil ama forumda veya TurkNet Online İşlem Merkezi’de kimseye kanıtlayamıyorum :smiley:

Valorant’ta beraber girdiğim bir arkadaşım var onda ping ortalama 22-25. Sizde bu kadar çıkması tuhaf olmuş. Arkadaşımın trafiğini iki wifi-repeater üzerinden çevirdiğini düşünürsek tablo daha da ilginçleşiyor.

superonlinedayken hiç sorun yoktu ya :frowning: umarım birileri görür çözüme kavuşturur

İstanbulda yaşıyorum ben. genelde 20 -40 arası pingim geziyor. serverın istanbulda olması kıyağı bu sanırım. ancak genelde birden 600 lere 900 lere fırlıyor. oyundan olduğunu düşünmüyorum ama olabilir mi ki? uzun süre 20li pinglerde kalamıyor 5 saniye kalıyor sonra birden fırlıyor. 30 saniye kalıyor hop fırlıyor.

cmdden ping 1.1.1.1 testimde şu şekilde

Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=14ms TTL=57
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=14ms TTL=57
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=31ms TTL=57
Reply from 1.1.1.1: bytes=32 time=31ms TTL=57

birden bire bu kadar uçması normal mi pingin? ard arda denedim hep olmuyor ama.

speedtestte denedim 15 çıktı.
Türknetin hız testinde denedim bir inip bir çıkıyor 16 değerini verdi en sonda ama 40ları da gösterdi.

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.8 dB
output power upstream: 5.9 dbm
attenuation downstream: 12.8 dB
Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 20.9 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 40.8 dB

bu değerler nasıl acaba.

Merhaba aynı sorun bende de var. Modem TP LİNK VR300. SNR margin değişikliğine izin vermiyor. SNR 7.9 yada 8.1 lerde geziyor Hat gürültüsü 30 larda. Keenectic extra DSL sorunumuzu halledebilir mi? Sağlam bir modem gerekli gibi. Ayrıca yine tp link wd9970 v3 ile denedim o daha berbat 5 dk bile bağlı kalamıyor. Sürekli hat kopup duruyor. Yada Vr300 için farklı bir SNR margin artırma yöntemi var mı

Tayfun selam
Sorunu çözebildin mi aynı sorun ve aynı modem bende de var. Hala çözüm bulamadım. Keenetic extra DSL modemi denedin mi.

1 Beğeni

Tplink modemleri bilmiyorum Keenetic extra dsl’de snr değiştirme çok kolay

Bu yaşadığınız sorun tamamı ile altyapı ile alakalı. Bende daha önceden TP-Link TD W9970 kullanıyordum SNR değerleri 8-9 arasında geziniyordu ve TP-Link VR300 v1.20 modem aldım sorun modemde değil altyapı kaynaklı olduğunu öğrendim. Açıkcası eğer altyapın ve bina iç tesisatın bakır kablo ise çok yüksek hızlarda SNR değerleri düşer modemle alakalı bir durum değil. Ben bu sorunu hızımı düşürüp 50 Mbs e sabitlettirerek kurtardım ve SNR değerleri 13-14 arası aldım. Hızım bana 35 Mbs yeter dersen o zaman SNR değerlerin daha da yükselir 17-18 arası alırsın. Lakin bina iç tesisatın Fiberse 70-75 Mbs hızlarda SNR değerlerin aşağı yukarı 30-35 arası belkide daha yüksek SNR değerlerini görürsün.