Oyun içinde Sunucu arama yapınca İnternet kesilme sorunu

İyi günler arkadaşlar herkese. Sorunumu anlatayım direk. Arma 3, Rust gibi bazı oyunları oynayabilmek için sunuculara girmemiz gerekiyor. Görsel de ekledim bu kısmın nasıl bir yer olduğunu göstermek için. Bu sunucu arama ekranına girip sunucu aramak için yenileme tuşuna basınca internetim kullanılamaz hale geliyor. Oyunu kapatıp 10 dakika kadar bekleyince internetim düzeliyor ve internetim kullanabiliyorum. Bu sorunu yurt dışında yaşayan insanlar da var. Reddit gibi yerlerde araştırma yaptım ancak çözüm bulamadım. Fakat bu oyunu oynayan, Türkiye’de oturan hiçbir arkadaşımda bu sorun yok. Oyun kaynaklı da değil muhtemelen çünkü bu şekilde oyuna girmek için sunucu arattığımız oyunların 3 tanesini denedim hepsinde aynı sorun başıma geldi.

İnternetimin kullanılamaz hale geldiği bu esnada Dsl ve İnternet ışığım yanmaya devam ediyor. Hat değerlerinde de bir değişim söz konusu değil. Sadece bilgisayarın İnterneti gitmiyor, evdeki hiçbir cihaz kullanamıyor İnterneti, Wi-Fi ile bağlanan cihazlarda da ünlem işareti çıkıyor Wi-Fi işaretinin yanında.
(Bilgisayarıma İnternet ethernet yolu ile geliyor)

Yerleşik operatörün abonesi iken ADSL kullanıcısı idim. Bu sorun o zaman da vardı. Şuan VDSL hizmet almaktayım.
Bilgisayarı değiştirdim ancak çözüm olmadı.
Modemi değiştirdim sorunum yine çözülmedi.
Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

2 Beğeni

Tuna, aramıza hoşgeldin! :clap:
Statik IP, DNS, VPN kullandın mı?
@muhep, @abrahamlncln, @asdas127816, @The_Bilal müsait olduğnuz da bakabilir misiniz?

4 Beğeni

Hoşbulduk. DNS değiştirmeyi denedim ancak diğerlerini denemedim.

1 Beğeni

Steam indirme bölgesini değiştirin. Ankara, İzmir, İstanbul bulunmakta. Bu bölgeleri denedikten sonra geri dönüş yaparsanız sevinirim.

1 Beğeni

Modem ne marka? Bazı eski modemlerde fazla sayıda sunucuya aynı anda sorgu gönderince modem taraflı kaldıramama durumu olup internet sinyali gidiyordu. TP-Link marka modemlerde yaşadım bu sorunu daha önce.

1 Beğeni

Steam ayarlarından kırmızı ok çektiğim değeri 5000 se 250 gibi bir sayıya çekin tamama basın steam kapatıp açın oyuna girip aynı sorunu test edin.

Muhtemelen modem kaynaklı. Aynı anda birçok isteğe yanıt veremiyor olabilir. Mobil veri ile deneyip sonucu paylaşabilirsiniz?

Qos ayarlarından yükleme hızını 4-5 mbps arası bir değere sabitleyin birde öyle deneyin.

Hićbiri çözüm olmaz ise başka modem ile deneme şansınız var ise deneyin.

@HCS arkadaşın gösterdiği ayarı yapmayı deneyin.

Önceki modemim Airties RT-206 idi. Şuan Asus DSL N16 kullanıyorum.

1 Beğeni

En kısa zamanda dediklerinizi deneyeceğim.

1 Beğeni

İndirme bölgesini söyle dostum
İstanbul yap

4 Beğeni

İndirme bölgesini İstanbul yapınca sorunum çözüldü. Gerçekten teşekkür ederim yardımcı olmaya çalışan herkese

2 Beğeni

Rica eder, keyifli kullanımlar dilerim. :sunglasses:

15 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.