SAYE yani sanal ayrıştırılmış yerel erişim

Tamam ama ben özetle şunu demek istedim; Türk Telekom, sadece kendi kararlarına göre değil, müşterilerini de düşünmeli. Müşterinin talep ettiği hızlar verilmeli. Müşteri önce bir denesin bakalım. Belki hattı dayanıyor ve kopmuyordur. Değil mi? Mesela sen santralin dibindesindir ve VDSL2 17a alıyorsundur. Ulaşılabilir hızda 150 Mbps diyordur ve firma sana 150 Mbps’i olduğu gibi verdiğini düşün. Neden kopma olsun ki?

Türk Telekom kendi kararlarına göre vermezse seni beni dinlerse hergün 5-10 kişi bizim işlerimizi yapmakla yükümlü kalır. Bu da demek oluyor ki senin ve benim ihtiyaçlarıma göre alt yapı uygulaması olur bu da teorik olarak da pratik olarak da mümkün değil. He metro çektirirsin kendine özgün o ayrı birşey verirsin parasını veya sağlayıcadan gider 24 ay sözü ile alırsın ayrı birşey.

Klişe bir örnek ile anlatayım bu konuyu : bir tane otoban yapılıyor , max. hız 150 km/s fakat o hızı yol boşsa yapabilirsin. Yol her zaman boş veya pürüzsüz olmayacak tabi ki . Ya çukur olacak ya başka araçlar da olacak. Bunlar da aracın yapacağı hızı epey düşürecek.
Herkes aynı anda yüksek hızlara çıkarsa sürücülerde kararsızlık hali olacağı için pek güvenli olmaz.

3 Beğeni

Çoğu saha dolabının DSLAM VDSL portları 17a gibi profilleri destekliyor. Yani Türk Telekom fiziksel bir işlem yapmadan sizi 35b gibi bir profile geçiremez. Aynı şekilde ADSL portlarının da belli profillere desteği var. Ve DSLAM portlarının da bir kapasitesi var. Hem VDSL hem de ADSL teknolojilerinde olsun bakır kablonun mesafeye bağlı kayıpları olacaktır. 2km ile 100 Mbps beklemek nasıl hayalse, daha yüksek bir hız tanımlaması bağlantı da kopmalara neden olur. O yüzden stabil hız vermek, kablo mesafesini en aza indirmek için bölgelere Outdoor DSLAM’lar kullanılıyor. Bu cihazlardaki ekipmanlar da döviz bazlı maliyetli olduğu için her yere kurulamıyor ya da maliyetini çıkarabileceği yerlere kuruluyor.

1 Beğeni

Konuyu açan benim konu başlığı SAYE. Senin ADSL hızında aldığın upload veya benim VAE ile aldığım 100/8 değil konu. Konu TurkNet dahil tüm alternatif ISS’lerin TT altyapısında TT’den bağımsız hareket etmesini sağlayacak birşey üstüne. Kendine tekrardan bi konu açabilirsin internetinle ilgili gidip altına diğer forumlarda olduğu gibi youtube videolarını ekleyebilirsin. Bu beni ilgilendirmez ama konudan alakasız bir şekilde diyalog sürdürmen garip. Gerçekten GARİP.

2 Beğeni

Ben Erdem arkadaşımızı ikna ettim. Akşamdan beri sessiz kalıyor :smiley:

2 Beğeni

Roman gibi okudum yazılanları :joy:

SAYE de son durum ne acaba :joy:

SAYE için btk tt ye süre tanımıştı zamanında sonrası hakkında bir bilgim yok muhtemelen hazırlıklar sürüyordur. Basit bir iş gibi durmuyor

En son TT saçma sapan bir teklif verdi taslakta alternatifler kabul etmedi itiraz verdiler sonra yine yokuş yapan bi teklif daha geldi sonrası hakkında bir fikrim yok tahminen olmayacak bu iş herkes kendi altyapısı için çabalayacak

1 Beğeni

Ayın 22 sinde SAYE ile alakalı birşey olacak ama ne bilmiyorum.

1 Beğeni

Gelişme var mı SAYE ile ilgili?

Saye şu an için uyku modunda. Olacağını da sanmıyorum.

3 Beğeni

22’si bilgisi nerede yer alıyordu ?

Konuyu arada hortlatmak lazım bilgisi olan yazar belki

1 Beğeni

Bu iş yaş gerçekleşme ihtimali yok benim fikrim bu yönde…

Konu, sahibinin isteği üzerine kapatıldı.