Router tavsiyeniz veya tercih ettiğiniz

Merhabalar, 3 tane router (Modemde olabilir fark etmez) arasında kaldım. Bana yardımcı olabilecek yada başka önerisi olan var mı?
strix gs5400
tuf gaming ax3000

Normalde ASUS güzel bir markadır ancak ben Asus Modem ile sıkıntı yaşarken, Tp-Link’ten daha memnun kalıp Tp-Link’e geçtim. (Kendi tecrübem Asus Modem + Tp-Link Router kullanırken sorun yaşadım. Modem de Tp-Link’e geçince çözüldü.) Fiyat olarak da Tp-Link daha ucuzdur. Tp-Link Asus’a göre çok az (neredeyse hiç güncelleme almıyor) ASUS alacaksan WiFi 6E destekli birşey al çünkü çok daha uzun yıllar kullanabilirsin. Router Modem farkını bildiğini düşünüyorum. Bu yüzden her türlü ayrıca bir modem’e ihtiyacın olduğunu bil. Ama fiber Modem olarak ASUS Router kullanılabildiğini gördüm. İnternet Servis Sağlayıcının Verdiği Modemi Değiştirme Rehberi - Technopat

Forumda Gigafiberlerde ax73 kullanıyorlar. Wifi üzerinde yüksek hızları görebildiler. Diğer cihazlar pek kullanan görmedim.

1 Beğeni

Ben Keenetic dışında tavsiye etmiyorum :smiley:

Onda bazı sıkıntılar duydum, yükseltmek için bunları yap tarzı şeklinde. O işlere hiç girmek ve uğraşmak istemiyorum açıkcası.

modem/router arasındaki farkı biliyorum. Asus arayüzü ve bazı özellikleri gözüme daha iyi geldi aslında 6E bende geçmek istiyorum ama 6E kullanabilen bir cihazım olmadığı için vazgeçtim ama aslında biraz para koyup geleceğe oynamakta mantıklı. Anladığım kadarı ile sen bana Tp-Link öneriyorsun, Asus değil. Asusda hangi modeli kullanıyordun acaba?

Siz Keenetic’i bir kullansanız bir daha başka cihazların yüzüne bakmazsınız. Size şöyle özetleyebilirim, Keenetic internet cihazlarının Apple’ıdır. Kullanmayan uzaktan dalga geçer, kullanan da bir daha bırakamaz.

2 Beğeni

Usta çok azarlıyor gibi konuşmuşsun :smiley:

1 Beğeni

Merak ettim ne bileyim…

Ben Asus DSL-AC51 kullandım, eski olmasına rağmen o bile fiber destekliyor diye aldım ama binama bir türlü fiber döşenmedi. Bahsettiğim sorundan dolayı TpLink’e geçtim. Kardeşim de Asus modemi kullanıyor. Benim sorun ya ender Yada Asus Modem + TP -Link Router kullanıyorum diye çakışma benzeri birşey oldu. Dediğim gibi asus aşırı uzun ömürlü, o yüzden 6E yapıp ileriye yatırım yapabilirsin ama şart da değil, imkan varsa diyelim

1 Beğeni

Önerdiğin yada benim yazdığım routerlar nasıl? Asus için önerdiğin var mıdır, kronik hataları var diyorlar doğru mu?

ASUS RT-AX82U İnternet Servis Sağlayıcının Verdiği Modemi Değiştirme Rehberi - Technopat Bu modemi biliyorum, diğerleri hakkında kişisel bilgim yok

Hayır azarlamak değil :smiley: sadece başıma çok geldiği için söylüyorum. 4-5 tane arkadaşım internet sorunları yaşıyordu, ‘‘bir modem ne kadar değiştirebilir ki ‘’ diyorlardı. Ben onlara Keenetic alıp kurdum, şimdi diyorlar ki ‘’ keşke hayatım boyunca Keenetic’ten başka modem kullanmasaydım’’

1 Beğeni

TUF Gaming AX3000 V2 daha iyi gibi TP-Link üst cihaz olmasına rağmen WAN ve LAN portları1 Gigabit olması saçma olmuş.