Oyunlarda durduk yere ban yemek. CGNat kaynakl覺 olabilir mi?

Merhaba beraber oyun oynad覺覺m覺z bir arkada覺m覺z覺n ba覺na gelen bir sorundan bahsetmek istiyorum ve bunun CGNat ile alakas覺 olup olmad覺覺n覺 da merak etmeye balad覺m a癟覺k癟as覺.

Olay 繹yle oluyor:
Osman isimli arkada覺m覺z ge癟en sene 500 Seviye PUBG hesab覺ndan bir anda ban yiyor hile yapmad覺覺 halde. Sonra ertesi g羹n Rainbow Six Siege isimli oyuna giriyor ki 癟ok az oynad覺覺 bir oyun. Oradan da ban yiyor. Sonra bir sene boyunca oyun oynam覺yor ve ge癟en ay yeni bilgisayar al覺yor ve yeni bir steam hesab覺 a癟覺p bizimle beraber yeniden PUBG oynamaya bal覺yor. D羹n akama kadar sorun yoktu ama d羹n akam oyuna girdik ve daha oyun bile balamadan lobyde tak覺l覺rken 8 ayl覺k ban yedi.
Sonra eski ban yemi hesab覺n覺 a癟t覺 ve ban s羹resi bitmi olduu i癟in a癟覺ld覺 ve lobiye gelince ondan da direkt olarak ban yedi.

A癟覺k癟as覺 ge癟en sene yedii engelin ben bilgisayardaki bir yaz覺l覺mdan kaynakland覺覺n覺 d羹羹nm羹t羹m ama yeni bilgisayar ve yeni hesaptan da ayn覺 ekilde daha oyuna bile girmeden engel yiyince bunun ortak ip kullan覺m覺 yani CGNat kaynakl覺 olabileceini d羹羹nd羹m. A癟覺k癟as覺 bir yandan da sa癟ma geliyor ip 羹st羹nden hesap banlanmas覺 ama baka birey de pek gelmiyor akl覺ma u an.

Bizim tavsiyemiz ile mail yollad覺 oyun firmas覺na engelin kald覺r覺lmas覺 i癟in ama eer CGNat kaynakl覺 bir sorun varsa a癟salar bile yine k覺sa s羹rede engellenecek.

Baka biri hile yap覺yor ve bu 癟ocuk engel yiyor sanki

Bir fikri veya bir tecr羹besi olan varm覺??

M羹mk羹n Eer ip kontrolu varsa ayn覺 ip farkl覺 kiilerde sorun zaten. Benzer sorunu Disney Plus gibi platform 羹yeleri de ya覺yor zaman zaman.

1 Beeni

Bu durumda oyun oynad覺覺n覺z platform 繹nemli. 襤ini bilen firmalar IPden ban atmaz, bitti o i dedem zaman覺ndayd覺. Sadece hesab覺 banlayan, hatta anakart覺n覺z覺 bile banlayan anti cheat salayan firmalar覺n platformlar覺na gidin derim. PUBG yi 繹mr羹mde oynamad覺m ama bu ii yapanlar da vard覺r elbet. ahsen FaceIt te CS:GO oynarken biri ban yese ben baka bir ihtimali d羹羹nmem bile, hak etmitir derim.

CGNat bal覺 ba覺na maddi kayg覺larla yap覺lan bir uygulama. Hi癟 deilse sadece oyuncular覺 ayr覺 tutacak bir sistem gelitirseler olur asl覺nda. Oyun oynayacak olan kii y羹kl羹 download yapaca覺nda yada film izleyecei zaman gene CGNat havuzuna dahil olsa, oyuna girecei zaman tekrar 癟覺karsalar Bana imkans覺z gibi gelmiyor ama heralde bolca zaman, emek ve para gerek bunu yapmalar覺 i癟in. Fakat bence gene para k覺sm覺nda tak覺l覺yor heralde bu t羹r projeler :confused:

Ban manya覺 olan arkada覺na da ge癟mi olsun, ne diyelim ho deil tabii.

Sabit IP sat覺n alarak 癟繹zebilirsiniz, sabit ip olmadan kullan覺lmaz art覺k cgnat o kadar problem 癟覺karan bir ey ki. Ben T羹rknetin yerinde olsam sabit ip 羹cretini pakete ekleyip 繹yle satar覺m cgnat vermem kimseye kullan覺c覺 deneyimi baya y羹kselir gelen ikayetler azal覺r.

1 Beeni

Pubg yi seviyoruz ama ger癟ekten 癟ou konuda geri kalm覺 ve hile olay覺na da bir t羹rl羹 etkili tedbir alamayan bir firma. A癟覺k癟as覺 癟aba g繹sterdiklerine de inanm覺yorum.
Hay覺rl覺s覺 art覺k.

Alakas覺 yok. CGNAT d羹nyada ipv4 bitme noktas覺na geldii i癟in 癟覺kan bir yap覺d覺r. Bu nedenle y覺llar 繹nce ipv6 oluturuldu ve kullan覺l覺yor.

1 Beeni

Ben bile bazen Valve in, bazi CS.GO hilelerine kasti izin verdigini dusunuyorum ama PubG de hilenin cok olmasi popularitesinin bir anda artmasindan da kaynaklaniyordur belki, bilemedim

Prensip olarak evet ama ping sorunu yasayan musterilerini israrla o havuzda tutan iss larina ne demeli? 17 kisiyi bir yere s覺k覺st覺rmak sence adil mi? Yani tek carenin CGNat oldugunu mu dusunuyorsun gercekten? Sonra statik ip alin diyirlar ama alinca da ayni bloktan yapiyorlar yonlendirmeleri gene. Haksiz miyim?

u ipV6 olay覺 h覺zlansa sunucu firmalar覺 da ipV6 ya ge癟se CGNat illetinden kurtulaca覺z inallah.