Oturduğum ev hariç, tüm sokağa GigaFiber bağlandı

Merhabalar, İzmir Yeşilova semtindeyim, 4029 Sokak no 4

Haftalardır bu bölgede çalışmalar sürüyordu hep görüyordum ve takipteydim.

uzun zamandır da bu yeni hattın kendi sokağıma gelmesini bekliyordum, nihayet 1-2 gün önce geldi… gelmesine ama

malesef benim oturduğum evi es geçtiler, yan komşuma ve karşı komşularım dahil herkesin kapısına kadar kablo çekildi fakat,
kendi oturduğum eve hat çekilmedi, (Not: oturduğum ev 2 katlı müstakil bir ev)
Bu konuda yardımcı olabilecek varmı acaba, kablo çekilmesi için vs veya kime talepde bulunup sesimi duyurabilirim ?

1 Beğeni

Bildigim kadariyla bima farketmezsizin getiriyolar sacma gibi geldi yanda var karsinda var sende yok

Bu konuda size @EFG bilgi verebilir ve yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Bu arada karşı komşumun evinin önünde ekiplerin geçen hafta bıraktığı boştaki gigafiber kablo hala yerinde duruyor, bugün yarın bi hurdacı alıp gidecek, belki de bana takmadıkları kabloydu kim bilir …
Resimleride ekleyip:
Not: Resimdeki evde GigaFiber var…
Karşıdaki evde yani bende yok

Hurdacının alacağını sanmam bakır iş yapar fiber kablo çöp onlar için :smile: :smile:

Gigafiber çektikleri evlere bak. Tamamen şans ve TurkNetin kafasına esen yerlere çekiliyor. Evleri küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. Benim oturduğum caddede 30 35 tane 40 dairelik site var. 30x40=1200 daire (hane). TurkNetin keyfi bilir. Gidip 3 5 kişiye çekmek yerine toplu oturma alanlarına çekseler daha mantıklı.

4 Beğeni

Benim bulundugum sokaga gelse bizim site 435 konut yan site 1150 onun yani 600-700 lerde boyle gidiyor bu sadece bir sokak tek guzergahtan girse sagli sollu bu sekilde.site olarak basvurduk 2 aydan fazla oldu bekliyoruzki halen geri donus olucak .

La gardas ağzımdan aldın aynı cümleleri kuracaktım :smiley:

Malesef TurkNet’in bu konudaki strajesi ve planlama departmanın kafasında ne var çok merak ediyorum. Yukarıda arkadaşların yazdığı gibi bulunduğum sitede dükkanlar hariç 1200 daire var. Ve Gigafiber omurgası bölgeye kuş uçuşu 300 metra yakınlıkta.

Dairelerde FTTH olduğu için TurkNet zaten ben bu daireye Turk Telekom üzerinden 100 mbit hız sağlıyorum. Müşteri zaten benim elimde diyip yatırım yapmayı düşünmüyor tahminimce.

Mantıken bunun başka bir açıklaması yok. Sırf sitede abone sayısı artsın diye TurkNet"e geçrim ama yanlış bir aksiyon aldığımı sonra fark ettim.

biraz önce gene arandım TurkNet tarafından mahallemdeki çalışmalar için bilgi almak amacıyla (olmayan çalışmalar) kadın diyor ki istanbulda sadece 1 fiber ekibi var yetişemiyor yoğunluktan eğer durum buysa vahim TurkNet adına…

İşte ben de bunu anlatmaya çalışıyorum. Forumda halen bazı arkadaşlar var yok burası zengin mahalle yok şurası elit kesim yok bizim sitede 500 tane daire var. YOK işte kardeşim alakası yok al işte buyur!
Adamlar cam fanusun içine semtleri mahalleleri kağıtlara yazıp katlayıp atmışlar tombala çekiyorlar işte… Bunun başka bir açıklaması yok çünkü. Evimin önünde F/O rögar kapağı var tam apartman kapısından çıkıyorsun hemen beton kaldırımın üstünde önünde duruyor üstelik her 30-40 metrede bir görebilirsiniz. O yetmezse elektirik ve ahşap direklerde gırla var. Dahası apartmanın bulunduğu cadde üzerinde 4 tane TT Tip 7 kabin mevcut.
Ama İstanbul/Eyüp’te planlama dahilinde bile değilim. Ana fikir şu arkadaşlar aynı askerde söyledikleri gibi MANTIK ARAMAYIN…

2 Beğeni

TurkNet fiber olan bölgelere öncelik vermiyor diye biliyorum.

Merhaba @bySTARK, sizinle özel mesaj üzerinden iletişim içerisindeydim. Buradan da cevap vereyim. Şimdi arkadaşlarıma benimle paylaşmış olduğunuz durumunu ilettim. Detaylı olarak tüm süreç için bilgi aldığım zaman size mutlaka geri dönüş yapacağım.

Arkadaşlar olayın perde arkasını açıklıyorum. Neden TurkNet böyle olduk olmadık yerlere gigafiber getiriyor. Sebep çok basit çünkü türknetin gigafiberde kullandığı malzemeden dolayı nedir bu havai fiber kablosu nerelere uygulanır eski elektrik direklerinin olduğu yerlere çok uygun… Türknetin bunu kullanmasının sebebi maliyeti düşük olması diye düşünüyorum (←yanılırsam aydınlatın)ama belediye faktörü burada kendini ortaya gösterir der. “Buraya yapamazsın şuraya yapabilirsin.” TurkNet yapılacak yere gelir. Kuruluma geçer bu seferde mahalle/sokak halkı der"Bunun burada ne işi var çabuk şikayet" TurkNet 'te aaa bizim şu mahallede işimiz yarım kalmıştı oraya gidelim orayı bitirelim. Bu sırada TurkNet kullanan kişiler “ya benim sokakta 1 tek ben kalmıştım.” derler… Gerisini siz devam ettirin.

1 Beğeni

halbu ki izin alsa TurkNet belediyeden kimse mağdur olmayacak… oturduğum mahallede 5-6 sokakta var sonra bırakıp başka mahallelere geçtiler… belediye ile olan sıkıntılarından dolayı… ama vatandaşa başka şeyler söylüyolar ya da oyalıyolar…

1 Beğeni

Süreç kesinlikle bundan başka 1 şey değil yapma alanları havai ile kısıtlı olduğundan belediye ile araları da yoktur bu yüzden muhtemelen TurkNet’in :smiley:

kağıthane belediyesi ile papaz olmuşlar araya adam koymama rağmen sonuç yok… adam diyor ki firma başvurması lazım böyle olmaz :slight_smile:

1 Beğeni

Düşününce doğru gibi gözüküyor. Daha çok en hızlı kazı ve ugrasmadan havadan patır patır kabloları cekip min. maliyet ilerlemeyi tercih ediyorlar sanki. Benim adresimin bulunduğu bölgede o şekilde hat getirmeleri ihtimali yok :frowning: direk dahi yok ortada ki olsa dahi hemen şikayet edilir kesinlikle.

1 Beğeni

TT şu menhol kullanma olayında şöyle abuk sabuk rakamlar sunmasa çok kısa sürede ülkede çağ atlanacak… Komik tarafı bu menholler Türk Millet’ine ait ama 2026-27’ye kadar özelleştirilen Telekom’a verilmiş durumda :clap: :clap: :clap: :clap:

image

5 Beğeni

Kendi bulunduğum bölgeyi düşününce bahçeşehir santral maksimum 300-400 m. dışçapı en kalın kabloyu çekse firma 400m. de ortalama aylık 520 TL olmuyormu yanlısmı hesaplıyorum ? egerki aylık 520 TL lik bir maliyet sadece bir binada 120 daire oldugu düşünülürse ve çekilen kablo bu daire sayısına yeterli ise bedava :slight_smile: