Sıklıkla wifi kesintisi yaşıyorum

Türk net üzerinden modem aldım ve interneti de bir süredir kullanıyorum . Fakat aldığımdan beri bazen saniye bazen dakika olarak wifi kesintisi yaşıyorum . Bugün Zyxel modem teknik servis ile konuştum .
Modem arayüzünden xDSL istatistiği kısmından değerleri kontrol etti .
Değerlerden Noise margin downstream kısmının 15 dB üzerinde olması gerektiğini yoksa kesintiler yazacağımı söyledi. Şuan bende ise 12 dB veya bazen 10 db alıyorum. Türk netin bunu arttırabilecegini söyledi . En kısa zamanda gerekenin yapılmasını rica ediyorum .

Wifi kesintisi için 2.4 ve 5 ghz bantlarını ayırmayı yada birleştirmeyi denediniz mi acaba. Eğer bu iki bant bir ise geçişlerde internetin kopması gibi durumlar yaşanabiliyor.

1 Beğeni

Hayır denemedim bu bantları ayırıp hangisini kullanmalıyım peki veya modem arayüzünden birini iptal mi etmeli miyim . Pek bilgim yok açıkçası :expressionless:

İsimlerini farklı yapın ilk etapta. Wifi kopmasının snr ayarları ile ilgilisi yok bunu da belirtmek isterim. Yine de snr yi yükseltmek istiyorum derseniz iç tesisatı elden geçirmenizi öneririm.

1 Beğeni

İç tesisatı değiştirdim ve kablo zaten dışarıdan sıfırdan çektirdim modem teknik servis türk net e bildirmem halinda türk netin snr yi yukseltecegini söyledi . Söylediğiniz gibi bantlari da ayırdım bu seferde hizinda düşüş yaşadım .

5ghz i kapatıp dener misiniz? Veya tam tersi 2,4ghz i kapatıp modem yanında test yapar mısınız? Ve modem arayüzünden hat değerlerinizi paylaşır mısınız?

2 Beğeni

abpm4 global sürümünü yüklemiştim daha önceden şimdi de ağarı ayırdım

Ve dedğim gibi ayırmadan önce ve sonrasında hız kontrolü yapıyorum hızda baya bir fark oluyor normal mi bu durum bilmiyorum
Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 10.5 dB
output power upstream: 8.4 dbm
attenuation downstream: 13.6 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 23.8 dB
output power downstream: 12.7 dbm
attenuation upstream: 6.4 dB

Paket hızınız 35 ise ve akşam saatlerinde yoğunluk yaşanan bölgede değilseniz speedtest ekranında 32-33 mbps alabilirsiniz. wifi modlarının isimlerini değiştirmek hız düşüşüne sebep olmaz.

1 Beğeni

Anladım tuhaf bir denk geliş o zaman ayırmadan önce 30 mbps alıyorken ayırdıktan sonra 20-21 mbps aldım
Peki snr neden artmıyor veya kesilmemesi için zyxel teknik servisin dediği gibi 15dB den yüksek mi olması gerekiyor

10 db altında hat sağlıklı çalışmıyor diye biliyorum. 15db olursa daha da iyi fakat bu sizin paketiniz ve hattınızın kapasitesi ile ilgili bir durum. Hattınız 90 mbps destekliyor ise ve siz 35 mbps e kadar paketini alırsanız snr değeri 20 db in üstüne dahi çıkabilir.

1 Beğeni

Anladım peki şuan arttirmam için benim yapabileceğim ya da türk net in ana sistemden arttirma gibi birşeyler olabilir mi ?

Vdsl 35 mbps alıyorum genelde 30 mbps ye kadar alıyordum ama sürekli saniye veya dakika olarak wifi kesilip duruyor. Bu iki gündür de hiz da düşüş olduğunu görüyorum

Wifi kesintisinin hat ile alakalı olacağını sanmıyorum isterseniz modem arayüzünden dns adreslerinizi de 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 şeklinde değiştirip bir süre deneyin.

1 Beğeni

Tamamdır dediklerinizi deneyeceğim çok teşekkür ederim bilgileriniz için :pray:t2:

1 Beğeni