OpenWrt Router Önerisi

Merhaba,
Yakın tarihte yaşamaya başladığım bufferbloat sorununu OpenWrt destekli bir router ile aşabileceğimi öğrenmiş bulunuyorum.

İlk etapta Mi Router 4A Giga Version (629 TL) düşünmüştüm ama fiyatına göre doğal olarak çok fazla şey sunamıyor.

Keenetic Giga (AC1300 - 1.540 TL) ve Ultra (AC2600 - 2.350 TL) modellerinin max potansiyel hız dışında sanırım tüm özellikleri aynı ve arada önemsiz kabul edilemeyecek bir fiyat farkı bulunuyor.

Son olarak da benzer fiyat aralığında ax destekli Xiaomi Router AX3200 (1.299 TL) modeli bulunuyor.

Bu 4 ürün arasında tercih hangi yönde olmalıdır?

F/P olarak; Keenetic Giga modelini alabilirsiniz ama ileri de TurkNet GigaFİBER hizmeti alırsanız ve maddi açıdan elverişliyseniz Keenetic Ultra’yı alabilirsiniz.

O zaman şöyle sorayım. Düzce’ye GigaFİBER ne zaman gelir. Superonline site içinde kutuları yerleştirdi bile.

Keenetic’in alameti farikası yazılımında. OpenWRT kuracaksanız Keenetic almanıza gerek yok. Tavsiye ettiklerim: Mi Router 4A giga versiyon ya da daha ileri dönük Xiaomi Router AX3200.

https://www.amazon.com.tr/dp/B09QHFBCTX?ref_=cm_sw_r_cp_ud_dp_ECET0P014Y9FWQBV49J7

1 Beğeni

Aslında eksik ifade etmişim. İhtiyacım olan SQM ve Keenetic routerlarda hali hazırda CAKE olmasa da fq_codel desteği varmış. Bu durumda ben sorunumu nasıl çözerim diyebilirim aslında.

Bartın’dan Düzce’ye taşındım belki GigaFİBER’e daha yakın olurum diye :smile:

Hızınıza bağlı olarak Mi 4A Giga’yı tercih edebilirsiniz. Fiber altyapıda 100 MBPS hız alıyorum. SQM + Adblock + DNS-Over-HTTPS’in hepsini kullanıyorum. Evde düzenli olarak 4 cihaz bağlanıyor ve sıkıntısız bir şekilde çalışıyor ve boşta 49 MB RAM gözüküyor. Ayrıca ben dağıtıcıyı geçtiğimiz hafta 449₺’ye aldım. Siz nereden 629₺’ye buldunuz bilmiyorum.

Bufferbloat skorum:

He olur da hız 1000MBPS’e çıkarsa performansı nasıl olur bilemeyeceğim.

2 Beğeni

629 liraya mi.com/tr de satılıyor. Siz nereden aldınız? Baya uyguna gelmiş sizinki.

1 Beğeni

Detaylı paylaşımınız için teşekkürler. Değerleriniz de çok iyiymiş.

Ürün fiyatına mi.com adresinden bakmıştım ama piyasada dediğiniz gibi belki daha uyguna da bulunabilir.

Trendyol üzerinden satın aldım. Ancak benzer fiyata birçok platformdan bulabilirsiniz. Değerlerden bahsetmişken SQM ayarlarımı da atayım belki birisinin işine yarar. :slight_smile: