Port Forwarding ve DMZ çalışmıyor

Merhabalar, evde bir linux sunucusu kuruyorum. İlk önce statik ip(31.xxx.x.xxx) aldım. Sonrasında modem ayarlarından sunucu bilgisayarının ipsini statik olarak atadım(192.168.1.63), her seferinde aynı ipyi alıyor. Daha sonrasında modemin güvenlik duvarını devre dışı bıraktım. Sonrasında da DMZ’yi aktive edip ipsine sunucu bilgisayarımın ipsini girdim.

Sunucu bilgisayarıma aynı Wi-Fi daki başka bir bilgisayar ile ssh ile bağlanabiliyorum. Ancak local ağın dışından, internetten bağlanamıyorum. Connection refused hatası alıyorum. Port checker sitelerinden ip’mi vererek tarama yaptığımda portlar kapalı ya da ‘filtered’ gözüküyor. Port forwarding kısmında genel olmayan rastgele bir port açıp -mesela 123 numaralı port gibi- sunucu bilgisayarıma yönlendirdiğimde de yine online port checker sitelerinde port kapalı gözüküyor.

@ModeratriX @CKLasT

Hangi modemi kullanıyorsunuz.

@KASPAROV @Eren

Zyxel VMG3312-B10B

Firewallı aktif edip medium yapın.
Port yönlendirme ekranında bulunan tüm kuralları silin.
Bunlara rağmen DMZ tanımı çalışmazsa yazarsınız.

ISS’lerin cihazları kısıtlanmış olarak sunuyorlar içindeki kısıtlamaları kaldırmak için root yapıyorlar. Başka bir modem tavsiye isterseniz sorabilirsiniz.

Sorun Turkent kaynaklı güvenlikten kaynaklı bir engelleme de olabilir, ama eğer öyle değilse modem kaynaklı o zaman galiba. Modem önerisi tavsiyesi alabilirim sizden evet minnettar olurum

kuralları silince dışarıdan ftp yapabildim ancak modemin kendisine yaptı, sunucu bilgisayarıma yapmadı ftp’yi. Ayrıca ssh ile yine hiçbir yere bağlanamadım. Tekrar kuralları koyduğumda direkt connection refused hatası aldım tekrardan bağlantı kabul etmiyor.