Port değişikliği nasıl yaptırabilirim?

Merhaba arkadaşlar. Alt yapımı sorguladığımda (NetSpeed, Milenicom) bu şekilde sonuçla karşılaşıyorum. Üst katım (bizim kat hariç hepsi) daha yakın santrale bağlı. Aynı ankastreden internet almaktayız. Bu nasıl oluyor? Yakın santrale bağlanması konusunda bir şey yapabilir miyim? Zaten hız düşüklüğü konusunda şu an sorun yaşıyorum. (35 Mbps hızım 25’lerde)

Şuan VDSL hattınız varsa hat değerlerini atar mısınız?

Bunu telekom dün destek kaydına düşmüştü. Bu arada TurkNet hızımı 30 Mbps’ye sabitlemiş. O şekilde değerlendirmeniz doğru olur. 4 ay 35 Mbps kullandım Haziranda bir sorun oldu hala çıkamıyoruz işin içinden.

1 Beğeni

Modemi ankastreye bağlayıp öyle dener misiniz?

Bence siz de 220 metrelik saha dolabındasınız fakat içtesisatınız kötü.

1 Beğeni

O biraz zor durum. Çünkü apartmanın girişinde baya yüksekte. Ayrıca ek var onu koparıp bağlamak da sıkıntı olur.

Yan daireye de aynısını gösteriyor :slight_smile: Şu an boş ve net bağlı değil. Apartman yapılırken herkese aynı tesisat yapıldı. Yani diğer katların hepsi bizimkiyle aynı.

Ek varsa o kısmı kontrol edin. Elektrikçiden yak konnektör (boncuk klemens) alın eki onunla sağlamlaştırın.

2 Beğeni

Ekde sorun olduğunu zannetmiyorum. Hız da dalgalanma ve parazitlenme yok. Çünkü eki yapan baya elektrik işinde de uzman. Ayrıca bugün apartmana elektrikçiler geldi başka birisi için benimkine de baktılar, sorun yok dediler. Ama konnektör siparişi verdim. Onla da denerim. Ayrıca bugün hızım 31 Mbps’ye çıktı. Bence başka durum var.

Karşı daire yada yan dairenin adresini TurkNet ve diğer sitelerde sorgular mısınız farklı hızlar çıkacak mı?

Zaten onu ifade ettim. Karşı daire mi de sorguladığımda aynı hız çıkıyor. Yani bina tesisatı anlamında olduğunu zannetmiyorum. Çünkü bu sorgulama zannedersem ankastreye gelen hızı veriyor. Kaldı ki yan dairenin kablosu bağlı bile değil. (Milenicom, Netspeed’de sorguladım. Sonuç aynı.) Bugün TurkNet’den aradılar modemi resetledim tekrar kurulum yaptım, firmware güncellemesi de yaptım. Sonuç aynı.

1 Beğeni

Binanın ankastresine iki ayrı saha dolabından hat geliyor olabilir mi? Telekom un geliş kablosunu görebiliyor musunuz?

Bir tane alt tarafından kalın olan siyah kablo geliyor başka herhangi bir giriş yok. Yarın ekleri bir de YAK 1 Konnektör (Boncuk) ile bağlayacağız bakalım ne olacak.

1 Beğeni

YAK 1 Konnektör (Boncuk) ile bağlantının eklerini yaptım tekrardan. CRC/FEC hatalarında bir azalma oldu. Hızımda pek değişiklik olmadı. Stabilitesi de bu şekildeydi.
near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 30182 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6141 kbps

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 7.5 dbm
attenuation downstream: 11.8 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 15.4 dB