Ping, Kopma, Yavaşlama & Packet loss sorunları

İnternet bağlantım sürekli olarak kopuyor. İnternet eskiden hızım 48 iken şu sıralar 30 u geçmiyor. Gece saatlerinde internet hızım 5 e kadar düşüyor. Aynı zamanda paket kaybı ve ani ping (discorda 5000 in altında ping görmedim daha programı kullanamıyorum) çıkışları yaşıyorum. Önceden oyunlarda 10-15 olan pingim şu anda 60-250 arasında değişiyor. Yardımınızı bekliyorum.

Hat zayıflamanız yüksek görünüyor. İç tesisat kontrolü yaptırın bir elektrikçi çağırıp. Kabloda ek varsa bunu yak konnektör ile izole edin. Gerekiyorsa kabloyu nexans cat6 ile değiştirin.

1 Beğeni

Dışarıdan bir kablo geliyor. Bu kablo telefon prizinin kablolarına dışarıda bağlanıyor. İç hattı iptal etmek için dışarıdan gelen kablonun ucunu lehim ile rj11 kablosuna bağlasam ve o kabloyu da direk modeme taksam sorun olur mu? Kablo renklerine dikkat etmem gerekiyor mu?

hayır herhangi bir renk ayrımı yok. Lehim yerine yak konnektör (boncuk klemens) kullanın.

2 Beğeni

Yarın gidip hazır bir rj11 kablosu alacağım bir ucunu kesip yak konnektörü ile dışarıdan gelen kabloya bağlayacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.

1 Beğeni

Boncuk klemens ile yukarıdaki söylediğim işlemi yaptım. Ancak kesilme çok daha sık oldu artık 2-3 dk da bir kesiliyor. Ayrıca modem arayüzümde şöyle bir yazı çıktı. Bu tür işleden anlarım düzgün yaptığıma eminim neyi yanlış yapmış olabilirim ki?

Ek kısımdaki bağlantıda ki 2 damarı tam tersine bağlayın örneğin mavi kırmızı ise mavi yeşil beyazıda kırmızıya ekleyin öyle deniyelim ayrıca 858 sürümünü tavsiye etmem 790 daha stabil kullanıyorum

1 Beğeni

Yorumunuzu görmeden önce kabloyu değiştirdim. Taktığım kablo çok ucuz duruyordu evde daha kaliteli ancak uzunluğu kısa gelen kablo ile değiştirdim şu anda çok daha stabil ve 10dk dır kopma yaşamadım. Yorumunuz için teşekkürler.

1 Beğeni

Rica ederim iyi akşamlar dilerim

1 Beğeni

Değişen kabloyla yeniden bir arayüzden görüntü atar mısınız değerli karşılaştırma amaçlı

1 Beğeni

Dip Not: SNR Margin değerimi ilk fotoğrafta kararlılık ayarı ile 12.0 dB de tutuyordum ancak şu anda (yeni fotoğrafta) kararlılık ayarı devre dışı. Kablo değişimden önce kararlılık ayarını devre dışı bıraktığımda 8 ile 10 arası SNR Margin değerleri alıyordum.

Hattınız teoirde ve pratikte gayet iyi fakat crc hariç sıksık crc birikiyorsa hattında ping sorunu hızında anlık düşmeler olabiliyor o yüzden ek olan bölgeyi kaldırın veya yukarıda bahsedilen yak konnektör aracılığıyla daha verimli hale getirin bunları yaptıysanız yinede birikiyorsa santral/sahadolabın da sorun olabilir

1 Beğeni

Yak konnektör ile bağladım. Şu an crc 99 görünüyor. Bu kadar sürede 99 crc birikmesi normal mi (4 saate 24 crc gelmiş)? Eğer normal değil ise santral/sahadolabında ekiplere nasıl haber verebilirim? Yapabileceğim bir şey var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

Saate 24 fazla bence ama izleyelim 1.günün sonunda tekrar bakalım değerlere yine aynıysa modemi kapat 10-15 dakika sonra tekrar aç değişen birşey olmaz ise tahminim santral/saha dolabında veyahutta ankastre de bağlantıda sorun olabilir veya ek i kaldırma imkanınız var ise ankastreden gelen kabloya rj11 çakıp modeme girişini sağlayın

1 Beğeni

o kadar crc sorun olmaz. ben de bazen günlük 300- 400 oluyor. eğer kopma yoksa sorun etmeyin bence.

1 Beğeni

Günde 170 crc alıyorum. Söylediğiniz gibi dün modemi kapatıp 10 15 dk bekledim. Normal mi sizce ? Kopma sorunu yaşamadım.

Normal eğer yine tekrarlarsa farklı bir modem ile deneyin veya modemin 790 sürümünde değilse 790 sürümüne güncelle

1 Beğeni

Teşekkürler. :grinning:

Rica ederim iyi geceler dilerim :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Crc sayımı kontrol ediyorum dün 1 günde 170 adet almıştım. Dünden bu güne 170 olan Crc sayım 2777 olmuş yani 1 günde 2500 tane almışım. Bu konu hakkında ne yapa bilirim? Herhangi bir kopma sorunu yaşamadım veya yaşadıysam fark etmedim.