Router Tavsiye - Anketli

Merhaba arkadaşlar,
Vae altyapısı ile 100 Mbit/s TurkNet kullanıcısıyım ve herkesin yaşadığı gibi Nokia ONT ile bufferbloat sorunu yaşıyorum. Kısa süreli olarak TurkTelekom tarafından TurkNet mülkiyeti ile verilen TP-Link Archer cihazı, e-wan girişli Asus DSL-AC56U cihaz ile değiştirerek ve QOS ile bir miktar upload hızını düşürerek kısmen yaşadığım gecikmeyi azalttım ama halen sorun yaşatmaya devam ediyor. Dün akşam destek kaydı açarak TP-Link cihazın ZTE cihaz ile değiştirilmesini istedim ama beni arayan TurkTelekom ekibi hem ellerinde ZTE cihaz olmadığını hem de olsa bile arıza yoksa değişim olamayacağını iddia etti. Yük altında gecikme oluyor demem üzerine sorun TurkNet kaynaklı gibi cevaplar verdi. Ben ellerinde olmadığı cevabını aldıktan sonra konuyu üstelemeden kapattım.

Son günlerde OpenWRT desteği, paket yönetimi olan orijinal yazılım ve bütçe gibi konular kapsamında yaptığım araştırmalar sonucunda bir anket ile doğru cihazı satın alma konusunda sizlerden destek istiyorum. Fiyatları da dikkate alarak sizce hani cihazı tercih etmek daha mantıklı olur? Ürünlerin orijinal sayfaların linklerini sayfayı işgal etmemesi adına spoiler olarak ekledim.

Keenetic ve MikroTik markaların ne yazık ki ülkemizde ax cihazları bulunmuyor.
MikroTik hAP ax² cihaz için önce yerel dağıtıcı olan wi.com.tr firmasına sordum ancak tedarik süresi veremedikler. MikroTik Global’e sorduğumda ise Avrupa’ya ilk partinin Ekim ayında dağıtılacağını söylediler.
Keenetic Global sitesinde ise Keenetic Giga KN-1011 modeli mevcut. Keenetic Türkiye’ye ilk sorduğum soruma cevap alamadım ama bugün hem Türkiye hem de Global’e tekrar tedarik bilgisi sordum. Umarım tedarik konusunda cevap alabilirim. @KYTECHNGAMING arkadaşımızın YouTube kanalında kutu açılışını gördüm ancak uluslararası pazardan satın almış sanırım.
Umarım yakın zamanda bu iki cihazı da ülkemiz pazarında görürüz.

ASUS RT-AX53U

• OpenWRT destekli ax cihaz
  • 1.700 TL
Özet

RT-AX53U|WiFi Router|ASUS Türkiye

Keenetic Ultra

• Yazılımı güçlü olan ancak ax desteği bulunmayan ve fiyat bakımından göreceli olarak yüksek ac cihaz.
  • 2.300 TL
Özet

Keenetic Ultra (KN-1810)

MikroTik hAP ac²

• Yazılımı yine güçlü olan ve ax desteği bulunmayan ancak fiyat bakımından biraz daha makul ac cihaz
  • 128 MB Ram / 16 MB Flash
  • 1.500 TL
Özet

MikroTik Routers and Wireless - Products: hAP ac²

MikroTik hAP ac³

• hAP ac² modeline kıyasla 256 MB Ram / 128 MB Flash ve 2 adet harici anten ile geliyor.
  • Bu özellikler sadece 900 TL farkla sahip olabiliyoruz. :innocent:
  • 2.400 TL
Özet

MikroTik Routers and Wireless - Products: hAP ac³

XIAOMI Router AX3200

• Fiyatı makul
  • OpenWRT destekli
  • ax cihaz
  • 1.250 TL
Özet

Xiaomi Router AX3200 | Xiaomi Türkiye

Mi Router 4A Gigabit Edition

• En büyük avantajı fiyatı
  • OpenWRT destekli
  • ac cihaz
  • Güncel olmayan bir cihaz, WPA3 gibi özellikler yok.
  • 480 TL
Özet

Mi Router 4A | Xiaomi Türkiye

• ASUS RT-AX53U
  • Keenetic Ultra
  • MikroTik hAP ac²
  • MikroTik hAP ac³
  • XIAOMI Router AX3200
  • Mi Router 4A Gigabit Edition

0 oylayanlar

Küçük bir bilgilendirme; Mi Router 4A Gigabit Edition OpenWRT ile WPA3 desteği kazanıyor. Lakin klasman olarak bu listede kıyaslamak ne kadar doğru bilemedim. Ama makul fiyata donanım olarak iyi seviyede olduğu söylenebilir.

• 128mb Ram, 16mb flash
  • 2 core, 4 thread
  • 3 adet Gigabit port

WPA3

İleride gigabit’e geçince ve 2x2 MU-MIMO bana yeter derseniz, HB’da çok komik bir fiyata AX1800 (Redmi AX5) var. Nasıl oluyor onu da anlamadım :slight_smile:

Screenshot_2

• 1.2ghz 4 thread CPU + 1 NPU
  • 256mb ram
  • 128mb flash
  • OpenWRT desteği henüz yok

Bu mesaj sorunuza karşılık olarak sizi tatmin eder.

Evet amazon.de ’ den aldı.

Merhaba mikrotik ürünlerini kıyasladığınız ürünlere biraz haksızlık etmişsiniz :slight_smile:
İlk defa mikrotik kullanacaksanız biraz araştırma yapmanız gerekecek. Hızlı kurulum bölümü var ama ben hiç denemedim hep kurulumumu kendim yaptım. Köprüsünden, adreslemesine, natına kadar kendiniz kurmanız gerekiyor. Donanım olarak üst düzey çiplere ve donanımsal yönlendirmeye sahip. Yazılım olarak donanımın hakkını verdiriyor. Yapamayacağınız şeyler sayılıdır.

Hap ax2 daha gelmedi onu beklemenizi önerebilirim fakat şu an ihtiyaç varsa hap ac3 daha yüksek kazançlı antene sahip. Çekeceği alan daha geniş ve biraz daha hızlı olacaktır. Ve wave2 destekli mu-mimo ve wpa3 destekliyor.

Evet bu cihazı görmüştüm ama OpenWRT olmadığı için listeye atmadım. Olsaydı fiyat sebebiyle kolay bir karar olabilirdi :smile:

Bu yıla yetişecek olması güzel ama keşke yaklaşık bir tarih verebilselerdi. Yetişmeme ihtimali de var gibi duruyor. Yine de beklemek için mantıklı bir sebep olabilir.

PPPoE kullanıcı adı ve şifre gir, VLAN ID gir yetmiyor yani. Neyse ki çözemezsek forum var :smile:

Dağıtıcı süre veremeyince ne zaman gelecek emin olamadım. Üreticinin kabul gördüğü Avrupa tanımında da biz var mıyız bilmiyorum.

Keenetic de yukarıda paylaşıldığı üzere bu yıl getireceğim demiş. Bu durumda beklenebilir ama umarım fiyatlar uçuk seviyelerden çıkmaz da beklediğimizde kalmayız.

Neden bu listeye aldım, bir fiyat aralığı oluşturup belirli kriterlere göre tercihler yaptım. Sonuçta hepsi ev kullanıcısı için satılan ürünler.

Keenetic Türkiye bu sabah dönüş yaptı ve KN-1011 modelinin kısa vadede ülkemiz pazarına gelmeyeceği ancak yakın zamanda birden fazla ax destekli cihaz geleceğini belirttiler. Ürünler için tahmini bir satış tarihini ne yazık ki veremediler.

Keenetic AX modeli sahip olmak istiyorsanız, dün TG grubumuzda paylaştığım yazıyı buraya kopyalıyorum. Hesabınıza, kitabınıza, kafanıza yatıyorsa düşünebilirsiniz.

Keenetic HERO (AX)

150,86€ —» 115,17€

1- Ürünün Türkiye’de geçerli bir garantisi olmayacaktır. Teknik destek vb durumlar için Keenetic Europe ile görüşebilirsiniz.

2- Amazon.de iade/garanti süreçlerinde DHL ile geri yollayabileceğinizi düşünüyorum. Detaylarını araştırınız.

3- Modelin aynısı Türkiye’de satışa çıkar mı çıkmaz mı belirsizliğini korumaktadır.

4- Olası durumlardan şahsım adına mesuliyet kabul etmem.

5- Özgür iradeniz bu alışverişin kaynağıdır.

6- Keenetic Türkiye’nin bu paylaşımımla hiç bir bağlantısı yoktur.

7- Benzer promosyonlar ülke ekonomik şartlarında umarım bizlere de sunulur.

8- Sepet tutarları değişiklik gösterebiliyor. Kendi hesabınızda kontrol ediniz.

https://www.amazon.de/KEENETIC-KN-1011-01EN-Multilingual-Instructions-Interface-light-grey/dp/B09Y61H9NF?ref_=ast_sto_dp

adresinden Hero’yu sepetinize ekleyin ve ödeme admınında aşağıda kodu girin.

HEET2022

(geçen videosunu paylaştığım Keenetic Europe’un sponsoru oldu CS:GO takımı. Video sonundaki kod gördüğünüz üzere Amazon’da geçerlidir.)

Aslında listedeki markalara baktığınızda Mikrotik daha kurumsala dönük yapıda bir firmadır.
Cİhazlarının bir çoğu pazaryerlerinden ziyade kurumsal proje üreten firmalar tarafından satılması bunun da bir açıklamasıdır.

Keenetic kurumsala da yatkınlığı olan, önceliğini güvenlik olarak ilke edinmiş ve ev kullanıcılarına çoğunlukla çok daha fazla esnek alan sunabilen bir markadır.

Asus içinse her zaman savunduğum şekilde, işi olan kısmı daha güzel yapıyor. Anakart, ekran kartı… Ağ çözümleri konusunda çıtayı yüksek rakamlara sahip AX-AC segmentasyonu ve RGB ile süslüyor.

Xiaomi ise uygun rakam ve OPENWRT ile kullanmak isteyenlere çok güzel hitap ediyor. Openwrt’siz olarak ortalamayı ancak yakaladığını düşünüyorum. Kullanma fırsatım sadece 2-3 kez kurulum amacı ile olmuş olarak sınırlıdır.

1 Beğeni

İhtiyacınız olan bütün herşey burada :slight_smile:

Bağlantılar

RouterOS - RouterOS - MikroTik Documentation
First Time Configuration - RouterOS - MikroTik Documentation
Bahsetmediği tek şey vlan girmek. Onuda sanal vlan interface oluşturup istenen vlanı ona bağlamak lazım.

Fiyatlar sabit 99 dolar 3-5 dolar oynar wi.com.tr de hap ac3 ile aynı fiyata gelir o nedenler beklemeye değer.

Hap ax3 yapmışlar

:flushed:
Biz daha ax2 göremeden.

Çok uzun bekleyeceğimizi sanmam. Fiyat 129 dolar olur muhtemelen

Vergiler dahil fiyat olacaksa iyi fiyat bence.

Tahmini ne kadar sürede Türkiye de stoklara girer bilgisi olan var mı?

Kdv eklenir üzerine sadece

Yukarıda belirtmiştim. Gerçi Türkiye’de tek bir dağıtıcı yok ama arasında güncel stoku en fazla olan wi.com.tr idi.

hAP ax³ mikrotik.com da görünüyor fiyat 139 $ Türkiyede +KDV olur.
MikroTik Routers and Wireless - Products: hAP ax³
Mikrotik C53UiG+5HPaxD2HPaxD Wifi-6 Dual Band Access Point Router