RE: Abonelik Sorunu

Selamlar, benim hat değerlerimle ilgili bir sıkıntım var, 2 ay önce vodafonedan TurkNet 'e geçtim. Vodafone da 30 a yakın olan downstream noise değerim size geçtikten sonra 8 e düştü. İnternet kutusu sitenin hemen önünde 20-30 metre kablo mesafesinde olmasına rağmen bu kadar düşük çıkmasının sebebi nedir, bunun için forumda konu açacaktım ancak hiçbir yerde konu açma buttonu göremedim :slight_smile: size yazmak istedim. Hat değerlerimi aşağı ekliyorum. Uploadta sıkıntı gözükmüyor ancak download sıkıntılı görünüyor. Yoğun saatlerde çok sıkıntı yaratmasa da oyunlarda ara ara drop alıyorum. Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.2 dB
output power upstream: 3.1 dbm
attenuation downstream: 7.1 dB

Upstream:
noise margin upstream: 30.1 dB
output power downstream: 14.7 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Selamlar, moderatör arkadaşlarım size bu konuda yardımcı olacaktır. Sohbete ekliyorum;

@moderators

Vodafone kullanırken hızınız neydi ? Şuan TurkNet de ne ?

Hızınız yükseldiği için snr değeriniz düşmüştür ki bu olağan bir durum dsl altyapısı için.

Snr değerinin yükselmesini isterseniz eğer TurkNet’e hızınızı düşürttürebilirsiniz.

Merhaba, hat değerlerinin üstünde ne kadar hız aldığınız görünüyor, orayı atma şansınız var mı ?

Bende de aynısı olmuştu… vodafone da 50 mbit kullanıyordum snr değerim yüksekti. TurkNet 'e gecince snr değerim 8.4 8.7 arasında gidip geliyor ama TurkNet 'te hız sınırı olmadığı için snr 8 in müsade ettiği en yüksek hızı veriyor. Şu anda 74 mbitte kullanım sağlıyorum. Sizde de böyle olabilir. Sorun yaşıyorsanız ve hızınız tahmin ettiğimiz gibi artmışsa kayıt açıp hızdan biraz feragat edip hattınızın daha stabil olmasını talep edebilirsiniz.

Kusura bakmayın forum biraz karışık geldi, hergün kontrol etmeme rağmen cevap geldiğinin farkına varamadım :slight_smile: Öncelikle cevaplar için çok teşekkür ediyorum. İstatistik sayfasını yollayıp devam ediyorum:

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.23.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 4071
INP upstream: 14773
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 91509 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 301224
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 3872
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 204
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 20
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :4 days, 33 min, 18 secs
DSL activetime :0 min, 16 secs

Downstream:
noise margin downstream: 8.3 dB
output power upstream: 9.5 dbm
attenuation downstream: 7.0 dB

Upstream:
noise margin upstream: 13.4 dB
output power downstream: 14.8 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Sanırım bahsettiğiniz sebep yüzünden bu snr düşüklüğü, çünkü vodafone da 60mbit tanımlanmıştı. TurkNet 'te 91mbit tanımlandı. Ancak saha dolabına bu kadar yakınken snr değerlerinin bu kadar düşmesi normal midir? Müstakil evlerin olduğu bir sitedeyim 15-20 senelik bir site. Bu arada saha dolabına olan mesafe 20-30 metre yazmıştım ancak düşününce bu mesafe 100 metre civarında sanırım. Fazla abartmışım :slight_smile:

Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.

Düzeltme: Gıbırnet ten adresimi arattığımda santrale mesafe 10metre olarak gösteriyor :slight_smile:

1 Beğeni

Evinize gelen kabloların kalitesi ve özellikle bina kutusundaki bağlantı ve bina içindeki kablo kalitesi çok etkilemekte… ne kadar çok bağlantı varsa o kadar kötü etkilenmektedir. Telekom kablosuna yak1 ile bağlanıp cat6 tip kablo ile modeme kadar gelip kablo ucuna rj11 çakılarak modeme giriş yapılması en sağlıklı yöntemdir. Sizde bunlardan hangilerinin olup olmadığı önemlid…
eksik olan varsa kayıpların buralardan olma olasılığı var.

Ayrıca gıbır netten sorguladığınız da hız bilgisi ne çıkmakta…

Eve kadar gelen kabloları değiştiremem sanırım ancak evdeki kutudan sonrakilerle ilgilenicem. Bu arada eve kadar olan kablolardan ben mi sorumluyum TurkNet mi? Bunu da öğrenmek isterim. Dediğim gibi müstakil evlerin olduğu bir sitede yaşıyorum.

Gıbırnet adres sorgum:

Boş Port VAR
Altyapı Türü VDSL2
Maximum Hız 100Mbps 'e Kadar
Santral Mesafe 10 Metre

100mbite kadar gösteriyor. Tekrardan ilginiz için çok teşekkür ediyorum :slight_smile:

1 Beğeni