Ping ve jitter değerleri neye göre belirleniyor

Ping değerlerinin hep neye göre belirlendiğini merak etmişimdir. Çünkü her gün aldığım ping değeri farklı oluyor. Sürpriz yumurta misali. Dün 22 ping alırken bugün 19. Evvelsi gün 57 ping alırken geçen hafta 40 ping gibi çok farklı şeylerle karşılaşmaya başladım. Bu ping neye göre belirleniyor. Saha dolabına uzaklıkla mı? Çünkü 90 metrelik bir mesafe var bu çok mu uzak da 20 ping alıyorum? Jitter neden bu kadar fazla YAPA’dayken niye jitterim 0’dı şimdi 2 ile 5 arasında dolanıyor? Modem değerlerinin jitter ve ping ile alakası var mı?

Bu konu herkesin merak ettiği bir konu olduğuna adım gibi eminim bilenler yardımcı olursa çok memnun olurum.

turknette nedense ping fazla ya son 1 senedir trafik rota sorunu mu var omurgada mı sıkınıt var bilmiyorum eskiden daha azdı

Ping; “Packet Internet -Network Groper” metninin kısaltılmış halidir. Ping kelimesini, “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” şeklinde Türkçe’ye çevirebiliriz.

Ping, bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlanabilir. Var olan verinizin bir diğer sunucuya gidip gelme süresini ölçmektedir.

Sonuç olarak çıkan ping saha dolabına olan uzaklık değil bağlandığın sunucuya olan uzaklık olarak da değerlendirilebilir.

Jitter değeri ise genel olarak kablosuz yapılan hız testlerinde görülebilir. Bunun nedeni ise kablosuz ağın dalgalanmasından kaynaklıdır. Kablosuz harici jitter değeri değişim gösterebilir. Bunun sebebi ise bakır altyapının çevredeki sinyallerden etkilenmesi veya sunucularda oluşabilecek teknik sorunlardan kaynaklanabilir.

1 Beğeni

Sizin dediğinize göre kesinlikle sunucularda bir sorun var.