Routing (yönlendirme) sorunu

Merhabalar, routing ile alakalı bir problemim var.
İstanbul / Bağcılar da oturuyorum.
public ip min konumu İstanbul / fatih. Buraya kadar oke. Herhangi bir yere tracert atacağım zaman Denizli de bulunan ;

25.118.223.31.srv.turk.net (31.223.118.25)

26.118.223.31.srv.turk.net (31.223.118.26)

29.118.223.31.srv.turk.net (31.223.118.29)

Hoplarından geçiyorum, buda gereksiz yere pingimi arttırıyor. Benim Denizli ile ne alakam var ki onu anlamıyorum.

Mesela valve ye;

İstanbul / Fatih (public ip konumu)
Denizli
Denizli
Denizli
İstanbul / şişli
Sonra valveye gidiyorum.

Veya 1.1.1.1

İstanbul / Fatih (public ip konumu)
Denizli
Denizli
Denizli
İstanbul / şişli
İstanbul / fatih (public ip min olduğu santral e geri dönüyor )
Sonra 1.1.1.1

Veya geforce now tr sunucusu
İstanbul / Fatih
Denizli
Denizli
Denizli
İstanbul / şişli
İstanbul / şişli
.
.
.

Böyle gidiyor da, arada ki Denizli ne alaka yani. Gereksiz yere pingim artıyor…

@talha
@ModeratriX
@Baran

Yardım lütfen…
Hocam bi bakar mısınız ?
@EFG

2 Beğeni

Benzer sorun bende de var

2 Beğeni

İpv6 ile bu routing sorunları düzelecek mi ?
@EFG

Aynı sorun bende de var.

Tahminimce bu sorun herkeste varda kimse farkında değil :unamused:

Paketleriniz Denizli’ye falan gitmiyor. IP geolocation çoğu zaman yanlış görünüyor TurkNet 'te. Bahsettiğiniz IP’ler TurkNet’in istanbuldaki merkezi içerisindeki IP’ler. Şu siteden bakarsanız farklı IP veritabanlarında farklı sonuçlar çıktığını görürsünüz: https://www.iplocation.net/ip-lookup

Hatta şöyle ki Türk Telekom Superonline gibi büyük sağlayıcılarda bu sorun daha olası. TurkNet 'te tüm türkiye direkt istanbula gidiyor türknetin network yapısının basit ve ucuz olmasından dolayı. Diğerleri atıyorum sizi doğrudan İzmir’den Ankara’ya gönderebiliyor. TurkNet’te önce her zaman İstanbul’u dolaşmak şart…

Aslında bunun en büyük sebeplerinden biri türk.net diğer ıss ler ile bağlantısının yalnızca İstanbul’da olması diyebiliriz yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla. Türk.net in bu trafik teslim noktalarını özellikle geliştirmesi gerekiyor. Tabiki zarar edemezler planlı ilerliyorlar ama kapasite bence bazı noktalarda yetersiz gördüğüm kadarı ile tabiki. İnşallah çözerler benim favori ıss’m hep türk.net.